Salon, jadalnia i kuchnia – jeszcze do niedawna trzy osobne pomieszczenia, dziś coraz częściej łączone są w jedną przestrzeń. To właśnie w niej koncentruje się życie mieszkańców. Aranżacja salonu z jadalnią i kuchnią uwolni potencjał Twojego domu lub mieszkania i pozwoli go w pełni wykorzystać. Pomysły, inspiracje, praktyczne wskazówki – to wszystko znajdziesz w tym tekście. Czytaj do końca! 

Aranżacja salonu z jadalnią – para doskonała?

Warunki domowe czy mieszkaniowe nie zawsze pozwalają na wydzielenie oddzielnych pomieszczeń na część dzienną i jadalnianą. Tylko czy w ogóle jest sens to robić? 

Zarówno salon, jak i jadalnia to przestrzenie, które mają łączyć domowników ze sobą – czy to w czasie posiłków, czy poprzez wspólne zajęcia lub spotkanie na kanapie po męczącym dniu.

Dlaczego by ich znów nie połączyć? No właśnie, odpowiedź nasuwa się sama…

Od czego zatem należy zacząć, chcąc zaaranżować salon z jadalnią (a może i kuchnią)?

Salon z jadalnią – razem a jednak osobno

Aranżacja salonu z kuchnią i jadalnią nie powinna prowadzić do tego, że wszystko zleje się w jedną całość. Całość ma się dopełniać, jednak warto wszystko zaplanować tak, by podkreślić ich odrębny, unikalny charakter. 

Można wyznaczyć między nimi symboliczną granicę, które mogą przyjąć wielorakie formy: od belki konstrukcyjnej czy słupa konstrukcyjnego, aż po posadzkę, np. z różnych, pasujących do siebie materiałów. Śmiało można do tego wykorzystać także różne kolory ścian czy sufitów, które mimo różnic będą tworzyć spójną całość

PAMIĘTAJ: tworząc taką przestrzeń, meble wypoczynkowe mają kompozycyjnie domykać ją po linii okręgu, a nie stanowić jawną granicę między jedną strefą a drugą.

Jedynym odstępstwem w projektowaniu takiej funkcjonalnej hybrydy powinna być decyzja, z która przestrzenią (z kuchnią czy z salonem) bardziej powiązać stylizację jadalni.

Aranżacja małego salonu z jadalnią – garść wskazówek

W niewielkich mieszkaniach takie łączenie przestrzeni jest szczególnie pożądane – przede wszystkim ze względu na dostępną przestrzeń. 

Najważniejszą zasadą, którą musisz się kierować to spójność. Dotyczy ona zarówno zestawu mebli, jak i kolorystyki. 

Ilość dostępnego miejsca sprawia, że trzeba zastosować kilka trików pozwalających optycznie powiększyć wnętrze. Do urządzenia pokoju dziennego wykorzystaj jasne barwy – świetnie sprawdzi się biel, beże czy żółcienie i subtelne odcienie szarości. Potem już tylko zostanie wybór odpowiedniego zestawu mebli. Nasz wymarzony salon z kuchnią lub salon z jadalnią zaczną lśnić nowym blaskiem!

Kompletnie inaczej zaaranżujesz mały salon z jadalnią, a inaczej przestronną strefę dzienną, która połączona będzie także z kuchnią. W zależności od wielkości pomieszczenia i dostępnego miejsca, weź pod uwagę liczbę i gabaryty mebli, które wykorzystasz. 

Zestaw wypoczynkowy, w którego skład wchodzą sofa/kanapa, stolik kawowy, czasem też fotele czy pufy, zajmuje dużo miejsca i definitywnie dominuje w całej aranżacji. Dlatego jeśli salon jest mały, warto wtedy wybrać taki stół, który nie będzie zbyt masywny i przytłaczający. Wartym rozważenia pomysłem jest okrągły stół, który będzie kontrą dla bryły kanapy.

PROTIP: ciekawym rozwiązaniem dla mniejszych metraży może być stół, który będzie przedłużeniem wyspy kuchennej

Aranżacja salonu w bloku i połączenie go z jadalnią czy kuchnią, choć początkowo może wydawać się trudna i problematyczna, przyniesie wiele korzyści – zarówno funkcjonalnych, jak i wizualnych.  

A co jeśli mam duży salon?

Posiadając duży salon, aranżacja nie powinna stanowić większego wyzwania – a jednak! – pozory czasem mylą. 

W zależności od wybranego stylu, dobierz spójny zestaw mebli – nie musisz się obawiać, że będzie ich za dużo, ale oczywiście nie sugeruję robienia składzika czy wypchanego po brzegi salonu meblowego 😉 Owszem, eklektyczne podejście też jest możliwe, jednak o wiele łatwiej stworzysz przestrzeń opartą o elementy z tej samej bajki, prawda?

Jeśli dysponujesz pokaźnym salonem śmiało możesz wykorzystać potężny stół otoczony krzesłami – przecież dla wielu stanowi centrum życia domowego, więc dlaczego tego nie wykorzystać?

Aranżacja salonu z jadalnią i kuchnią – kilka inspiracji

Nie wiem jak Ty, ale ja uwielbiam salony w stylu loftowym i industrialnym. Mariaż litego drewna, cegły, kamienia i stali to anturaż pełen aranżacyjnego potencjału. W części wypoczynkowej może znajdować się sofa o czystych, subtelnych liniach lub klasyczny, pikowany Chesterfied. Kontrastowa tapicerka krzeseł czy fotela nada całemu wnętrzu nieco drapieżnego pazura, a całość dopełniać może kilka drobiazgów z epoki rewolucji przemysłowej. 

A może postawisz na salon w stylu prowansalskiej rezydencji? Wystrój salonu powinien opierać się o meble nawiązujące do naturalnych materiałów, głównie drewna – zwłaszcza z powycieranymi, tłoczonymi i frezowanymi elementami. Wygodna kanapa na pałąkowatych nóżkach i z masą poduszek na pewno kusić będzie, by spędzać na niej leniwe wieczory przy blasku świec. 

Aranżacja salonu z jadalnią czy aranżacja kuchni z salonem to rozwiązanie dobre w każdym przypadku. Nie jest istotne, czy masz mały, czy bardzo przestronny salon. Optymalne rozmieszczenie mebli i dopasowanie do wielkości pomieszczenia pozwoli Ci na stworzenie funkcjonalnej i pięknej przestrzeni. Zobaczysz wszyscy będą się dobrze w niej czuć. 

ZOBACZ TAKŻE: