Któż z nas nie marzył o własnym kąciku na strychu czy poddaszu? Urokliwe skosy, potężne belki stropowe czy okna połaciowe – wszystko to tworzy niesamowity klimat. Budzą się na nowo dziecięce marzenia. Adaptacja poddasza nie zawsze jest jednak łatwa i przyjemna – problemy z doborem mebli i wyposażenia, a co z funkcjonalnością? Dlatego dziś podpowiem Ci, jak urządzić użytkowe poddasze, by było jednocześnie piękne.

Aranżacja poddasza ze skosami – dobrze się przygotuj

Kluczem do sukcesu każdego projektu jest solidny research i dokładnie przemyślany plan. Adaptacja strychu jest jednym z bardziej wymagających, ponieważ wymagać będzie często nieszablonowego podejścia i dość nietypowych pomysłów – zwłaszcza jeśli czeka Cię wcześniej remont poddasza. Jednak tylko tak będziesz w stanie z niepozornego strychu uczynić przytulne i funkcjonalne wnętrze.

Zacznijmy od najważniejszego…

Poddasze użytkowe – potrzebujesz więcej przestrzeni

Liczne skosy i elementy dachowej więźby zdecydowanie pomniejszają dostępną przestrzeń (mogą być one też zaletą, ale o tym za chwilę).

Aby jeszcze bardziej nie pogłębiać efektu przytłoczenia, zdecyduj się na taki projekt, który nie będzie wymagał dodatkowych ścianek działowych czy przesuwnych drzwi – w szczególności, jeśli nie ma tam zbyt wielu okien, które są źródłem naturalnego światła.

Chcesz podzielić wnętrze?

Wykorzystaj to, co już masz – ściany nośne, kominy czy słupy z pionami kanalizacyjnymi. Dzięki temu nie zamkniesz już i tak dość ograniczonej przestrzeni.

Jeśli chcesz optycznie powiększyć poddasze, powieś na ścianach lustra – będą spełniać jednocześnie dekoracyjną i praktyczną rolę. Możesz też umieścić je na frontach garderobianych szaf.

Aranżacja poddasza – jakie atuty ma Twoje wnętrze?

Zanim zdecydujesz, jakie przeznaczenie będzie miało poddasze, koniecznie sprawdź, jakie walory architektoniczne ono posiada i które z nich warto podkreślić.

Najczęściej są to elementy więźby dachowej. Nie musisz chować desek i belek stropowych! Wystarczy je solidnie zaimpregnować i pomalować, by stały się integralnym elementem całego wnętrza. Pomyśl, jak cudowny klimat może wprowadzić, jeśli zdecydujesz się chociażby na styl industrialny lub wywodzący się ze Szkocji styl cosagach

Zabudowa poddasza – funkcjonalnie i pomysłowo

Najlepszym rozwiązaniem, w zależności od przeznaczenia poddasza, są meble na wymiar. Tylko tak będziesz pewność, że wykorzystasz nawet najmniejszy kąt pomieszczenia.

Oczywiście, sporo zależeć będzie od kąta nachylenia stropu czy wysokości ścianki kolankowej – im wyższa, tym łatwiejszy będzie dostęp do mebli i akcesoriów – dlatego przygotowałam kilka uniwersalnych, które możesz wykorzystać przy adaptacji swojego poddasza:

  • W przypadku niskich ścianek i małego kąta spadowego – rozważ zabudowanie tej przestrzeni niskimi, ale głębokimi szufladami
  • Jeśli zdecydujesz się na podwieszanie półek czy szafek na skosach, pamiętaj że im wyżej chcesz zawiesić, tym płytsze być muszą.
  • Duże meble umieszczaj zawsze w przy najwyższych, pionowych ścianach
  • Niestandardowe wnęki na poddaszu to doskonałe miejsce na kosze lub skrzynie, a jedna zasłona i kilka poprzeczek lub mobilny wieszak wystarczą, by stworzyć w niej małą garderobę.
  • Miejsce pod oknem połaciowym to doskonałe miejsce na łóżko lub wannę – zapewnisz sobie w ten sposób doskonałe oświetlenie za dnia i niezapomniany klimat nocą (ach, ta kąpiel pod rozgwieżdżonym niebem!)

Pokoje na poddaszu – sypialnia, pokój dla dziecka, pracownia…

Mając do dyspozycji użytkowe poddasze, śmiało możesz uznać się za wielkiego szczęściarza. Poddasze to ogrom możliwości aranżacyjnych i tylko od Ciebie zależeć będzie, jakie będzie jego przeznaczenie.

Sypialnia na poddaszu to ogromny komfort dla wszystkich domowników. Miłośnicy wieczornych seansów filmowych czy wspólnych gier mogą oddawać się swoim przyjemnościom, a śpiochy w spokoju oddadzą się w objęcia Morfeusza. Totalny win-win!

Optymalnie zaadaptowane poddasze pomieści w sobie wygodne łóżko, szafę, pojemną komodę, a nawet kawowy stolik czy szezlong, w którym znajdziesz chwilę wytchnienia na ulubioną książkę. Zainwestuj w markizy lub zewnętrzne rolety, by uniknąć na nadmiernego słońca.

Dzieciaki kochają poddasza. Mają w sobie nutkę przygody i tajemnicy. Dlaczego zatem nie urządzić im tam oddzielnego pokoju?

Komoda, otwarte półki, kosze i pudła na zabawki to elementy wręcz obowiązkowe. Z kolei ścianka kolankowa to wymarzone miejsce na biurko, a łóżko dla dziecka możesz wybrać nawet piętrowe. W przypadku rodzeństwa zaoszczędzisz miejsce, a jeszcze sprawisz im dodatkową radość. Wygodna użyteczność pełna radości – przecież tego chcemy dla naszych pociech, prawda?

Użytkowe poddasze może śmiało służyć jako kreatywna pracownia lub gabinet. Będzie tam panowała cisza, spokój, a do tego adaptacja nie wymaga wielkich nakładów finansowych.

Poddasze – a może oddzielna garderoba?

Musisz się zgodzić, że to jedno z największych marzeń każdej kobiety! Wbrew pozorom wydaje się, że wydzielenie oddzielnego pomieszczenia będzie stosunkowo najtańszym rozwiązaniem na adaptację użytkowego poddasza.

Dlaczego?

Nie wymaga okien, więc można zaaranżować ją w najmniej doświetlonej strefie. Konieczne będzie tylko odpowiednie oświetlenie w postaci stylowych reflektorów, halogenów czy żyrandolu.

Małą ściankę działową można wykończyć lustrem, by dodatkowo powiększyć optycznie całą przestrzeń. Nie zapominaj o komforcie poruszania się w niej. Garderoba na poddaszu musi być na tyle duża, by swobodnie można było sięgnąć do półek, wysuwać szuflady czy przymierzać sukienki. W tym celu najlepiej zaprojektować ją na planie litery „L” lub „U”.

Zwolennicy szybkich i praktycznych rozwiązań powinni rozważyć systemy modułowe. Można z nich można skomponować zestaw półek, drążków, szuflad czy koszy na prowadnicach, które będą odpowiadać indywidualnym potrzebom i wymaganiom.

Użytkowe poddasze to prawdziwy skarb – wykorzystaj go mądrze! Oczywiście, to tylko kilka propozycji na aranżację. Z chęcią poznam Twoje. Podziel się nimi w komentarzach.

Zobacz także: