Biuro w domu to już nie tylko marzenie, ale przede wszystkim wybór. Praca zdalna czy tryb home-office stają się coraz popularniejsze. Chcąc zapewnić sobie możliwie jak najlepszy komfort pracy, koniecznie musisz zadbać o ergonomię, ale też styl. Nikt przecież nie chce pracować w miejscu, do którego nie chce przychodzić. Dlatego dziś wspólnie sprawdzimy, jak praktycznie urządzić domowy gabinet. 

CZY BIURO W DOMU TO DOBRY POMYSŁ? 

Możliwości współczesnego świata i okoliczności, w jakich żyjemy sprawiły, że wiele zawodów i zadań możemy wykonywać zdalnie – z drugiego krańca kraju, a nawet świata. 

Freelancing wymaga nie tylko odpowiednich kompetencji, żelaznej dyscypliny, a także świetnej organizacji – także przestrzeni, w której pracujemy. W domu zdecydowanie trudniej nam skupić się na zawodowych obowiązkach.

A to nie jedyne wyzwanie, z jakim przychodzi się zmierzyć.

Sposób aranżacji domowego biura zależeć będzie w gruncie rzeczy od tego, jak dużo miejsca masz do zagospodarowania. Oczywiście, najlepiej byłoby stworzyć taką przestrzeń, która nie będzie przeszkadzać w życiu rodzinnym, jednak nie każdy ma taką możliwość. Wtedy trzeba zorganizować je w salonie, sypialni czy w przedpokoju.

Czasem zdarza się nawet, że biuro w rozmiarze XS będzie doskonale funkcjonować zamknięte w szafie – to rozwiązanie świetnie sprawdzi się, gdy w mieszkaniu dokazuje mały berbeć, a Ty boisz się o swoje notatki, projekty i ważne dokumenty.

Niezależnie od metrażu biuro w domu musi być przede wszystkim funkcjonalne. Nie chodzi o to, by rezygnować z dodatków, ale by zachować umiar. Przede wszystkim to Ty masz się w nim czuć swobodnie. 

JAK URZĄDZIĆ DOMOWE BIURO? INSPIRACJE I PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI 

W każdym biurze centralne miejsce zawsze zajmuje biurko. Blat powinien być na tyle szeroki, by można było pomieścić na nim wszystkie potrzebne akcesoria. Jeśli ustawność pomieszczenia Ci na to pozwala, rozważ wybór biurka narożnego. 

Inne elementy wystroju nie powinny stanowić dla niego konkurencji czy sprawiać, że całe wnętrze będzie „pstrokate”. Cała aranżacja powinna być spójna z resztą domu lub mieszkania – salon w stylu industrialnym raczej będzie się gryźć z kwiecistymi ornamentami stylu prowansalskiego

Kolejną ważną decyzją, jest wybór odpowiedniego krzesła lub fotela. Każdego dnia spędzać w nim będziesz wiele godzin, dlatego wybierz mądrze. Nie decyduj się ani na zbyt miękkie, ani na zbyt twarde. Powinno być odpowiednio sztywne, by pomóc Ci zachować kręgosłup w doskonałej kondycji. 

W Twoim domowym biurze nie może zabraknąć miejsca na regał lub półki na dokumentację, miejsca wytchnienia w postaci głębokiego fotela lub małej sofy, komody czy regału na książki. Jeśli dysponujesz dużym pokojem, śmiało możesz pozwolić sobie też na stolik kawowy. 

Pomyśl też nad zielonymi akcentami. Praca zajmuje Ci głowę albo myślisz, że nie masz ręki do roślin? Mam dla Ciebie kilka propozycji niewymagających roślin, które umilą Ci czas spędzony przy biurku.

BIURO W DOMU – I STAŁA SIĘ ŚWIATŁOŚĆ

Dla własnego zdrowia zadbaj o stały dopływ naturalnego światła. Jeśli masz taką możliwość, ustaw biurko na wprost okna. Rozproszone światło dzienne, które przebijać będzie się przez delikatne firany, a także miły widok za oknem sprzyjać będą intelektualnym wyzwaniom. Czyste okna też będą temu sprzyjać 😉 Sprawdź, jakie są najczęściej popełniane błędy przy myciu okien. Mam nadzieję, że Ty ich nie robisz.

WAŻNE: praca będzie bardziej efektywna, jeśli wspomożesz się zimnym światłem. Ciepłe barwy pomogą się lepiej zrelaksować. 

Wybierając oświetlenie do domowego biura w domu, pamiętaj, by ograniczyć dużą kontrastowość. Światło do pracy powinno być równomierne, a przy chłodnych barwach oczy znacznie mniej się męczą. Ogólne źródło – jak żyrandol – należy wesprzeć światłem punktowym, który rozjaśni konkretny fragment roboczej przestrzeni, co pozwoli się jeszcze bardziej na nim skupić. 

Jeśli chodzi o kolorystykę najlepiej sprawdzą się łagodne, stonowane barwy. Ostateczny wybór zależeć będzie od indywidualnych preferencji. 

W idealnym świecie, całe wnętrze będzie współgrało resztą mieszkania i domu. Nie zawsze uda się to osiągnąć. Nie martw się. Na koniec dnia chodzi jednak o to, by wszystkie elementy współtworzące biuro w domu uspokajały, pobudzały kreatywność, a nie dekoncentrowały. 

Masz pomysły na domowy gabinet, ale nie wiesz, czy się sprawdzą? Szukasz ambitnego projektu, który spełni wszystkie Twoje wymagania? Zrobię go dla Ciebie. Skontaktuj się ze mną już teraz!