System inteligentnego domu może być mniej lub bardziej złożony – w zależności od Twoich potrzeb i możliwości. Tutaj działa prosta zasada: im więcej elementów na niego się składa, tym więcej funkcjonalności. I więcej korzyści. Dlatego dziś przyjrzymy się, z czego mogą składać się systemy inteligentnego domu i na jakie produkty warto zwrócić uwagę. 

Inteligentny dom – potrzebne Ci centrum zarządzania

Centralki inteligentnego domu to podstawa całego systemu, wokół którego budować będziesz całą sieć. Są to maleńkie skrzyneczki, które w zależności od producenta różnią się od siebie podzespołami, wydajnością i kompatybilnością, a także systemem łączności.

Przeważnie podłączane są do domowego routera, dzięki czemu jesteśmy w stanie kontrolować wszystkie urządzenia i sterować poszczególnymi funkcjami z dowolnego miejsca na świecie, gdzie tylko uda się złapać internetowy zasięg. 

Niektórzy producenci oferują także rozwiązania dążące do pełnej automatyki domowej, dzięki którym zdecydowanie łatwiej zadbać o komfort i bezpieczeństwo codziennego życia. Obejmują one swoim zasięgiem takie aspekty, jak choćby przygotowanie odpowiedniej temperatury na powrót do domu czy podnoszenie zewnętrznych rolet dokładnie o tej godzinie, o której lubisz zazwyczaj wstawać.. 

Smart Domy – i czuwasz nad wszystkim

Inteligentny dom

Czujniki to najistotniejsze elementy, jakie możesz włączyć do systemu. Ich zastosowanie uchroni Cię przed niepotrzebnymi wydatkami, ostrzeże przed niebezpieczeństwem. Ba, nawet może pomóc uratować życie – zwłaszcza w sytuacjach, które wymagają natychmiastowej reakcji i szybkiego działania. 

Podstawowe czujniki inteligentne to:

  • czujnik dymu
  • czadu
  • temperatury
  • ruchu
  • gazu
  • zalania
  • drzwi/okien
  • oświetlenia

Inteligentne gniazdka, które znane są także jako smart plug, to bardzo proste i niepozorne urządzenia. Wkłada się je zwykłych gniazdek, by zarządzać domową elektroniką tak łatwo, jak nigdy dotąd! 

Dzięki nim zdalnie możesz włączać i wyłączać poszczególne urządzenia – koniec już ze wstawaniem spod kołdry, by zgasić lampkę nocną; koniec z bólem głowy, że w domu zostało włączone żelazko. 

Co ważne, niektórym sprzętom smart plug można ustawić szczegółowy harmonogram pracy, a także na bieżąco monitorować zużycie prądu. Tak, kolejna oszczędność. 

Inteligentne oświetlenie domu – dlaczego warto wybrać? 

Jedną z najpopularniejszych funkcjonalności systemu inteligentnego domu jest sterowanie światłem. Zyskujesz dzięki niej kontrolę nie tylko nad natężeniem światła, ale też nad swoimi rachunkami. 

W aplikacji sprawdzisz, czy po wyjściu z domu została zapalona lampa, a nie wychodząc z łóżka zaprogramujesz odpowiednie oprawy świetlne i sceny, by odstraszyć potencjalnych włamywaczy.

Oczywiście, to nie wszystkie elementy, dzięki którym sprawisz, że Twój dom czy mieszkanie będzie bardziej smart. To tylko kilka popularnych przykładów, które warto wziąć pod uwagę 

Inteligentny dom – ile kosztuje cały system?

Znów muszę to przyznać – to zależy. Inteligentny dom, jego system a co za tym idzie i cena uzależniona jest przede wszystkim od tego, ile komponentów się na niego składa. 

Możesz stworzyć własny system inteligentnego domu, ale warto rozważyć też zakup gotowego zestawu. Zwłaszcza gdy jeszcze nie do końca wiesz, jakie są Twoje potrzeby lub po prostu czujesz, że sobie z tym nie poradzisz. 

W skład takich podstawowych zestawów mogą wchodzić np. kilka gniazdek smart plug, czujników, żarówek i sterowników oraz centralka. Tutaj trzeba liczyć się z wydatkiem średnio 1500-2000 PLN. To tylko szacunkowe wyliczenia. Chcąc dokładniej to skalkulować, musisz wziąć pod uwagę to, czego dokładnie będziesz potrzebować i w jakich ilościach w zależności od wielkości domu czy mieszkania. 

Nie wiem, jak Ty, ale ja jestem pod wrażeniem, jak w ostatnich latach możliwości systemy inteligentnego domu wręcz wystrzeliły w kosmos, a jednocześnie stały się tak bliskie normalnym ludziom. Przyszłość już przyszła – ciekawe, czym nas jeszcze zaskoczy.

Zobacz także: