Planowanie wystroju Twojego domu lub mieszkania to prawdziwa frajda! Na rynku nie brakuje inspiracji, pięknych zdjęć, wizji przytulnych sypialni, zapierających dech w piersi salonów i czego tam sobie jeszcze człowiek nie wymyśli. Jest się na czym wzorować! To, na jaki wystrój się zdecydujesz, będzie miało OLBRZYMI wpływ na wszystkie dodatki, meble i oświetlenie… wliczając w to różnego rodzaju designerskie lampy. 😉

Idealna harmonia

Otwierasz sobie katalog z lampami i co teraz? Wszystko sprawdza się do stylu, w jakim się urządzasz! Przeglądając oferty sklepów i producentów, szybko dojdziesz do wniosku, że jesteś w stanie dopasować oświetlenie praktycznie do wszystkiego. Wielkie klosze? Pewnie! Proste, metalowe elementy? Jak najbardziej! Czarny, biały, złoty, kolorowy? Ofert jest mnóstwo!

Zamiast więc wertować katalogi i gazetki promocyjne, przyjrzyjmy się krótko kilku najpopularniejszym obecnie stylom urządzania. Podpowiem Ci, jak może (ale nie musi!) prezentować się taka „książkowa” designerska lampa. Pamiętaj: każdy styl ma charakterystyczne cechy – trzymaj się ich, a wymarzony produkt dobierzesz, zanim zdążysz powiedzieć „Dobranie odpowiedniej lampy jest szalenie trudne”. 😉 

Zapraszająca Skandynawia

To przytulność ponad wszystko. Prosta aranżacja, dominująca biel (uzupełniana o stonowane beże, szarości i czerń) i naturalne materiały. Dobrze urządzone pomieszczenie jest ciepłe, trochę „oszczędne” (styl skandynawski nie lubi dodatków!), ale zapraszające. W takim pomieszczeniu aż chce się przesiadywać.

 Charakterystyczną cechą lamp w stylu skandynawskim są zazwyczaj miękkie linie oraz okrągłe formy. Warto poeksperymentować tu z różnymi fakturami, kontrastami i miękkimi odcieniami. Przyjrzyj się więc drewnianym kloszom lub materiałowym abażurom. Styl skandynawski to jednocześnie elegancja i ciepło. Nie przesadź w żadną ze stron!

Designerska lampa – funkcjonalność i nowoczesność

Styl nowoczesny w całości opisuje jedno słowo: funkcjonalność. Nie ma tu miejsca na wymyśle ozdoby i „ocieplanie” pomieszczenia dodatkami. Wszystko ma być praktyczne i spełniać swoja funkcje, jak twórca przykazał. Podkreśla to kolorystyka: dominują tu czarny, beżowy, szary i brązowy. 

Skoro ozdoby schowaliśmy do pudełka, mamy pełne pole do popisu przy wyborze lamp, które zdobią nasz pokój. Ich kształt nie powinien być jednak zbyt wyzywający: stawiamy na proste, geometrycznie równe kształty. A materiały? Wybierz to, co będzie współgrać z kolorami, jakie wybrałaś. Najlepiej sprawdzają się szkło i metal.

Postaw na industrializm

Styl industrialny zmieni twój dom w prawdziwą manufakturę. Szary, biel i beż to podstawowe i bardzo stonowane kolory, które oddają „fabryczny” klimat całości. W aranżacji pomieszczenia świetnie sprawdzą się surowy beton lub cegła. Pamiętaj! Styl industrialny nie lubi różnorodności, całość urządzasz więc „na jedną modłę”. 

Jak dobrać do tego lampy? Druciane wykończenia czy metalowe dodatki, w połączeniu z betonowymi ścianami i drewnianą podłogą, robią piorunujące wrażenie. Nie bój się też metalowych kloszy i odsłoniętych żarówek – ma być surowo, ale stylowo!

Wsi spokojna, wsi wesoła…

Motyw rustykalny to kolejny przytulny i ciepły styl, zdobywający coraz większą popularność. Podstawą aranżacji jest wszystko, co kojarzy Ci się z naturą i domkiem na wsi: stare, surowe drewno, proste meble, wiklinowe krzesła czy świeże kwiaty. Pełno tu dodatków i upiększeń pomieszczenia. 

Całość dopełnisz lampami stylizowanymi na dawne latarnie, o kloszach przypominających charakterystyczną drucianą klatkę. Z rustykalnym wystrojem pomieszczeń świetnie będą komponować się też imitacje lamp naftowych, a także lampki z rozpraszającym światło materiałowym kloszem, ozdobionym frędzlami lub koronką.

Designerska lampa –i co tu wybrać? 

Wybór, jak to zwykle w aranżacji bywa, nie jest ani prosty, ani szybki. Olbrzymie znaczenie ma to, w jakim stylu planujesz urządzić całość. Inaczej spojrzysz na sprawę po skandynawsku, czego innego wymaga nowoczesność i industrializm. Pamiętaj, że lampy są uzupełnieniem całości, a nie elementem dominującym. Musisz więc podporządkować je całemu pomieszczeniu. Dla większego dobra!

ZOBACZ TAKŻE: