Cegła. Niby ją znamy od lat, a ona wciąż jest popularna. Moda na nią co kilka lat wraca jak bumerang i od kilku miesięcy znów jest trendy, hot i must have. Cegła – bo o niej mowa święci triumfy zarówno wśród stylistów, jak i tych, którzy chcą swoim wnętrzom nadać niepowtarzalny sznyt. Zanim zdecydujesz się, czy cegła na ścianę jest dla Ciebie, przyjrzyj się największym zaletom tego rozwiązania. A może także i wadom… Czytaj do końca!
Ściana z cegły dobra dla każdego?
Prezentuje się zjawiskowo praktycznie zawsze. Wyszczerbiona, o nieregularnej fakturze – ściana z cegły wydaje się idealną propozycją nie tylko do loftowego salonu.
Czy to czerwona cegła, czy biała: spotkać ją można w aranżacjach niemal wszystkich pomieszczeń – od łazienki, przez kuchnię i sypialnię, po przedpokój. Pokryć ją można nawet podłogę czy elewację. Wszystko zależy od upodobań czy zasobności portfela.
Właściciele mieszkań w starych blokach i kamienicach, których głównym budulcem była cegła, mogą pokusić się pozbycie się tynku i odsłonięcie ścian. Będzie to spory remont, mnóstwo pyłu, ale efekty są warte każdego wysiłku i nakładu pracy.
Reszta musi posiłkować się dostępnymi na rynku rozwiązaniami. A tych jest całkiem sporo. O nich jednak za chwilę…
Stara cegła na ścianie – obok tych zalet nie przejdziesz obojętnie!
Lista powodów, dla których warto zdecydować się wykorzystać cegłę jako element wykończenia czy dekoracji, jest naprawdę długa. Opowiem Ci o tych kluczowych.
EFEKT 3D
Zarówno płytki, jak i cegła dekoracyjna to świetny sposób na stworzenie ściany z efektem trójwymiaru. Doskonale załamane światło, zachwyt gości, nietuzinkowa aranżacja – zarówno czerwona, jak i biała cegła na ścianie sprawdzi się tu znakomicie.
UNIWERSALNA ELEGANCJA
Nie jest ważne, w jakim stylu Twoje wnętrza są zaaranżowane. Cegły na ścianie sprawdzają się zawsze i wszędzie. I ta ponadczasowość jest ich potężną zaletą.
TRWAŁY DEKOR
Cegła na ścianie jest materiałem na wskroś wytrzymałym. Uszkodzenia mechaniczne, ogień, mróz czy wilgoć nie są im straszne. Sprawdzi się ona – oczywiście w zależności od rodzaju – w naprawdę trudnych warunkach, w kuchni, w łazience czy jako klinkier elewacyjny.
ŚWIETNY IZOLATOR TERMICZNY
Wiesz, że cegła kumuluje ciepło i je długo utrzymuje? Dzięki temu latem możesz cieszyć się przyjemnym chłodem, a zimą pomieszczenia tak szybko się nie wychładzają.
WYCISZENIE
I nie mówię tutaj o wieczornym błogostanie. Cegła dzięki swoim właściwościom wycisza wnętrze i od zewnątrz, i od wewnątrz. Wypróbuj ją zwłaszcza tam, gdzie okna wychodzą na gwarną ulicę.
ŁATWE CZYSZCZENIE I PIELĘGNACJA
Śmiało można by rzec, że dobrze zaimpregnowana cegła praktycznie się nie brudzi. Kurz czy brud nie wnikają w nią, dzięki czemu praktycznie nie sprawia kłopotów jeśli chodzi o utrzymanie czystości.
Cegła na ścianę – czy może mieć jakieś wady?
Sama jestem ogromną fanką cegły, jednak trzeba otwarcie przyznać, że w oceanie plusów i zalet trzeba wskazać kilka problemów, jakie mogą się z nią związać.
Na szczęście wszystkie można szybko rozwiązać 😉
WAGA
Od tego nie da się uciec. Cegły ceramiczne czy cementowe po prostu sporo ważą. Jeśli nie chcesz dodatkowo obciążać ścian czy stropów, użyj jej na niewielkiej powierzchni. Możesz też wybrać dostępne zamienniki
WIZUALNE POMNIEJSZENIE WNĘTRZ
Z racji tego, że cegła na ścianie wychodzi poza jej zasadniczy obrys, ich zastosowanie na małych metrażach nie jest wskazane. Ewentualnie można je pomalować na biało.
KLĄTWA RÓŻNORODNOŚCI
Bogactwo rodzajów i właściwości cegieł może stanowić spory problem w wyborze konkretnego rozwiązania – zwłaszcza, jeśli ma nie być to tylko cegła dekoracyjna. Cegły na ścianę różnią się od siebie izolacyjnością termiczną czy “dźwiękoszczeolnością”, wielkością czy budową. Trzeba się trochę nagłowić, by podjąć tę jedną jedyną, najlepszą decyzję.
PORTFEL
Mimo swej popularności – cegła wciąż jest dość droga. Dorzuć do tego mnóstwo pracy i dodatkowych kosztów, a po podliczeniu może się okazać, że będą one zbyt wysokie. Oczywiście, wszystko jest sprawą odpowiedniej kalkulacji i dostosowania budżetu do swoich możliwości.
A jeśli nie klasyczna cegła, to na co się zdecydować?
Cegła jako materiał wykończeniowy doczekała się kilku alternatywnych rozwiązań. Mogą być one z powodzeniem stosowane zarówno we wnętrzach, jak i na zewnętrznych ścianach.
Są to między innymi:
- płytki z cegły (ceramiczne i klinkier)
- ścienne płytki gipsowe i betonowe
- szklane panele
- tapety i fototapety
- płytki ceramiczne
Oczywiście, zanim podejmiesz konkretną decyzję, rozważ kilka kwestii, jak wielkość i styl wnętrza, przeznaczenie, finanse, właściwości produktu.
Mam nadzieję, że chociaż trochę udało mi się rozwiać Twoje wątpliwości, co do tego, czy ściana z cegły sprawdzi się w Twoim domu. Jeśli masz dodatkowe pytania, śmiało zadaj je w komentarzu.
ZOBACZ TAKŻE:
Podobne wpisy
1 Comment
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
O autorze
Witaj na moim blogu Home by Kate Jestem Kasia, na co dzień mama dwójki niesfornych dzieciaków. Uwielbiam kolory, roślinność i piękne dodatki. Postanowiłam stworzyć bloga pełnego inspiracji i porad dotyczących urządzania mieszkania.
Czytaj więcejOstatnie wpisy
Kategorie
- Budowa (4)
- Design (18)
- Inspiracje (31)
- Inteligentny dom (8)
- Kuchnia (19)
- Łazienka (8)
- Porady (36)
- Wnętrza (37)
U mnie w salonie króluje ściana z czerwonej cegły z ceglanego renesansu i wygląda mega! Długo marzyłam o takim wnętrzu i w końcu mam! I jakoś właśnie najbardziej podoba mi się taka klasyczna, czerwona cegła 🙂