Stolik do kawy, fotel, kanapa i Twój mały kącik odpoczynku w salonie jest już gotowy? Wygodne meble to dopiero początek urządzania całego pomieszczenia. Aby naprawdę odpocząć, musisz zadbać też o odpowiednie oświetlenie. Ostatnie czego chcesz, to niedobór światła gdy, masz chwilę, aby przeczytać nową książkę lub odprężyć się przy ulubionym serialu. 

Oświetlenie do salonu – co na początek?

Zadaj sobie pytanie: jaką funkcję będzie pełnił mój salon? Czy będzie w nim biurko, część jadalna, miejsce do relaksu? Od tego zależy kolor, jakim chcesz oświetlić pomieszczenie. Wybierz światło „ciepłe”, gdy chcesz się zrelaksować i odpocząć. Natomiast „zimne” oświetlenie lepiej sprawdza się przy pracy. Na efektywność Twoich lamp wpłynie też… kolor ścian! Jaśniejsze barwy pomieszczenia to mniej „strat” światła. 

Tyle tytułem wstępu – pora na konkrety!  

Zacznij od samej góry! 

Twoje lampy do salonu mają za zadanie zastąpić światło dzienne. Zacznij więc od miejsca, które pozwoli oświetlić jak największą powierzchnię – mowa oczywiście o suficie! Oświetlenie sufitowe należy montować na środku pomieszczenia. W ten sposób równomiernie oświetlisz każdy zakamarek pokoju. Bez tego ani rusz!

Jeśli Twój salon jest wysoki – pomyśl nad dużą, ozdobną lampą lub żyrandolem. Brakuje Ci pionu? Wybierz elegancki i gustowny plafon. Cierpisz na nadmiar przestrzeni? Zainwestuj w lampę z kilkoma żarówkami, aby światło świeciło w różnych kierunkach, zapewniając komfortowe warunki w każdym miejscu.  

Sufit z głowy, ale na tym nie koniec! Niezależnie od rozkładu pomieszczenia i mebli, szybko przekonasz się, że jedna wisząca lampa może nie wystarczyć. Potrzebujesz wsparcia! Tu z pomocą przychodzą lampy podłogowe lub kinkiety.

Oświetlenie do salonu może być dopełniaczem sufitu!

Oświetlenie, które zamontujesz u góry, warto dopełnić lampami podłogowymi, rozstawionymi w strategicznych miejscach salonu. Dobrze zaopatrzyć się w dodatkowe źródło światła w pobliżu kanapy lub fotela, na którym będziesz wypoczywać. Nie musisz się wtedy martwić, że zabraknie Ci światła do czytania czy leniwego surfowania po sieci. A na wypadek niezapowiedzianej drzemki, wyłącznik masz pod ręką 😉 

Decydując się na lampę podłogową, zwróć uwagę na kierunek, w jakim padać będzie światło. Część modeli kieruje strumień światła w dół, dodając Twojemu salonowi uroku i tajemniczości. Doskonale do zbudowania przytulnego nastroju w Twoich czterech ścianach! Możesz też zdecydować się na klosz oświetlający sufit. Daje on zdecydowanie więcej światła, a przy mniejszym metrażu może nawet grać pierwsze skrzypce oświetlenia!

Światło z każdej strony!

W szaleństwie planowania i urządzania salonu może się nagle okazać, że nie masz miejsca na lampę przy kanapie. Światło z sufitu też nie do końca Ci wystarcza. Co wtedy? Nie wszystko stracone! Odłóż więc młotek i nie kuj ścian – postaw na kinkiety!

Kinkiet rzuca światło na dużą płaszczyznę (w tym przypadku: ścianę) tworząc delikatną poświatę. To doskonałe rozwiązanie do podkreślenia stylu i atmosfery salonu. Ze względu na różnorodny rozmiar i kształt, możesz je umieścić dosłownie wszędzie. Teraz można wyciągnąć się na kanapie!

Kinkiety mogą też pełnić funkcję dekoracyjną i wyeksponować konkretne miejsca w Twoim domu. Zależy Ci na podkreśleniu elementu wystroju? Doskonale! Klasyczny montaż kinkietów zakłada zawieszanie ich parami, po obu stronach np. obrazu czy lustra. Poświata okalająca przedmiot na pewno przykuje uwagę gości!

Zadbaj o styl! 

Planując oświetlenie swojego salonu, pamiętaj nie tylko o wszystkich oświetleniowych sztuczkach, o których właśnie napisałam. Brzmi groźnie? Spokojnie, czas na tę przyjemną część 😉

Wygląd lamp przecież też się liczy! Nie możesz pozwolić, żeby gryzły się z wystrojem całego salonu i skrzętnie dobranymi meblami. Oświetlenie powinno stanowić uzupełnienie i subtelne zwieńczenie kreacji pomieszczenia. Oto kilka wskazówek:

  • Styl skandynawski stawia na proste oświetlenie jadalni i salonu – geometryczne lampy sufitowe i podłogowe utrzymane są w odcieniach bieli, beżu, szarości lub pasteli. Przytulny klimat gwarantowany!
  • Styl glamour to obszerne, bogato zdobione żyrandole, np. z kryształkami. Idealne, jeśli mamy dużo miejsca i przestrzeni do wypełnienia. 
  • Oświetlenie do pomieszczeń urządzonych w klimacie industrialnym powinno mieć surowy charakter – postaw na metalowe elementy i ciemne, stonowane barwy.

Miłego planowania! 😉

ZOBACZ TAKŻE: