Inteligentne domy. Sztuczna inteligencja w codziennym życiu to w ostatnich latach niezwykle popularny temat, a tzw. Inteligentne Domy biją rekordy popularności. Tylko co ten zwrot tak naprawdę oznacza? Co sprawia, że mieszkanie czy dom jest SMART? Jak to wszystko działa?

Dziś wspólnie z Wami postaram się przedstawić najważniejsze zagadnienia i odpowiedzieć na nurtujące chyba wszystkich pytanie – czy warto?

DOBRODZIEJSTWA TECHNOLOGII. UMIEMY Z NICH KORZYSTAĆ?

Otaczamy się nią każdego dnia. Zajrzyj do torebki, rzuć okiem na biuro i mieszkanie. Technologia jest wszędzie, ale większość z nas nie do końca wykorzystuje drzemiący w niej potencjał. Powody takiego stanu odstawmy na bok. 

Dożyliśmy czasów, w których z poziomu smartfona możesz zarządzać praktycznie całym domem. I wcale nie musisz w nim wtedy przebywać. 

Ustawienie temperatury w pomieszczeniach, włączanie i wyłączanie urządzeń podpiętych do gniazdek, regulowanie koloru i natężenia oświetlenia czy podgląd na żywo z kamer monitoringu – to tylko kilka możliwości, jakie daje system inteligentnego domu

Podstawą jego działania jest IoT, czyli tzw. Internet Rzeczy. To koncepcja zakładająca połączenie w jedną sieć przedmiotów i urządzeń, które mogą się wzajemnie komunikować ze sobą i z którymi komunikować się mogą także sami użytkownicy. 

Głównym założeniem jest maksymalizacja funkcjonalności i komfortu mieszkania. Po prostu ma ułatwić i usprawnić codzienne funkcjonowanie. O innych korzyściach za chwilę… 

INTELIGENTNE MIESZKANIE – Z CZEGO SIĘ SKŁADA?

Powiedzieć, że sky is the limit lub że “ze wszystkiego, co chcesz”, to praktycznie nie powiedzieć nic. Wszystko zależy od tego, jak bardzo “inteligentny” dom chcesz mieć. To tak naprawdę zbiór znanych i popularnych urządzeń i sprzętów, które połączone są w jeden, zintegrowany system, choć oczywiście można ich używać także pojedynczo. 

Podstawowe wyposażenie inteligentnego domu lub mieszkania to:

  • gniazdka (Smart Plug pozwalają włączać i wyłączać sprzęty, ustalać harmonogram działania czy monitorować zużycie energii)
  • oświetlenie
  • ogrzewanie
  • czujniki (czujniki wilgoci, dymu, gazu lub temperatury)
  • systemy alarmowe (czujniki ruchu, drzwi, okien, syreny alarmowe)
  • kamery monitoringu (rejestrowanie wideo; możesz ustawić nagrywanie po zmroku lub zapis wideo na chmurze)

A to wcale nie koniec. Cały system można rozbudowywać do woli i używać go zgodnie z własnymi upodobaniami. 

Latem, gdy słońce będzie zbyt mocno przygrzewało, zdalnie możesz opuścić rolety czy markizy nad tarasem czy balkonem, co pozwoli odciążyć wentylację lub klimatyzację, a zimą uchroni wnętrze przed mrozem. 

Zamieszczone w inteligentnym domu czujniki pozwolą sterować temperaturą i wilgotnością każdego pomieszczenia. Sprawdza się to świetnie zwłaszcza w czasie dłuższych podróży – system obniży temperaturę, oszczędniej zarządzać będzie wentylacją i klimatyzacją, a także dostosuje ulubione warunki na powrót domowników. 

Właścicieli domów jednorodzinnych z pewnością zainteresują się możliwościami systemu nawadniania i podlewania ogrodu czy powiadomieniami o zapełnionych zbiornikach na deszczówkę czy szambo – nikt przecież nie chce przykrych niespodzianek 😉

Choć wśród specjalistów istnieją spory o definicję, do inteligentnego domu zalicza się także tzw. multiroom, czyli zintegrowany system wielostrefowego nagłośnienia i kina domowego. Dzięki niemu cieszyć się będziesz możliwościami nowoczesnego sprzętu w całym domu/mieszkaniu/budynku. Wyobraź sobie, że ulubione dźwięki wędrować będą z Tobą od pokoju do pokoju – prawda, że cudowne? 

No dobrze, ale…

INTELIGENTNE DOMY | JAK TYM WSZYSTKIM STEROWAĆ?

Nie będzie potrzebny ci do tego kokpit rodem z odrzutowca czy statku kosmicznego. Za zarządzanie i sterowanie całym systemem smart home odpowiada tzw. centralka

Łączy się ona z wszystkimi elementami oraz internetem, dzięki czemu każdy użytkownik może dowolnie korzystać z systemu nawet poza domem. Wyobraź sobie, że w mieszkaniu zostało włączone żelazko – wystarczy kilka kliknięć na smartfonowej aplikacji i po kłopocie. 

Na świecie coraz popularniejszym rozwiązaniem jest także inteligentny asystent domowy (Google Home, LG Hub Robot czy Amazon Echo). Oprócz sterowania poszczególnymi komponentami, może także przypominać o ważnych spotkaniach z kalendarza, a także odpowie na pytania, jak choćby o pogodę w Madrycie czy o rozmiar kołnierzyka koszuli George’a Clooney’a. 

INTELIGENTNE DOMY | NAJWAŻNIEJSZE KORZYŚCI

Rozwojowi technologii zawsze przyświeca jeden główny cel: ułatwić życie człowieka i zwiększyć jego komfort

Tak samo jest także w przypadku smart domów czy inteligentnych mieszkań. Wszystkie korzyści można podzielić zasadniczo na trzy główne kategorie: wygoda, bezpieczeństwo i oszczędności

Wyobraź sobie, że po nerwowym dniu w pracy pragniesz odrobiny relaksu. Posiadając system inteligentnego domu bez wstawania z fotela podkręcić temperaturę w salonie, przyciemnić światło czy włączyć ulubioną playlistę.

Wróć, przecież możesz wszystko ustawić zanim wsiądziesz do samochodu czy autobusu, tak by po otwarciu drzwi wszystko było gotowe. 

Nowoczesne systemy to już nie tylko monitoring i kamery, ale też czujniki, które wykryją najmniejszy ruch, otwieranie okien, ulatniający się gaz czy pożar lub zalanie. Fajnie też widzieć co się dzieje w rodzinnym gniazdku pod Twoją nieobecność. Z pewnością uchronią Cię one przed wieloma niebezpieczeństwami i dodatkowymi kosztami. 

A propos, smart home może przynieść ulgę domowemu budżetowi. O zdalnym wyłączaniu urządzeń już pisałam, ale co ważne – na bieżąco możesz monitorować zużycie energii. A to już dobry wstęp do tego, by stopniowo obniżać rachunki. Portfele z pewnością się ucieszą. 

Jeszcze do niedawna inteligentny budynek był symbolem ekskluzywności i luksusu, na który mogła pozwolić sobie garstka wybrańców. Dziś, przynajmniej podstawowe elementy systemów inteligentnych domów są już dość popularne i przystępne cenowo. Obserwując ich rozwój śmiało można postawić tezę, że w niedalekiej przyszłości takie rozwiązania będą powszechne, a może – kto wie – nawet niezbędne

Wykorzystujesz je w swoim domu lub mieszkaniu? Z czego dokładnie korzystasz i dlaczego? Pogadajmy w komentarzach

ZOBACZ TAKŻE: