Duże łóżko. Jesteś w momencie, kiedy Twój maluszek stał się pełnoprawnym szkrabem i potrzebuje większej przestrzeni do spania, a Ty nie wiesz, jak do tego podejść? Świetnie trafiłaś!

Kiedy zmienić dziecku łóżeczko na łóżko? Jak wybrać “dorosłe” łóżko dla dziecka? To dwa najważniejsze pytania, na które dziś postaram się odpowiedzieć.

Sama jestem mamą, więc doskonale wiem, jak czas szybko leci. Nie zdążyłam się nawet obejrzeć, śpiworek do spania stał się za mały, klin do łóżeczka przestał być potrzebny, a ja stanęłam przed poważnymi pytaniami i decyzjami. Na szczęście udało nam się to wszystko przejść w miarę gładko i przyjemnie. 

KIEDY ZMIENIĆ DZIECKU ŁÓŻKO NA “DOROSŁE”? OBSERWUJ SWOJE DZIECKO!

Eksperci nie podają konkretnego wieku, kiedy dokładnie należałoby to zrobić. Okres poniemowlęcy, który rozpoczyna się od 8. miesiąca, to czas wielu zmian w rozwoju bobasa. To właśnie rozwój (i rodzicielska) intuicja powinny być głównymi czynnikami, które warunkować będą tę decyzję.

Sporo zależeć będzie od temperamentu malucha. Kiedy malec staje się bardziej samodzielny, ciekawym rozwiązaniem jest łóżeczko, w którym producent umożliwia wyjęcie kilku szczebelków bez wpływu na konstrukcję. Dzięki temu będzie mogło samo wchodzić i wychodzić. 

Jednym to wystarczy, innym nie za bardzo. Znasz pewnie takie ancymony, które próbują samodzielnej wspinaczki po szczebelkach. Jeśli zaobserwujesz, że Twoja pociecha coraz śmielej zaczyna właśnie tak się bawić – zacznij już szukać nowego łóżka. Przecież nie chcesz narazić dziecka na krzywdę. Bezpieczeństwo ponad wszystko.

Przyjmuje się, że wzrost 90 cm i wiek 18-24 miesięcy są umownym punktem, w którym należy wprowadzać “dorosłe” zmiany. 

DUŻE ŁÓŻKO DLA DZIECKA – JAKIE WYBRAĆ?

Jednym z kryteriów, który trzeba wziąć pod uwagę to rozmiar – tak dziecka, jak i pokoju. Na początku musisz określić, czy szukasz łóżka dziecięcego (140-160 cm), czy wolisz od razu kupić łóżko pełnowymiarowe (180-200 cm). Druga opcja z pewnością będzie służyć o wiele dłużej, a i w przypadku choroby dziecko nie będzie musiało spędzać nocy samo.

PAMIĘTAJ!

Nie kupuj łóżka rozkładanego czy sofy. Dzięki temu uchronisz swoje dziecko przed wadami postawy i nieprawidłowo rozwiniętym kręgosłupem, który do 6. roku życia jest w fazie silnego wzrostu.

Równie ważne, co odpowiedni rozmiar, będzie także wybór odpowiedniego materaca dla dziecka. Trochę z tym zamieszania, bo producenci prześcigają się w kolejnych udoskonaleniach, jednak dla Ciebie wszystko zebrałam w jednym tekście – czytaj już teraz

Materiał, z którego wykonane będzie łóżko również ma znaczenie. Na rynku najpopularniejsze są łóżka drewniane lub z płyty meblowej. Dla nieco starszych dzieciaków przeznaczone są łóżka metalowe, choć ich wybór jest zdecydowanie mniejszy.

W początkowym okresie warto też pomyśleć o dodatkowych zabezpieczeniach, by maluch przypadkiem nie wypadł. Dobrym rozwiązaniem są łóżka dla dzieci z barierką. Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w mięciutkie, kolorowe nakładki. Dzięki temu zapewnisz mu maksimum bezpieczeństwa, a Ty będziesz spać spokojnie.

Duże łóżko

Klasyczne modele łóżek składają się najczęściej z ramy i materaca, dlatego pomyśl o szufladzie, w której będziesz trzymać chociażby pościel. Pomoże Ci to uniknąć kurzu czy roztoczy, które mogą prowadzić do alergii.

CO ZROBIĆ, BY UŁATWIĆ PRZENOSINY?

Jeżeli to możliwe, od razu zacznijcie przyzwyczajać dziecko do samodzielnego spania. Unikniecie dzięki temu trudów przenosin, a jeśli odpowiednio to zaplanujecie, zafundujecie maluchowi niesamowitą przygodę

Dajcie się ponieść odrobinie fantazji – duże łóżko dla chłopca może być przecież w kształcie samochodu, duże łóżko dla dziewczynki będzie praktycznie wyjęte z baśni o księżniczkach. Wystarczy trochę poszukać, a dzieciaki będą miały frajdę na lata.

Każda zmiana to dla dziecka ogromna dawka stresu. Zmiany wprowadzajcie stopniowo. Przeprowadzka nie może kojarzyć się z czymś nieprzyjemnym. Najlepiej zrobić to, gdy dziecko jest zdrowe i radosne. 

Nie łączcie tego z innymi stresogennymi sytuacjami, jak choćby wyjazd rodzica, pójście do żłobka/przedszkola czy pożegnanie ze smoczkiem. Dajcie sobie na to sporo wolnego czasu i rodzinnej przestrzeni.

Przygotujcie się wcześniej do przeprowadzki, urządzając nowe łóżko. Da to malcowi poczucie bezpieczeństwa i posiadania swojego własnego miejsca. Świetnym rozwiązaniem będzie przyniesienie ulubionych zabawek czy przyjemna, kolorowa pościel.

Mam nadzieję, że przeprowadzka malucha do dorosłego łóżka będzie teraz dużo łatwiejsza i przyjemniejsza. 

Jeśli masz jakieś pytania odnośnie wyboru łóżka czy aranżacji mieszkania – pisz śmiało. Z radością urządzę dla Ciebie i Twoich Bliskich gniazdko marzeń!

ZOBACZ TAKŻE: