Własna garderoba to marzenie nie tylko kobiet, posiadających sporą kolekcję ubrań. Także panowie coraz częściej potrzebują własnego miejsca, by wybrać outfit. Aranżacja garderoby to kwestia pomysłu i odpowiedniego projektu. Dziś pokażę Ci, że nie musisz wcale mieszkać w ogromnym pałacu, by cieszyć się wszystkimi urokami i zaletami garderoby. Ten tekst pełen jest inspiracji i praktycznych wskazówek – czytaj!

IDEALNA GARDEROBA – CZY DA SIĘ JĄ W OGÓLE ZAARANŻOWAĆ?

Doskonała garderoba to taka, która łączyć będzie maksymalną funkcjonalność i piękno, które dostosowane będą do warunków metrażowych. To nie tylko miejsce czy pomieszczenie, gdzie trzyma się ubrania.

Domowa garderoba to przestrzeń, w którym przygotowujemy się na uroczysty wieczór czy wyjście do pracy. Czasem może być przytulnym azylem przed zgiełkiem dnia codziennego, możesz tam zostać sama ze sobą i poukładać rozbiegane myśli. 

Nie jest ważne, czy garderoba będzie miała kształt litery L czy U, czy wybierzesz projekt na planie prostokąta, wielokąta czy kwadratu. Nieistotne, czy to będzie mała garderoba czy duża. Garderoba ma przede wszystkim spełniać wyznaczone cele i zadania.

Zdecydowanie łatwiejsza będzie aranżacja garderoby w przypadku, gdy będzie przeznaczone na nią oddzielne pomieszczenie, a ściany zarysują jasne granice. W przeciwnym razie musisz poważnie przemyśleć jej usytuowanie. 

Jeśli zależy Ci na intymnej prywatności, najlepiej umieścić ją w lub niedaleko sypialni – we wnęce, za łóżkiem, w narożniku lub na jednej ze ścian. Idealnym sposobem na włączenie garderoby w sypialniane wnętrze jest wydzielenie strefy otwartej oraz zamkniętej. 

Do strefy zamkniętej warto wstawić ażurowe drzwi lub ozdobny parawan, który nada całości przytulności i oryginalności. Wydzielenie przestrzeni w sypialni to dość często stosowana praktyka, a otwarta garderoba może stanowić niesztampowy element aranżacji sypialni

Oczywiście, garderoba w sypialni to nie jedyna możliwość. Może zainteresuje Cię garderoba na poddaszu, a może garderoba do przedpokoju. Nie wiem. Dlatego za chwilę podrzucę kilka pomysłów i sposobów na aranżację. 

Teraz warto odpowiedzieć sobie na niezwykle ważne pytanie…

ARANŻACJA GARDEROBY – NA CO ZWRACAĆ SZCZEGÓLNĄ UWAGĘ?

Urządzanie domowej garderoby należy rozpocząć od zrewidowania warunków mieszkaniowych, a także określenia swoich upodobań i preferencji. Nawet najbardziej kuszące projekty mogą kompletnie nie odpowiadać Twoim potrzebom. 

Najważniejsze aspekty, które musisz uwzględnić to rozmiar i kształt, oświetlenie, wentylacja i wyposażenie.

Większość projektantów sugeruje, że garderoba powinna mieć około 3,5 m2. Do swobodnego funkcjonowania wystarczą już nawet 2 m2. 

Malutka garderoba może być skrzętnie ukryta za przesuwnymi drzwiami. Wystarczy co najmniej 60 cm głębokości, by stworzyć niezwykle funkcjonalny projekt. Możesz go oprzeć o poprzeczne wieszaki na wysuwanych szynach i systemie szuflad. 

Wkomponowanie jej w pomieszczenie – pomimo swych niewątpliwych walorów – może być problematyczne zwłaszcza dla osób, którym trudno utrzymać względny porządek. 

Wentylacja (najlepiej okno lub kratka w ścianie) zapewni optymalną temperaturę i cyrkulację powietrza. Twoje ubrania będą Ci wdzięczne, a Ty unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek w postaci zawilgoconej odzieży i zapachu stęchlizny. 

Kluczowy jest także dobór właściwego oświetlenia. Najlepiej byłoby zapewnić tam jak najwięcej naturalnego światła. Niestety, nie zawsze jest do niego dostęp. W takim przypadku możesz doświetlić wnętrze halogenami, listwami LED czy punktowymi kinkietami. W dość ciemnych garderobach konieczne wręcz może być zamontowanie dodatkowego oświetlenia w szufladach czy w modułach z wieszakami – najlepiej, żeby uruchamiały się dzięki fotokomórce i czujnikowi ruchu. 

Niebagatelne znaczenie w tym aspekcie będzie miała też kolorystyka ścian i mebli. Jasne, pastelowe barwy optycznie ją powiększą, nadadzą lekkości. Z kolei ciemne kolory i/lub stanowcze kontrasty sprawią, że garderoba wypełni się klasyczną, wyrafinowaną elegancją. 

Decyzja należy do Ciebie

garderoba

ARANŻACJA GARDEROBY TO NIE TWORZENIE SKOMPLIKOWANYCH LABIRYNTÓW

Zaprojektowanie domowej garderoby to prawdziwa sztuka, która polega na przemyślanym i funkcjonalnej organizacji dostępnej przestrzeni. Najlepiej tak, było wszystko dostępne w zasięgu ręki, bez nerwowego przeskakiwania między półkami, szufladami czy kontenerami. 

W tym celu warto wykorzystać meble na wymiar, by mieć pewność, że zagospodarujesz nawet najmniejszy kąt między podłogą a sufitem. Na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów, które pomogą utrzymać ład i porządek. Kosze, półki, szuflady, wieszaki, drążki, pantografy czy przegrody – wybór jest naprawdę ogromny. Wszystko trzeba wszystko skrzętnie zaplanować. 

Garderoba to nie dźungla. Garderoba to mozaika, w której każdy element ma swoje miejsce – nawet duże lustro.

Dla uzyskania maksymalnej ergonomii i wygody użytkowania, warto podzielić garderobę na kilka stref. Jedną przeznacz na wierzchnie okrycia – płaszcze i kurtki, inną na ubrania składane. Przydałoby się jeszcze miejsce na buty, prawda? Możesz do tego wykorzystać system wysuwanych lub ukośnych półek. 

RADA: jeśli wolisz przechowywać ubrania na wieszakach, nie twórz układanki z półek. I odwrotnie. Nie utrudniaj sobie życia – garderoba to ma być TWOJA przestrzeń.

GARDEROBA W DOMU – NOWOCZESNE TRENDY

Mówisz garderoba – myślisz przestrzeń opakowana półkami, szufladami i regałami.

To klasyczne podejście jest dość popularne – zwłaszcza, że rynek oferuje szeroką gamę struktur, kolorów czy dekorów. 

Świat designu poszedł jednak już naprzód. Ciekawym rozwiązaniem są aranżacje garderoby w systemie kolumnowym i rurowym. 

System kolumnowy w ażurowy sposób łączy ze sobą aluminium, płytę oraz hartowane szkło. Aluminiowe kolumny ze szklanymi półkami możesz uzupełnić o przestawne moduły lub wysuwane kosze i drążki na wiszące ubrania. 

Wnętrze garderoby w systemie rurowym opiera się o te same materiały. Półki przymocowane są jednak do aluminiowych rurek. 

Obie te propozycje to synonim nowoczesności i lekkości, które spodoba się miłośnikom otwartych aranżacji i jasnych przestrzeni. 

GARDEROBA NA PODDASZU – MULTUM NIEBANALNYCH MOŻLIWOŚCI

Wbrew pozorom skosy na poddaszu wcale nie muszą ograniczać potencjału aranżacyjnego. 

Najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest wyposażenie zaprojektowane pod wymiar. Na górnych półkach, gdzie wysokość jest mocno ograniczona, możesz przechowywać sezonowe ubrania i rzeczy, z których nie musisz korzystać na co dzień. 

Aż się prosi, by garderoba ze skosami wyposażona została w mobilne komody i wysuwne wieszaki, a także kosze i szuflady na prowadnicach. Kompletnie niepraktyczne wydają się fronty szaf.

W ostatnich latach popularność zdobywa tzw. garderoba modułowa, którą można z łatwością dopasować do wnęk na poddaszu. Jej głównymi elementami są: wolnostojąca szafa i szafka na buty, a także małe (ale pojemne) regały, duże lustro i przytwierdzane do ściany wieszaki. 

Co ważne, nawet najmniejsze skosy możesz wykorzystać pod zabudowę z półkami czy regałami. Dzięki temu, takie pomieszczenia, jak sypialnia na poddaszu, wejdą na nowy poziom funkcjonalności. 

GARDEROBA W PRZEDPOKOJU NIE MUSI TRUDNA (I NUDNA) DO ZAPROJEKTOWANIA

Najwięcej trudności może sprawić wąski korytarz. Pierwsze, co należy zrobić, to optycznie powiększyć przestrzeń. Świetnym sposobem na to jest powieszenie dużego lustra i pomalowanie ścian na jasny kolor. W nowoczesnym wnętrzu możesz wykorzystać do tego fototapetę z panoramicznym pejzażem lub widokiem miasta. 

Szczegóły aranżacji garderoby w przedpokoju w dużej mierze zależeć będą od wielkości wnęki i szerokości przejścia. 

W koncepcji otwartej szafka z siedziskiem to absolutne must have ze względu na swoją prostotę i praktyczność. Nad nią możesz umieścić panel wieszaków na marynarki, kurtki czy płaszcze. Na bocznych ścianach warto przytwierdzić półeczki lub stylowe koszyki, w których znajdą miejsce klucze, apaszki czy rękawiczki. 

Doskonale sprawdzają się także wnękowe szafy z drzwiami przesuwnymi, systemem szuflad, półek czy wieszaków na wysuwanych szynach. Część frontów mogą stanowić lustrzane tafle, dzięki czemu dodatkowo przedpokój zyska elegancki sznyt. 

Oczywiście, to tylko kilka pomysłów… 

Mam nadzieję, że artykuł rozwiał przynajmniej część wątpliwości odnośnie aranżacji garderoby. Jak widzisz, niezależnie od metrażu można zorganizować naprawdę praktyczną i piękną przestrzeń, w której po prostu będziesz czuć się komfortowo.

Marzysz o własnej garderobie, ale wciąż boisz się podjąć decyzję? Rozwieję obawy. Zaprojektuję garderobę odpowiadającą Twoim pragnieniom. Skontaktuj się ze mną już teraz!

ZOBACZ TAKŻE: