Otwierasz drzwi do swojego nowego mieszkania: przed sobą widzisz ogrom możliwości! Tu postawisz szafę, tutaj stylową lampę a tutaj idealnie sprawdzi się rogówka. W końcu możesz wszystko poustawiać tak jak chcesz i nikt Ci tego nie zabroni!

Pohamuj jednak na sekundkę swój entuzjazm i zabierz się… za matematykę. Wykończenie mieszkania to koszt nie w kij dmuchał, a do domowego budżetu lepiej podchodzić na zimno! 😉 

Wykończenie mieszkania – od czego zacząć?

Wykańczając mieszkanie w stanie developerskim, musisz najpierw określić jego stan. Od tego zależy koszt dalszych prac, dlatego warto przyjrzeć się każdej ścianie i zbadać każdy centymetr podłogi! Standard deweloperski to przeważnie:

  • podłoga gotowa do wykończenia (tzw. wylewka);
  • ściany gotowe do malowania;
  • zamontowane okna, parapety wewnętrzne i zewnętrzne;
  • drzwi (zazwyczaj tylko wejściowe);
  • w mieszkaniu znajdują się wszystkie potrzebne instalacje: elektryczna (gniazdka), wodno-kanalizacyjna (rury, zawory, liczniki), a także grzewcza (kaloryfery);
  • taras lub balkon wykończone w podstawowym zakresie.

W zależności od dewelopera możesz czasem liczyć na dodatkowe udogodnienia np. drzwi wewnętrzne. Jeśli nie masz takiego szczęścia, łap za portfel i liczymy!

Ile zapłacę za wykończenie mieszkania?

Tutaj dopiero zaczyna się zabawa. Na koszt wykończenia metra kwadratowego wpływa masa czynników. Mówimy tu o takich „przyziemnych” sprawach jak m.in. lokalizacja mieszkania, standard, powierzchnia oraz koszty robocizny.

Szacuje się, że koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim w 2021 roku to 1100-1600 zł za każdy m². Rozpiętość jest, jak widzisz, całkiem duża, a na tym nie koniec!

Cenę wykończenia mogą podnieść (lub obniżyć) wybrane przez Ciebie materiały, sprzęty kuchenne lub meble. Wiadomo, im bardziej wyszukane, tym więcej zapłacisz. Pamiętaj jednak, że cena to nie zawsze gwarancja jakości. Wybierz, to co Ci się podoba, a potem w ramach tego szukaj najlepszej opcji.

Warto popytać znajomych, którzy już się urządzili – to prawdziwa skarbnica wiedzy! Oprócz utrzymania relacji towarzyskich zaoszczędzisz parę złotych. Układ idealny 😉

Jakie mam jeszcze opcje?

Nie masz pod ręką zaufanej ekipy wykończeniowej? Jest na to rada. Coraz więcej deweloperów oferuje opcję wykończenia „pod klucz”. Co to oznacza?

Mówiąc wprost: wykończenie „pod klucz” to mieszkanie, które w momencie oddania przez dewelopera, jest gotowe do wprowadzenia się! Kusząca opcja, prawda?

Pamiętaj: zapytaj dewelopera o taką opcję już na etapie planowania zakupu. Jeśli o tym zapomnisz, okazja przepadnie. Ogarniając to na start spotkać się z wykonawcą, który będzie doglądał prac. Dopilnuje on, żeby wszystko było przygotowane starannie i chodziło jak w zegarku!

Projektant (jeśli takiego masz) będzie mógł na tym etapie zebrać wszystkie możliwe wymiary. Zdarza się nawet, że możesz zmienić coś w układzie mieszkania. Coś przesunąć, coś dostawić, coś wyburzyć – i kolejny problem z głowy!

Ile za wykończenie pod klucz?

Wg danych rynkowych, wykończenie „pod klucz” to ok. 10% wartości nieruchomości. Drogo? Pamiętaj, że to wydatek, który i tak musisz ponieść. Jeśli nie masz zorganizowanej (i sprawdzonej!) ekipy lub nie układasz własnych płytek prędzej czy później Cię to czeka. Warto przyoszczędzić na czasie.

Co wybrać?

Na którą opcję się zdecydować? Jeśli korzystasz z usług sprawdzonej i solidnej ekipy remontowej, możesz zostawić wykończenie mieszkania w ich rękach. Tak solidni wykonawcy są niestety trudno dostępni i na skorzystanie z ich usług możesz trochę poczekać. W tym przypadku (lub niepewnej ekipy) deweloper chętnie pomoże Ci z wykończeniem „pod klucz”.

Wtedy zaczynamy prawdziwe urządzenie! A to już opowieść na inny czas 😉 

Zobacz także: