Jak dbać o pralkę? Wiesz, że właściwe dbanie o pralkę, regularne czyszczenie i serwis to nie tylko mniejsze ryzyko awarii? To także o wiele bardziej efektywne pranie.
Pralka wykorzystuje cały swój potencjał i możliwości, a Ty będziesz mieć pewność, że wyjmiesz ubrania czyste, pachnące i bez uszkodzeń. Dziś opowiem, jak skutecznie dbać o pralkę.
Zanim zaczniesz czytać – musisz coś wiedzieć. Nie znajdziesz tu wielce odkrywczych treści. To ma być raczej praktyczna wiedza podana w skondensowanej formie, by można było do w razie potrzeby wracać.
KONSERWACJA PRALKI ZACZYNA SIĘ ZARAZ PO JEJ ZAKUPIE
Od razu po zakupie wykonaj pranie krótkie bez wsadu. Dzięki temu oczyścisz przewody i całe wnętrze powstałe w czasie produkcji i transportu. Sprawdzisz też działanie, a co najważniejsze – szczelność wszystkich przewodów i połączeń kanalizacyjnych.
Najczęściej zapominamy o tych częściach, których nie widać. Jedną z nich jest usytuowany w dolnej części pralki filtr. To właśnie on zatrzymuje wszystkie drobne przedmioty, kawałki materiału czy brud, które mogłyby zatkać odpływ. Wyjmuj go i oczyszczaj przynajmniej raz na miesiąc.
NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY AWARII PRALEK
Jednym z największych wrogów pralki, który grasuje w wielu polskich domach jest twarda woda. To ona jest przyczyną kamienia, który może uszkodzić m.in. bęben, grzałkę i wąż odpływowy. Dlatego przynajmniej raz w miesiącu stosuj sodę oczyszczoną. Wystarczy wsypać do pojemnika na proszek niecałą szklankę sody i nastawić pełen cykl prania (bez wsadu) w najwyższej temperaturze. Nie tylko ochronisz swoją pralkę przed kamieniem, ale też pozbędziesz się nagromadzonych osadów. Masz twardą wodę? Używaj więcej detergentu.
Wiadomo, że czasem zdarza się nam robić pranie kilka razy dziennie. To całkowicie normalne – zwłaszcza, gdy mamy dzieci. W takich sytuacjach pamiętaj, żeby zachować co najmniej 1 godzinę odstępu pomiędzy cyklami prania. No chyba, że chcesz doprowadzić do przegrzewania się podzespołów.
Przepełniony bęben to zwiększone ryzyko awarii. Przeładowanie to również większy pobór wody i energii, a także słabiej doprane tkaniny. Jeśli ładowność pralki to 6,5 kg, to wkładaj tam maksymalnie 6,5 kg ubrań. Nie więcej. Przyjmuje się, by zostawić w bębnie miejsce na szerokość dłoni.
JAK DBAĆ O PRALKĘ? PROFILAKTYKA CIĘ URATUJE
Istnieje szereg czynności – bardzo podstawowych – o których wciąż zapominamy, a które naprawdę mogą pomóc utrzymać pełną żywotność przez lata.
Przygotowałam dla Ciebie specjalną instrukcję, którą potraktuj jak dekalog dbania o pralkę w domu. Trzymaj się jej, a nie będzie potrzeby wzywania co i rusz fachowca – cóż za oszczędność czasu, pieniędzy i nerwów 😉
- wyciągaj ubrania zaraz po zakończeniu prania – unikniesz nie tylko stęchłej woni;
- wybieraj kapsułki lub płyny do prania – będziesz o wiele rzadziej czyścić szufladki;
- zawsze stosuj odpowiednią ilość środków piorących – resztki nie będą osiadać na ścianka szufladek czy w innych częściach pralki;
- sprawdzaj kieszenie ubrań przed każdym praniem – nie chcesz przecież, żeby jakaś moneta uszkodziła mechanizm, a i pewnie nie lubisz wyciągać skrawków chusteczek higienicznych;
- przejrzyj bębęn i uszczelki po praniu i sprawdź, czy nic tam nie zostało;
- co jakiś czas wybierz program z maksymalną temperaturą, długotrwałe pranie w niskich temperaturach negatywnie wpływa na pralkę;
- zostawiaj otwarte drzwiczki i szufladki aż do całkowitego wyschnięcia pralki.
CZYM CZYŚCIĆ PRALKĘ? REGULARNOŚĆ PONAD WSZYSTKO!
Dbanie o pralkę to także używanie jakościowych środków chemicznych, które z łatwością dostaniesz zarówno w supermarketach, jak i drogeriach. By kupić te skuteczne wcale nie musisz przeznaczać na to fortuny.
Najczęściej używane środki do czyszczenia pralki to:
- proszki czyszczące – nie dość czyszczą wnętrze pralki, to dodatkowo niwelują nieprzyjemne zapachy. Jak go użyć? Wsyp proszek do bębna i zrób pranie na pusto w temperaturze co najmniej 60oC
- odkamieniacze – ich działanie jest podobne do domowego trio, który znają praktycznie wszyscy, czyli ocet, kwasek cytrynowy i woda. W zależności od dozowania większość preparatów poradzi sobie zarówno ze świeżym nalotem, jak i starszym, silnym kamieniem. Znajdziesz je w formie płynu lub proszku – używaj zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.
- płyny czyszczące – świetnie sprawdzą się do czyszczenia wszystkich elementów pralki. Ich regularne stosowanie zapewnia pełną ochronę gumowy i metalowych części. Najczęściej trzeba go rozcieńczyć przed użyciem, mimo to zostawia zwykle rześki, przyjemny zapach.
Nowoczesne modele pralek mają wbudowany również cykl samoczyszczenia. Jego wyróżnikiem i gwarancją skuteczności jest wysoka temperatura i o wiele wyższe obroty. To właśnie tak woda może dotrzeć do tych najbardziej niedostępnych zakamarków.
Jeśli twoja pralka go nie posiada, raz na miesiąc zrób pranie w pełnym cyklu z pustym bębnem i w najwyższej temperaturze i bez żadnych detergentów. Dla lepszego odkażenia pralki wlej do szufladki na płyn do płukania szklankę octu – odór i drobnoustroje nie mają szans.
A Ty jak dbasz o swoją pralkę? Podziel się swoimi pomysłami w komentarzu – niech inni też z nich skorzystają!
ZOBACZ TAKŻE:
Podobne wpisy
O autorze
Witaj na moim blogu Home by Kate Jestem Kasia, na co dzień mama dwójki niesfornych dzieciaków. Uwielbiam kolory, roślinność i piękne dodatki. Postanowiłam stworzyć bloga pełnego inspiracji i porad dotyczących urządzania mieszkania.
Czytaj więcejOstatnie wpisy
Kategorie
- Budowa (4)
- Design (18)
- Inspiracje (31)
- Inteligentny dom (8)
- Kuchnia (19)
- Łazienka (8)
- Porady (36)
- Wnętrza (37)