Drewniany kojec dla dziecka. Brzmi złowieszczo? Odpowiednio dobrany zapewni mu nie tylko bezpieczeństwo, a Tobie spokój i chwilę oddechu. Producenci zadbali o to, byśmy mieli zawrót głowy, więc sprawdzimy też, jaki kojec drewniany wybrać, by był on jak najbardziej funkcjonalny, a przede wszystkim bezpieczny. 

DREWNIANY KOJEC DLA DZIECKA: WIĘZIENIE CZY POMOCNA WYGODA?

Kojec dla dziecka – nieważne czy drewniany, czy z siatką – budzi od dłuższego czasu skrajne emocje, stawiając po dwóch stronach barykady zarówno rodziców, jak pedagogów czy psychologów. 

Ciekawość maluchów nie zna granic – zwłaszcza kiedy zaczynają raczkować, a z czasem chodzić i radośnie biegać po domu czy mieszkaniu. Chcą dotykać, smakować, wszystko poznać. 

Małe dzieci rozpiera energia, wystarczy mgnienie oka, chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe. Jak przypomina Instytut Matki i Dziecka, to dom jest miejscem, w którym statystycznie dochodzi do wypadków z udziałem dzieci do 5. roku życia. To normalne, że chcemy zapewnić im bezpieczeństwo. 

To najważniejszy powód, dla którego warto rozważyć taki zakup. Ale nie tylko… 

Kojec może pełnić także funkcję kącika zabaw czy miejsca do twórczych i kreatywnych aktywności – wszystko zależeć będzie od tego, jak go przygotujesz. 

Zwolennicy podkreślają, że pomaga on w radzeniu sobie z krótkim odseparowaniem malucha od rodziców na czas chociażby domowych porządków czy pichcenia obiadu. 

Ze względu na swoją konstrukcję, może być też pomocny w nauce samodzielnego wstawania i chodzenia. Drewniany kojec dla dziecka z materacem – najlepiej średnio twardym – to optymalny wybór: nie tylko pomoże dziecku łatwiej wstawać, ale też zamortyzuje ewentualne upadki.

Czy to oznacza, że kojec dla dziecka to mebel idealny?

Z pewnością nie można przejść obojętnie obok jego wad. 

Przeciwnicy zwracają uwagę, że kojec ogranicza dziecko, a obserwowany zza szczebelków świat jest dla nich daleki, wręcz niedostępny. Szkraby mają bowiem ograniczone możliwości poznawania wszystkiego wokół. Gdy przebywanie w kojcu się przedłuża, mogą narastać zniecierpliwienie i tęsknota. 

Pozostaje jeszcze kwestia jego gabarytów. Nie każdy posiada taki metraż, by swobodnie postawić duży drewniany kojec.

Osobiście uważam, że te minusy związane są nie z samym kojcem jako pomocnym meblem i narzędziem, a raczej z potrzebą uświadomienia rodziców o odpowiedzialnym korzystaniu z niego. 

Kluczowy jest tu czas: dziecko nie powinno przebywać w kojcu zbyt długo. Należy traktować go jako wsparcie, a nie standardowy element opieki i wychowania. To przestrzeń, która powinna kojarzyć się dziecku pozytywnie, dlatego należy stopniowo je do niej przyzwyczajać.

PAMIĘTAJ: KOJEC DLA DZIECKA NIE MOŻE ZASTĄPIĆ ŁÓŻECZKA. I ODWROTNIE

W małych mieszkaniach często funkcję kojca pełni łóżeczko. To błędne podejście, ponieważ ma ono służyć wyłącznie do snu i odpoczynku. Pozwalając dziecku się tam bawić, dajesz jasny sygnał, że nie trzeba w nim spać. 

KOJEC DLA DZIECKA – NA CO ZWRÓCiĆ UWAGĘ?

Drewniany kojec dla dziecka wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem. Dlaczego?

Po pierwsze, wykonany jest z naturalnych materiałów. Po drugie, zapewnia większe bezpieczeństwo. Po trzecie, ma większe możliwości mobilne – tzw. kojce modułowe można dowolnie zmniejszać lub poszerzać, dokładając kolejne elementy.

Jeśli już zdecydujesz się na zakup, czeka Cię nie lada wyzwanie. Decyzja. Większy czy mniejszy? Kwadratowy czy prostokątny? 8- czy 6-elementowy? Z materacem czy bez? To tylko kilka pytań, które mogą się pojawić.

Zasadniczo, stawiaj na większy model, ponieważ dzieciaki szybko rosną, a duży, drewniany kojec może być wykorzystany nawet przez kilkulatka. Weź pod uwagę metraż swojego domu lub mieszkania, by dobrać do niego rozmiar kojca. To samo dotyczy wagi – zbyt lekki będzie niestabilny, za ciężki – nieporęczny w przenoszeniu.

Sprawdź, czy nic nie wystaje, a szczebelki są odpowiednio wygładzone. Upewnij się przed zakupem, czy użyte środki do konserwacji i impregnacji drewna są bezpieczne dla dzieci. Dopytaj o atesty.

Kojec dla dziecka ma być przede wszystkim funkcjonalny i bezpieczny, dlatego koniecznie zwróć uwagę na elementy konstrukcji i wykończenia. Musi być dość masywna, mocna i solidna, by wytrzymała dokazywanie nawet najbardziej rozbrykanego brzdąca. 

Codzienność rodzica to ciągłe poszukiwanie rozwiązań – często awaryjnych – dlatego warto zatroszczyć się o takie, które zapewnią jak najwięcej spokoju i bezpieczeństwa. Jednym z nich może być drewniany kojec dla dziecka. Korzystaj z niego mądrze i roztropnie.