Loggia w bloku. Loggia ma swoje korzenie jeszcze w czasach rzymskich, a jej rozkwit przypadł na czasy renesansu. Przez wieki zmieniała się, ewoluowała i dziś nie wygląda już tak samo jak we włoskich willach i pałacach.
Loggia w bloku często też jest mylona z balkonem, dlatego dziś wyjaśnię Ci najważniejsze różnice i zaproponuję kilka pomysłów na stylowe aranżacje.
Króciutka historia loggii
Loggia była to zadaszona galeria usytowana wzdłuż elewacji budynku zdobiona arkadami lub kolumnadą. Miała ona chronić przed deszczem i palącym słońcem, podziwiano z niej widoki, spełniała też ważne funkcje reprezentacyjne.
Najpiękniejsze loggie spotkacie w słonecznej Italii, ale i w Polsce ich nie brakuje. Wyjątkowo urokliwa jest trójkondygnacyjna loggia zdobiąca ratusz w Poznaniu, którą zaprojektował słynny Giovanni Battista di Quadro.
Moda na loggie wróciła w XX wieku wraz z falą modernizmu i socrealizmu. Z wiadomych względów największym powodzeniem cieszyły się w Polsce i w całym bloku wschodnim. Jakoś trzeba było urozmaicić śmiertelnie nudne bloki z tzw. wielkiej płyty, prawda?
Ich konstrukcja uległa znacznemu uproszczeniu w stosunku do swoich renesansowych wzroców, a i ludzka kreatywność sprawiła, że loggia w bloku z czasem zaczęła być dodatkowym pomieszczeniem – małą graciarnią czy spiżarnią. To wszystko okraszone było zabudową z dykty, blachą czy starymi oknami.
Tak. Dramat. Na szczęście to już przeszłość.
Dziś na szczęście dostępne są profesjonalne systemy do zabudowy loggii, które pozwalają ją dowolnie zamykać i otwierać.
Teraz przyszła pora, by odpowiedzieć na jedno, bardzo ważne pytanie.
Jaka dokładnie jest różnica między balkonem a loggią?
Odpowiedź można streścić w jednym zdaniu – balkon wystaje za obrys budynku, a loggia nie. Loggia w bloku przyjmuje postać wnęki i jest integralną częścią budynku. Jest zadaszona i zamknięta z co najmniej trzech stron.
Zasadniczo balkony są małe i dość wąskie, dlatego osobiście, mając taki wybór, zdecydowałabym się na loggię – zwłaszcza, że gwarantuje ona zdecydowanie więcej prywatności. Tam oczy ciekawskich sąsiadów nie dotrą 😉
Jest jeszcze jedna istotna różnica natury formalnej. Loggię zawsze włącza się w obliczanie metrażu mieszkania, a balkon niekoniecznie.
Loggia w bloku – aranżacje
Zamknięcie frontu szklanymi panelami – pomimo nakładów finansowych – niesie za sobą szereg korzyści, jak choćby
- ochrona przed hałasem, pyłem czy smogiem,
- ograniczenie strat ciepła w mieszkaniu,
- dodatkowe pomieszczenie, z którego można korzystać bez oglądania się na kaprysy pogody.
Skoro mamy jedno wnętrze ekstra, to trzeba je szykownie i funkcjonalnie zagospodarować. Urządzając taką przestrzeń, koniecznie trzeba się wykazać sporą kreatywnością, dlatego mam dla Ciebie kilka inspiracji.
PRACUJ I WYPOCZYWAJ
Loggia może stać się wielofunkcyjnym miejscem do spotkań i wypoczynku. Możesz też przenieść tam swoje domowe biuro na zabudowaną loggię.
Na linii elewacyjnej zamontuj długi blat, który z łatwością pomieści laptop, kubek kawy i wszystko, co potrzebne będzie do efektywnej pracy. Przydadzą się jeszcze lekkie, składane i odpowiednio wyprofilowane krzesła.
W kącie mogą pojawić się miękkie siedziska z palet, jedną ze ścian możesz wyposażyć w tapicerowane zagłówki. Jeśli metraż pozwala nie bój się wstawić takich cudowności jak hamak czy krzesło brazylijskie, które z marszu skradną serce wszystkich domowników.
Wybierając meble, pamiętaj by nie przytłaczać nimi tej niewielkiej przestrzeni. Stawiaj raczej na lekkość i zwiewność.
LOGGIA W STYLU BOHO
Któż nie lubi czasem zatopić się w morzu poduszek, mięciutkich pledów i koców? Loggia to doskonałe miejsce, by urządzić sobie takie puchowe królestwo i rozkoszować się jego wygodami każdego dnia.
Boho to zdecydowanie styl dla artystycznych dusz, które lubią chodzić własnymi ścieżkami. Jego niewątpliwym wyróżnikiem jest wolność w łączeniu ze sobą kolorów, wzorów, faktur i struktur, które z pozoru do siebie nie przystają. Boho to wyraziste i ekstrawaganckie kompozycje oparte często na orientalnej palecie barw, w której pełno jest rubinowej czerwieni, turkusu, purpury czy kakaowego brązu.
Jeśli chcesz przemycić jego elementy, wybieraj materiały wodooporne i łatwe w czyszczeniu, by nie narazić ich na wilgoć. Swoje “skarby” możesz schować na noc do okutej skrzyni, która będzie jednocześnie elementem wystroju.
LOGGIA W BLOKU. PODEJŚCIE EKLEKTYCZNE
Styl eklektyczny to misz masz wielu nurtów i szkół. Będzie tam miejsce dla modernistycznych mebli i dodatków w stylu vintage, a industrialne dodatki można zestawić z pastelami ścian.
Decydując się na taką ścieżkę możesz pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Warto jednak znaleźć sobie motyw przewodni lub jeden wzór, który stanie się bazą dla eksperymentów.
Uważaj tylko – granica pstrokatego kiczu i dobrego smaku jest naprawdę bardzo cieniutka.
A Ty jakie masz pomysły na zaaranżowanie loggii w bloku?
ZOBACZ TAKŻE:
Podobne wpisy
O autorze
Witaj na moim blogu Home by Kate Jestem Kasia, na co dzień mama dwójki niesfornych dzieciaków. Uwielbiam kolory, roślinność i piękne dodatki. Postanowiłam stworzyć bloga pełnego inspiracji i porad dotyczących urządzania mieszkania.
Czytaj więcejOstatnie wpisy
Kategorie
- Budowa (4)
- Design (18)
- Inspiracje (31)
- Inteligentny dom (8)
- Kuchnia (19)
- Łazienka (8)
- Porady (36)
- Wnętrza (37)