Gruntowanie ścian. Malowanie ścian to wbrew pozorom bardzo złożony proces, do którego trzeba się solidnie przygotować. Dlatego dziś wspólnie przyjrzymy się poszczególnym etapom – w szczególności sprawdzimy, jak przygotować ściany do malowania, a także czy gruntowanie ścian przed malowaniem jest zawsze konieczne. 

Gruntowanie ścian przed malowaniem – kiedy robić?

Gruntowanie ścian pozwala wyrównać chłonność malowanej powierzchni, wzmocnienie jej, a także poprawia przyczepność warstw farby

Odpowiedź nie jest trudna i brzmi ona: to zależy 😉 

Najważniejsze, co musisz zrobić, to ocenić stan podłoża. W zależności od tego, czy są to nowe ściany, czy chcesz je odświeżyć w trakcie remontu postępowanie będzie nieco inne. 

W przypadku nowych ścian w stanie developerskim gruntowanie jest naturalnym etapem procesu ich przygotowania do malowania. Pamiętaj tylko, że świeże tynki mogą być malowane po minimum 4 tygodniach od położenia – jest to czas potrzebny do tzw. sezonowania.

Nie zawsze jednak musisz gruntować ściany przed malowaniem. Czasem nawet nie jest wskazane, by to robić – zwłaszcza, jeśli wcześniej ściana była malowana farbą emulsyjną. Taka powierzchnia (o ile nie jest uszkodzona) jest jednolita i dobrze przyczepna. Preparat gruntujący jedynie osiądzie na powłoce malarskiej (zamiast przeniknąć), co tylko utrudniać będzie dalsze malowanie. 

Gruntować musisz zawsze, gdy ściana jest chłonna, niejednolita lub pylista.

W trakcie remontu najczęściej chcemy pozbyć się wierzchnich warstw farby – w całości lub przynajmniej we fragmentach. Docierając do tynku, postępuj podobnie jak w przypadku nowych ścian, zaczynając od wyrównania chłonności ściany.

PROTIP: Aby sprawdzić chłonność ścian, użyj spryskiwacza z wodą. Jeśli krople będą będą równomiernie spływać, gruntowanie nie będzie konieczne. W przypadku, gdy woda zostanie wchłonięta – osusz ścianę i nałóż grunt. 

Zazwyczaj jedna warstwa preparatu wystarczy, chyba że podłożone jest mocno pyliste i chłonne – wtedy nałóż dwie warstwy. 

MALOWANIE POKOJU – JAK PRZYGOTOWAĆ ŚCIANY DO MALOWANIA?

Wszystkie prace remontowe i wykończeniowe nie powinny odbywać się w pośpiechu czy pod wpływem chwili, dlatego wszystko wcześniej trzeba odpowiednio przemyśleć i przygotować – nie tylko same ściany, ale też całe pomieszczenie. 

Od czego zacząć?

  • ZABEZPIECZ WSZYSTKO, CO SIĘ DA

Jeśli chcesz zaoszczędzić czas na późniejszym sprzątaniu zabezpiecz w pokoju wszystko, co się da. Najlepiej będzie, jeśli malowane pomieszczenie będzie gołe i wesołe. Wynieś wszystkie meble, elementy wyposażenia i dekoracje. Domowe biuro też musi zmienić miejsce.

Wówczas wystarczy, że zabezpieczysz podłogę kartonami czy grubą folią malarską. Nie zapomnij też o zabezpieczeniu okien – chyba, że chcesz myć je potem z drobinek farby, które na pewno się na nich znajdą. 

Pomyśl również o suficie – zwłaszcza, jeśli ma być pomalowany na inny kolor niż ściany. Odcięcie sufitu polega na przyklejeniu taśmy malarskiej równo z krawędzią sufitu lub w niewielkiej odległości od jego powierzchni. Pozostały pasek sprawi, że pomieszczenie będzie optycznie wyższe, a tego chcemy wszyscy, prawda? 😉 

Wbrew pozorom przygotowanie pokoju i ścian do malowania jest bardziej istotne niż samo malowanie. Nieważne, jaka to ściana i z czego została zbudowana – każda powierzchnia przed malowaniem musi być czysta, wolna od wszelkich ubytków czy niedoskonałości, starych powłok malarskich, łuszczącego się tynku, no i odpowiednio zagruntowana – ale to już wiesz 😉 

  • SPRAWDŹ STAN TYNKU

W tym celu lekko opukaj ściany. Jeśli usłyszysz pusty dźwięk (nie da się go pomylić), to oznacza, że w danym miejscu tynk odspaja się od ściany. Zdejmij go, a ubytek uzupełnij. 

  • POZBĄDŹ SIĘ NIERÓWNOŚCI

Z biegiem lat użytkowania mogą na ścianie pojawić się pęknięcia, rysy i ubytki. Do ich wypełnienia przyda się szpachla naprawcza, którą nałożysz łopatką. Przed malowaniem dokładnie wyszlifuj powierzchnię przy pomocy drobnoziarnistego papieru ściernego, by powierzchnia była idealnie gładka. 

  • UMYJ ŚCIANY

Przed nałożeniem pierwszej warstwy farby dokładnie umyj ściany, by pozbyć się kurzu, farfocli i pyłu po szlifowaniu. Dzięki temu zwiększysz przyczepność farby. Do mycia użyj gąbki, mydła malarskiego i wody – tylko nie zapomnij włożyć rękawic ochronnych. 

Teraz tylko poczekaj aż ściany wyschną i możesz zacząć malowanie pokoju. 

NIEZBĘDNE NARZĘDZIA I AKCESORIA DO MALOWANIA ŚCIAN

Aby pomalować mieszkanie jak profesjonalista nie wystarczą Ci jedynie pędzel, wałek czy odpowiednio dobrana farba – i nie mam tu na myśli koloru czy odcienia

Ten zestaw to absolutne minimum, które musisz mieć, by wszystko przebiegało sprawnie i bez większych problemów: 

  • wałki malarskie – najlepiej w dwóch rozmiarach w zależności od wielkości malowanej powierzchni
  • pędzle – płaski i zakrzywiony, którym dotrzesz do trudno dostępnych miejsc, jak kąty pokoju, wnęki okienne czy zagrzejnikowe zakamarki; wybierz kilka rozmiarów;
  • taśma malarska – różnią się przede wszystkim szerokością i kolorem (im ciemniejsza, tym klej jest mocniejszy);
  • kuweta malarska – szerokość dopasuj do największego wałka
  • folia malarska 
  • drabina – przyda się do malowania sufitu; możesz do tego wykorzystać kij teleskopowy, ale już taśmy malarskiej bez niej nie przykleisz;
  • pojemnik z wodą i ściereczki – regularne płukanie i mycie narzędzi znacznie ułatwi malowanie, przecież nie da się solidnie tego zrobić upaćkanym wałkiem i pędzlem z zachniętą farbą.

Oprócz zestawu narzędzi, akcesoriów i produktów zadbaj o odpowiednie warunki w malowanym pomieszczeniu. Optymalna temperatura i wilgotność zapewnią odpowiednie wysychanie i nie pogorszą wytrzymałości oraz parametrów technicznych farby. 

WAŻNE! Temperatura powinna oscylować między 10 a 28 stopniami Celsjusza, a wilgotność nie powinna przekraczać 80%. 

Przygotowanie ścian do malowania nie jest trudne. Czasowo wszystko zależy od rodzaju ściany – czy jest świeżo tynkowana, czy musisz pozbyć się starej farby; czy musisz ją gruntować, czy konieczne jest szpachlowanie i szlifowanie…

Odpowiednie przygotowanie do remontu i malowania zapewni Ci spokój i pozwoli szybko uporać się z renowacją. Planując remont, pamiętaj, żeby dać sobie dzień lub dwa na przygotowanie. A teraz – pędzle i wałki w dłoń!

ZOBACZ TAKŻE: