Zastanawiasz się jak przygotować w tym roku tradycyjny świąteczny stół wielkanocny? Przeczytaj mój poradnik!

Aby wiedzieć, jak prawidłowo przygotować stół wielkanocny, należy w pierwszej kolejności przypomnieć sobie znaczenie i specyfikę tego święta. Bowiem Wielkanoc jest pełnym symboliki, najważniejszym i najstarszym świętem chrześcijańskim! Najistotniejsze jest śniadanie wielkanocne, tradycja nawiązująca do pierwszego, porannego posiłku Jezusa Chrystusa po zmartwychwstaniu. To właśnie na niedzielne śniadanie, należy przygotować  tradycyjny stół świąteczny, przy którym do wspólnego posiłku zasiądzie cała rodzina. 

Na wielkanocne śniadanie zapraszamy rodzinę, a także bliskie nam osoby, z którymi chcemy wspólnie celebrować odrodzenie, które jest fundamentem naszej wiary. Z tego powodu, odpowiednie przygotowanie się do tego święta jest bardzo ważne. Należy pamiętać o symbolice poszczególnych elementów, jak i o utrzymaniu całościowej estetyki pomieszczenia. To czas, w którym domy i mieszkania wypełniają radosne i kolorowe wielkanocne dekoracje, a na świąteczny stół trafiają tradycyjne wielkanocne potrawy, tworząc wspólnie świeżą i rozkwitającą całość. 

Przygotuj wielkanocny stół, nie zapominając o must have tego święta!

Wielkanocny stół jest w niedzielny poranek najważniejszym elementem w całym domu, gdyż to właśnie na nim podaje się śniadanie wielkanocne! W pierwszym kroku dobierz zastawę na tę okazję. Znakomicie sprawdzą się kolorowe naczynia, podkreślające wiosenny charakter wystroju. 

Bardzo ważnym elementem jest też odpowiedni obrus, jeśli użyjesz białego, nie zapomnij o kolorowym akcencie w postaci bieżnika bądź serwet! Radzę jednak unikać pstrokatych obrusów, w wielkanocne wzorki – na stole będzie dużo innych ozdób. Całość mogłaby być już przytłaczająca. Pamiętaj, w prostocie i elegancji leży siła. Moje propozycje na wielkanocny stół to przede wszystkim pastelowe kolory! Kanarkowa żółć, pistacjowa zieleń, pudrowy róż – to jest to! Całość pięknie może dopełnić odświętna biel. 

baranek wielkanocny

Tradycyjne potrawy na wielkanocnym stole rozłóż tak, aby każdy mógł swobodnie po nie sięgnąć. Czasem lepiej jest rozdzielić potrawy do dwóch naczyń i położyć je na różnych krańcach stołu. Dzięki temu unikniesz krępującej sytuacji, gdzie kilka osób czeka na daną miskę, czy talerz z jedzeniem, aż inna osoba nałoży sobie posiłek. Dodatkowo uzyskasz efekt jeszcze bardziej suto zastawionego stołu! Zwróć uwagę także na fakt, że jednym z najważniejszych elementów śniadania wielkanocnego są jajka. Zadbaj o to, aby dobrać do nich ładne naczynie i wyeksponuj je koniecznie na stole, dekorując dodatkowo dużą ilością świeżego szczypioru!

Pamiętaj, aby uwzględnić na stole odpowiednie symbole, Wielkanoc powinna obfitować w różnego rodzaju pisanki, małe zwierzęce akcenty w postaci kurczaczków, zajączków i dosłownie ociekać, świeżą roślinnością. Znakomicie sprawdzą tu się pokaźne bukiety z żonkili czy tulipanów, w które możesz wpleść bazie i bukszpan. Nie zapomnij jednak, że najważniejszym elementem, jaki powinien zostać wyeksponowany na stole, jest Święconka – czyli koszyczek wielkanocny! Postaw go koniecznie w centralnej części stołu. 

Odpowiednia dekoracja stołu wielkanocnego wpłynie pozytywnie nie tylko na charakter całego wnętrza, ale i na nastroje gości!

Starannie przygotowana i przemyślana dekoracja stołu wielkanocnego nada całemu wnętrzu świeżości, a klimat ten udzieli się całej rodzinie! Każdy będzie czuł się znakomicie, otoczony wiosenną aurą. Taki efekt możesz uzyskać, łącząc ze sobą różne kolorowe elementy, takie jak: naczynia, serwety, obrus, świeczki, szkło obiadowe czy wazony. 

Na stół wielkanocny dekoracje dobieraj, nie zapominając o tym, że jest to przecież śniadanie! Zrezygnuj zatem z dużych świeczników i pionowych, smukłych świeć – to bardziej odpowiednie na kolację. Jeśli koniecznie chcesz postawić na stole żywy płomień, wybierz mniejszą, niską świecę, którą będziesz mogła wkomponować w stroik. Wtedy świeczka płynnie wplecie się w całość. Ja bym jednak zadbała o to, aby pomieszczenie wypełniło naturalne, ciepłe, poranne światło – odsłoń zatem z okien ciężkie zasłony, na parapecie ustaw kwiaty w doniczkach i zadbaj o to, by szyby były czyste 😉 

Jest jednak pewien sposób, aby pięknie udekorować stół mimo braku stroika, świeczek, kolorowej zastawy i innych dodatków: świeżo cięte, kolorowe kwiaty – to moim zdaniem najlepsza dekoracja stołu na Wielkanoc! Kup lub sama stwórz pękaty bukiet z żonkili / tulipanów, wpleć w niego kolorową wstążkę i postaw na środku stołu w dużym i okazałym wazonie. Czasem taka jedna, lecz zjawiskowa ozdoba jest warta więcej i lepiej się prezentuje, niż mnóstwo malutkich ozdobników. A świeże kwiaty po zimowej szarówce, będą stanowić dla naszych oczu dosłownie raj!

Wybierz odpowiednie dekoracje wielkanocne na stół, aby uwydatnić piękno potraw i podkreślić uroczysty charakter tego dnia! 

Jeśli masz dużo potraw i mało miejsca, możesz zastanawiać się jak udekorować stół na Wielkanoc, by wszystko się na nim zmieściło. To, co powinno znaleźć się na stole wielkanocnym to przede wszystkim święconka, bazie, bukszpan, jajka, wędliny, pieczywo i babka. Dodatkowo postaw na stół wielkanocny ozdobyniekoniecznie wszystkie, jakie masz! Do potraw użyj odpowiednich naczyń, najlepiej wszystkich z jednego kompletu, aby zachować spójność. A czym się wyróżnić? Żurek możesz podać w chlebowych miskach, to z pewnością spodoba się gościom! 

Dekoracje na stół wielkanocny zdecydowanie muszą nawiązywać do wiosennej lekkości i być optymistyczne. Nie mogą jednak zdominować całości i zabrać całego miejsca na stole! Pamiętaj, że wokół stołu również znajduje się przestrzeń, którą możesz zaaranżować. Jeśli posiadasz piękne kwiaty w donicach, duże kosze skomponowane w stroiki, duże figurki królików, misę wypełnioną pięknymi pisankami i inne ozdoby większych gabarytów, możesz je rozlokować w innych częściach domu. Dzięki temu całość pomieszczenia będzie emanować wiosną i w każdym kącie domu będzie obecna Wielkanoc! 

Czy powinno się stawiać stroiki wielkanocne na stół?

Jak najbardziej możesz ustawić stroiki wielkanocne na stół. Znakomicie będą pasować małe gniazdka zrobione z gałązek wierzby udekorowane bukszpanem, baziami, małymi jajeczkami czy chociażby króliczkami. W ich środku możesz umieścić malutką i uroczą świeczkę, choć ja preferuję na tę okazję stroiki bez świeczek. Takie małe i delikatne stroiki możesz ustawić w różnych częściach stołu, pomiędzy potrawami. 

Jeśli wybierzesz podłużny stroik na wielkanocny stół, ustaw tylko jeden – w centralnej części stołu. Zrezygnuj wtedy z dodatkowych bukietów i wazonów, aby uniknąć przeładowania stołu ozdobami. Podłużne stroiki wykonane z mchu, kwiatów i pisanek z pewnością skradną serca gości. 

Niezależnie od rodzaju stroika, jaki wybierzesz, bezwzględnie postaw  na naturalne materiały jak prawdziwe rośliny, drewno, ceramikę. Ponad wszystko wystrzegaj się plastikowych bądź styropianowych ozdób!

Kładź ozdoby na stół wielkanocny z umiarem! 

Ozdoby wielkanocne na stół możesz utrzymać w jednej gamie kolorystycznej, tak jak ja postaw wtedy na pastelowe odcienie. Nie przekraczaj jednak ilości kolorów powyżej 3. Twoim fundamentem kolorystycznym powinna być zieleń. Możesz także postawić tylko na jeden dodatkowy kolor, wtedy może on być wyraźniejszy, jak przykładowo fiolet. Jeśli lubisz stonowane ozdoby, postaw na kolory ziemi, delikatne brązy i szarości, będą idealnie pasować do zieleni!

Wszelkiego rodzaju stroiki z pisankami, kurczaczkami i króliczkami to piękna ozdoba stołu wielkanocnego. Pod warunkiem, że zachowasz umiar! Pamiętaj, że na świątecznym stole będzie znajdowało się naprawdę dużo elementów. Sama zastawa i potrawy zabiorą już dużo miejsca. Nie dopuść do sytuacji, w której ciężko będzie podnieść naczynie z potrawą, nie przewracając po drodze ozdób! 


Ozdoby na stół wielkanocny dobieraj zatem bardzo uważnie. Dopilnuj, aby wszystkie kolory, tekstury i materiały ze sobą współgrały. W ten sposób otrzymasz harmonię. Jeśli na stole znajdą się przypadkowe ozdoby, bo akurat były w domu i można położyć, możesz uzyskać odwrotny efekt! Stół będzie sprawiał wrażenie niedopracowanego i kiczowatego, a z pewnością nie o to Ci chodzi.