Może i młodzi rodzice są świadomi, że czeka ich całkiem sporo nieprzespanych nocy. Jednak rzeczywistość i niespokojny sen niemowlaka zawsze zaskakują. Dlatego jeśli chcesz poznać 5 sprawdzonych i udowodnionych naukowo sposobów na to, jak poprawić sen dziecka – koniecznie przeczytaj ten tekst do końca! 

Radość z bycia rodzicem mogą zostać przyćmione przez nocne wstawanie, brak snu, rozdrażnienie i poczucie ciągłego zmęczenia. Przyczyn takiego stanu może być wiele, jednak najczęściej są to po prostu problemy ze snem niemowlaka i małego dziecka. 

Poprawiając jego jakość, pomożesz i jemu i sobie, dlatego dokładnie zapoznaj się z tymi poradami. Dzięki nim będziesz mieć szansę zwiększyć komfort codziennego życia i na nowo poznasz znaczenie słowa odpoczynek. 

Niespokojny sen u niemowlaka – a jesteś przy nim tak naprawdę? 

Jedno z badań, które objęło dzieci od 1 do 24 miesiąca życia, wykazało, że im większa była dostępność emocjonalna rodzica (przede wszystkim mamy) w czasie przygotowania do snu, tym łatwiej było dzidziusiowi zasnąć. No i spało potem o wiele lepiej! 

Co to znaczy? 

Im bardziej jesteśmy tu i teraz, im lepiej reagujemy na potrzeby szkraba, im więcej w nas ciepła i wrażliwości, tym jakość snu dziecka jest o wiele lepsza. 

Nie ma tutaj miejsca na jawną czy ukrytą złość. Konieczne są pozytywne wzmocnienia i wyciszające rytuały, dzięki którym mały człowiek powędruję do krainy słodkich snów. Uważność, bycie tu i teraz, bliskość fizyczna i emocjonalna – to wszystko buduje głęboką więź i poczucie bezpieczeństwa, tak bardzo potrzebne do spokojnego snu bobasa. 

Sen u dzieci. Co jest lepsze – pełny czy pusty brzuszek?

Pusty brzuszek niemowlaka to jeden z najczęstszych powodów, dla którego maluch budzi się w nocy. Niby regularnie wstajesz i go karmisz – ale czy można zrobić coś więcej? Okazuje się, że dzieciaki dość często “nie dojadają”. Właśnie dlatego budzą się częściej niż zazwyczaj. 

Możesz temu zapobiec. 

Zwróć uwagę, czy niemowlę zasypia zaraz po rozpoczęciu karmienia. Jeśli tak, postaraj się delikatnie go wybudzić, by mogło w spokoju dokończyć jedzonko. Zobaczysz, że sen u takiego niemowlęcia znacznie się poprawi

Spanie noworodka – tylko w odpowiedniej temperaturze!

Aby dzidziuś mógł słodko spać, należy mu stworzyć odpowiednie warunki. 

Dokładnie wywietrz pokój i zadbaj o to, by temperatura nie była zbyt wysoka. Najlepiej, jeśli nie będzie przekraczać 20℃. 

Zbyt wysoka temperatura i suche powietrze może powodować wysuszanie błon śluzowych, co będzie utrudniało spokojny sen dziecka

Niespokojny sen dziecka – a co ze światłem? 

Zdarza Ci się zaciemniać w ciągu dnia pokój dziecka – zwłaszcza, gdy sobie w nim słodko drzemie? A może zostawiasz zapaloną lampkę nocną? Hmmm… Zastanów się, czy takie rozwiązania są naprawdę dobre i pożyteczne. 

Wszystko przez melatoninę, której produkcja i wydzielanie jest warunkowane m.in. przez światło. 

Zależność jest prosta: im więcej światła, tym mózg będzie dostarczać jej mniej. I odwrotnie – mniej światła, to więcej melatoniny. I to nieważne, czy oczka dziecka są otwarte czy zamknięte. 

Już rozumiesz, do czego zmierzam? 

Żyjemy w naprawdę przebodźcowanym świecie i dlatego tak ważne jest już od najmłodszych lat budowanie zdrowej równowagi, by mózg potrafił sobie ze wszystkim poradzić.

Przy wieczornych rytuałach, już od czasu kąpieli, używaj przygaszonego światła, a gdy już będziecie układać się do snu, najlepiej wygasić wszystko. Zasłoń też zasłony lub żaluzje, żeby światła ulicy Wam nie przeszkadzały. 

Ale co z tą drzemką w ciągu dnia? Może i będzie wtedy dłużej spało, jednak istnieje spore ryzyko, że nocą będzie spało krócej i/lub będzie się częściej budzić. Czy naprawdę tego chcesz? Chcesz zamienić spokojniejszy sen w nocy na ten w ciągu dnia? No właśnie… 🙂 

Sen u niemowlaka – sprawdź łóżeczko! 

Na jakość i komfort snu berbecia ogromny wpływ ma także samo łóżeczko. Upewnij się, czy materac do łóżeczka dziecięcego nie jest ani za twardy, ani za płaski. 

Z tym ostatnim może pomóc specjalna poduszka-klin dla dziecka – sprawdź jej właściwości!

Postaraj się, by prześcieradło było idealnie naciągnięte, a w środku nie było żadnych zabawek. Niemowlakowi potrzebne jest ciepło i bezpieczeństwo, dlatego zamiast kołdry czy kocyka wypróbuj śpiworek do spania. To po prostu must have w wyprawce świeżo upieczonych rodziców. Oczywiście, pamiętaj, żeby układać dzidziusia na pleckach – to nie tylko troska o lepszy sen, ale i o bezpieczeństwo. 

Oczywiście, to nie wszystkie sposoby na poprawę snu dziecka. Macie swoje własne? Podzielcie się nimi w komentarzach – razem uczmy się od siebie! 

ZOBACZ TAKŻE: