Śnieżnobiałe firanki to duma każdej osoby, która naprawdę wkłada serce w troskę o swój dom i mieszkanie. Niestety, są one narażone na wszechogarniający kurz, opary z kuchni czy przedostający się przez najmniejsze szpary smog. Firany szybko tracą swój blask, zaczynają blednąć, żółknąć, a nawet czernieć. Abyś nie musiała tego doświadczać, dziś opowiem Ci jak skutecznie wybielić firany. 

Firanki w kuchni, salonie czy jadalnie pełnią wiele funkcji – od dekoracyjnej po ochronną. Zasłony i firanki to zapewniają spokój, prywatność, dają poczucie intymności, chronią przed słońcem. Jeśli mają nam służyć przez lata po prostu musisz o nie odpowiednio zadbać.

Wybielanie firanek – zacznij od przechowania

Może wydawać Ci się to dziwne, jednak troska o biel firanek wcale nie zaczyna się od zakupu żelu do prania czy wybielacza. W utrzymaniu tej wyjątkowej bieli firan niezwykle ważną rolę odgrywa sposób ich przechowywania. 

Jeśli chcesz uniknąć charakterystycznego szarzenia, chowaj firany w suchym miejscu, np. w szafie. Koniecznie zabezpiecz je przed działaniem światła słonecznego. Możesz też zawinąć je w niebieski papier, jak to robiły już nasze babcie. I ten sposób właśnie bardzo sobie ceniły, przekazując go także naszym mamom.

Gorzej sprawy się mają, gdy firany już straciły swój blask. Co zrobić, jeśli firanki już poszarzały i pożółkły? Mam w zanadrzu domowe sposoby na wybielenie firanek – poszczególne składniki z pewnością w kuchennych szafkach czy szufladach. 

I jeszcze jedno – chyba najważniejsze – wszystkie te sposoby są bezpieczne dla tkanin! Dostępne na rynku środki chemiczne, pomimo swej niewątpliwej skuteczności w usuwanie przebarwień, często osłabiają strukturę tkanin, przez co firanki nie będą służyły nam tak długo jak powinny. Przyjrzyjmy się zatem innym sposobom na białe firanki

Czym wybielić firany? Soda oczyszczona

Wybielanie firanek sodą oczyszczoną to chyba najbardziej sposób na pozbycie się uciążliwych plam i pożółkłego nalotu. Sprawa jest banalnie prosta. 

  1. Przygotuj roztwór 500g sody oczyszczonej na 10 litrów wody
  2. Przelej go do dużej miski lub wanny
  3. Namocz firany i zostaw je na kilka godzin
  4. Upierz firany tradycyjnie w pralce

Po takiej kuracji firanki będą nie tylko oszałamiająco białe, ale też delikatne w dotyku. 

Domowe sposoby, jak wybielić firany – proszek do pieczenia

Procedura jest dość podobna, jak w przypadku wybielania sodą, jednak zmieniają się proporcje roztworu. 

Tutaj wystarczy 1 opakowanie proszku do pieczenia na 5 litrów wody.

Reszta pozostaje bez zmian.

Czym wybielić firanki? Sól kuchenna to Twój sprzymierzeniec!

Sól to nie tylko kapitalne remedium Jak już się domyślasz, tutaj też potrzebny będzie odpowiedni roztwór. W sieci spotkasz wiele receptur, ja najczęściej korzystam z tej, którą przekazała mi moja mama

Rozpuść 10 łyżek soli w 5 litrach wody. Namaczaj firanki przez 2 godziny. Wypłucz je dokładnie i zawieś na karniszu, by swobodnie mogły wyschnąć. 

Jak wybielić firanki domowym sposobem? Spróbuj octu i cytryny!

Te dwa niepozorne produkty mogą zdziałać prawdziwe cuda. Serio. Namocz firanki w zimnej wodzie i zostaw na całą noc. Dodaj do nich 2 opakowanie kwasku cytrynowego i 2 łyżki octu. Rano nastaw jeszcze tradycyjne pranie, a Twoje firanki będą jak nowe!

Możesz także wypróbować każdego z nich osobno. 

Do 10 litrów wody wlej pół szklanki octu. Namaczaj w niej firany przez kilka godzin. Następnie wypłucz je dokładnie i rozwieś do wyschnięcia. Ocet ma właściwości antystatyczne, więc najlepiej będzie użyć tego sposobu w przypadku firan z tkanin syntetycznych

Świeży sok z cytryny pozwoli Ci wybielić firanki w pralce. Wystarczy dodać go do standardowego prania. Zawarte tam substancje pomogą też usunąć drażniące zapachy dymu czy kuchennych oparów. Efekt gwarantowany!

Chcąc cieszyć się białymi firankami jak najdłużej staraj się prać je za każdym razem, gdy będziesz myć okna!

ZOBACZ TAKŻE: