Drewniane meble świetnie pasują praktycznie do każdego stylu wystroju wnętrz. Są eleganckie, solidnie i trwałe. Pięknie się prezentują i dają wnętrzom mnóstwo przytulności. Ale co zrobić, by mogły służyć przez długie lata? Dziś podpowiem Ci, jak dbać o drewniane meble. 

Drewniane meble – jak je czyścić?

Nieważne, czy to drewniana komoda, drewniane biurko czy stół, musisz pamiętać o jednym – drewno nie lubi nadmiaru wody! Ponadto ma dość miękką strukturę i jest podatne na zarysowania. 

Dlatego najlepsza do czyszczenia drewnianych mebli będzie miękka, wilgotna ściereczka, która wykonana będzie z naturalnych materiałów. Pamiętaj, żeby po czyszczeniu wytrzyj meble do sucha, by nie narażać ich na działanie wody. 

Równie ważna będzie konserwacja drewnianych mebli naturalnymi preparatami – olejami czy woskiem – jednak o szczegółach za chwilę. 

Meble drewniane do salonu – wszystko zależy od powierzchni

Sposób czyszczenia mebli i preparaty, z których można/warto korzystać zależą w dużej mierze od tego, jaka jest ich powierzchnia. Inaczej czyści się drewniane meble woskowane, inaczej lakierowane, a jeszcze inaczej pokryte bejcą. 

Meble woskowane

Meble zaimpregnowane woskiem wymagają specjalnego traktowania. Chcąc je utrzymać w znakomitej formie, używaj specjalnych produktów – najlepiej z dodatkiem naturalnego wosku (może być pszczeli). Jeśli wybierzesz mleczko, nanieś niewielką ilość na miękką szmatkę i delikatnie rozetrzyj na powierzchni. Odczekaj kilka minut i dokładnie wypoleruj. Drewniana komoda czy dębowe meble będą Ci wdzięczne 😉 

Pod żadnym pozorem nie czyść mebli woskowanych wodą – może to doprowadzić do powstania brzydkich plam, a nawet zniszczenia mebli. 

Pamiętaj też, żeby regularnie ścierać z nich kurz – brak lakieru sprawia, że woskowane meble są bardziej podatne na wnikanie kurzu i drobinek brudu. 

Meble bejcowane

Może i drewniany stół pokryty bejcą prezentuje się pięknie i dostojnie, jednak nie jest o w pełni zabezpieczony przed zabrudzeniami czy wodą. 

Na co dzień meble bejcowane trzeba czyścić na sucho, a jeśli zajdzie taka potrzeba użyj lekko wilgotnej szmatki i specjalnych preparatów do pielęgnacji tego typu powierzchni.

Meble olejowane

Impregnacja mebli olejem – popularna w ostatnich latach – ma nie tylko proekologiczne zastosowanie. Olej doskonale wnika w głąb drewna i zabezpiecza je od środka. Dodatkowo takie meble są antystatyczne, więc nie kurz nie będzie się ich imać. Olejowanie chroni także drewniane meble przed wodą i promieniowaniem UV.

Jak zatem czyścić meble olejowane? Wystarczy lekko wilgotna ściereczka i przetarcie powierzchni zgodnie z kierunkiem słojów. Nie używaj silnych detergentów – no chyba, że chcesz uszkodzić swoje meble. 

W zależności od rodzaju mebla i ich użytkowania samo olejowanie należy wykonać maksymalnie 4 razy w roku. 

Meble lakierowane

Powszechnie przyjmuje się, że meble lakierowane są najłatwiejsze do pielęgnacji i czyszczenia. Lakierowane powierzchnie odporne są na dziecięce harce i plamy z jedzenia. 

Do codziennego czyszczenia wystarczy miękka szmatka z mikrofibry. Tylko tyle. Nie używaj żadny szorstkich gąbek czy czyścików, żeby nie rysować lakieru. Do pielęgnacji warto też wykorzystać mleczka lub dedykowane spraye. 

Konserwacja drewnianych mebli – jak robić to dobrze?

Drewniane meble warto konserwować średnio raz na pół roku. Tak jak w przypadku czyszczenia – wszystko zależy od powierzchni. 

Meble olejowane należy pokryć warstwą oleju – pamiętaj tylko, że wchłania się on stopniowo. 

Meble lakierowane trzeba najpierw oczyścić z resztek lakieru i pokryć je nową warstwą impregnatu.

Z kolei drewniane meble ogrodowe, które narażone są na zmienne warunki atmosferyczne, trzeba zabezpieczyć przed latem, a zimą schować do suchego i przewiewnego miejsca.

A na koniec jeszcze kilka wskazówek… 

Jak dbać o drewniane meble, żeby cieszyć się nimi przez lata?

  • systematycznie pozbywaj się kurzu (co jakiś czas użyj szczoteczki antystatycznej, by kurz nie wnikał w ewentualne pęknięcia, rysy i drewniane pory);
  • używaj podkładek i podstawek pod kubki czy filiżanki (unikniesz dzięki nim uciążliwych plam i trudnych do usunięcia śladów)
  • unikaj stawiania mebli przy bezpośrednich źródłach ciepła (drewniana komoda, szafa drewniana i inne meble z drewna nie lubią tego – nie stawiaj ich w pobliżu kominka, kaloryfera czy gorącego nawiewu). 

Mam nadzieję, że od dziś pielęgnacja drewnianych mebli nie będzie już sprawiać Ci najmniejszego problemu. Dbaj o nie regularnie, a cieszyć się będziesz ich nieskazitelnym pięknem przez dłuuugie lata! 

ZOBACZ TAKŻE: