Coraz więcej osób decyduje się inwestować w mieszkania na wynajem. W ogóle mnie to nie dziwi, przecież nieruchomości to jedna z najbezpieczniejszych form lokowania swoich oszczędności. Nawet jeśli zakup częściowo będzie finansowany kredytem wynajmowanie mieszkania może te koszty zniwelować, a w dłuższej perspektywie przyniesie wymierne zyski. Jak urządzić mieszkanie na wynajem, by jak najszybciej przyciągnęło pożądanych najemców? Za chwilę wszystkiego się dowiesz! 

Przygotowałam dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym Twoje mieszkanie do wynajęcia będzie miało szansę stać się prawdziwym hitem! 

Jak wynająć mieszkanie? Wybierz wymarzonego najemcę!

Komu chcesz wynająć swoje mieszkanie? To pierwsze pytanie, które musisz sobie zadać. Czy ma to być mieszkanie dla studenta/studentów, pary, rodziny z dziećmi, a może dla pracowników wielkich korporacji? Od odpowiedzi będzie zależało wiele późniejszych decyzji – także budżetowych. Kawalerka do wynajęcia dla młodego prawnika będzie miała nieco inny standard niż mieszkanie dla studentów. Różni najemcy to także zupełnie różna grubość portfela i inne kwoty pojawią się na umowie wynajmu mieszkania.

To wcale nie oznacza, że aranżując mieszkanie do wynajęcia masz się mniej starać. Podstawową zasadą, którą warto się kierować – niezależnie od profilu najemcy – to urządzanie takiego lokalu, w którym Ty lub Twoi bliscy i przyjaciele sami chcieliby zamieszkać. 

Kiedy już znajdziesz odpowiedź na to pierwsze, najważniejsze pytanie – przychodzą kolejne, które zawierać się będą w jednym, tytułowym: “jak urządzić mieszkanie do wynajęcia?”. 

Oto kilka porad, które sprawdzą się w każdym przypadku, a Tobie pomogą spać spokojnie. 

Mieszkanie na wynajem – biało na czarnym

Biel to najbardziej uniwersalny kolor na całej palecie barw i może posłużyć jako baza do stworzenia naprawdę wyjątkowych aranżacji. Dzięki niej przestrzenie będą neutralne, jasne i optycznie większe – zwłaszcza w niewielkich metrażach, jak choćby kawalerka do wynajęcia.

Biel świetnie łączy się z innymi kolorami, jak choćby słoneczne żółcie, szmaragdowe zielenie czy burgundowe czerwienie. W takich połączeniach mieszkanie do wynajęcia z pewnoscią nie będzie nudne, a jego estetyka na pewno wpadnie w oko potencjalnym najemcom. 

O tym, jak łączyć kolory we wnętrzach według zasad najlepszych architektów przeczytasz tutaj – kliknij.

Dodatkowym atutem postawienia na biel w mieszkaniu jest fakt, że doskonale pasuje ona do wielu stylów wnętrzarskich. Doskonale sprawdzi się w nowoczesnym minimalizmie, stylu skandynawskim, a nawet błyszczącym glamour. 

WAŻNE: jeśli chcesz uniknąć poczucia chłodu i szpitalnej sterylności, postaw na barwne i drewniane dodatki, które wniosą do wnętrz sporo przytulnego ciepła.

Wynajmowanie mieszkania – trwałość ponad styl

Urządzając mieszkanie na wynajem pamiętaj o tym, że powinno być ono tak samo piękne i estetyczne, co trwałe i funkcjonalne. 

Co to oznacza? 

Do malowania ścian wybierz zmywalne farby o trwałej, elastycznej powłoce. Czyszczenie nawet trudne do zmycia plam nie powinno pozostawić trwałych śladów czy uszczerbku, wymagającego przemalowania. 

Decydujesz się na tapety? Postaw na te grubsze, fizelinowe. Tapety papierowe szybko się odbarwiają, a po lekkim przetarciu wilgotną ścierką czy gąbką mogą się nawet przerwać.

Rozumiesz, co mam na myśli, prawda? 

WAŻNE: Wynajem mieszkania to inwestycja na lata. Nie ma tutaj miejsca na półśrodki i prowizoryczne rozwiązania. Nawet jeśli początkowo sporo oszczędzisz, to w czasie przekonasz się, że wydasz zdecydowanie więcej na przeróżne naprawy i remonty. Oszczędź sobie tego!

Mieszkanie do wynajęcia – pamiętaj o ergonomii!

Nie oszukujmy się, wielkopowierzchniowe mieszkania do wynajęcia należą do rzadkości. Dlatego tym bardziej, pamiętaj o tym, że rozkład przestrzeni, mebli i sprzętów ma nie tylko pięknie wyglądać na zdjęciach, ale przede wszystkim pomagać w codziennym funkcjonowaniu.

Przykłady? Proszę bardzo. 

Mała nieustawna kuchnia nie potrzebuje klasycznego stołu, postaw na rozkładany blat i podwieszane lub sztaplowane krzesła. 

W salonie o wiele bardziej funkcjonalny będzie elegancki narożnik niż stylowa, rustykalna sofa. W przedpokoju koniecznie zamontuj szafę wnękową – pomieści ona zdecydowanie więcej niż przytwierdzony do ściany zestaw wieszaków. 

WAŻNE: nie musisz kupować od razu tylko i wyłącznie nowych sprzętów i mebli. Internetowe serwisy pełne są ogłoszeń z naprawdę świetnie wyglądającymi i sprawnymi rzeczami – i to czasem nawet za pół ceny. Daj im drugie życie! 

Pamiętaj też, żeby w umowie o wynajem mieszkania zawrzeć odpowiednią klauzulę o odpowiednich sankcjach na wypadek celowego zniszczenia mienia. 

Mieszkanie na wynajem – wydzielaj strefy

Może to wydawać się dość dziwne, ale projektując wystrój mieszkania do wynajęcia warto od razu wydzielić strefy pełniące określone funkcje. Dlaczego to takie ważne? Badania pokazują, że aż 80% osób ma problemy z wyobraźnią przestrzenną. 

Takie podejście pomoże to przyszłym najemcom szybko wyobrazić sobie przyszłe funkcjonowanie. Mogą być to praktyczne drobiazgi, jak mały kącik jadalniany w salonie, a w sypialni toaletka czy biurko do pracy. Czasem po prostu trzeba “wskazać palcem”, jak można wykorzystać daną przestrzeń. 

Wynajem mieszkania – co z tkaninami i dodatkami?

Chcąc uzyskać najbardziej uniwersalne wnętrza, należy do totalnego minimum ograniczyć liczbę dodatków i akcesoriów. Oczywiście, nie może to też być mieszkanie pozbawione smaku, duszy i charakteru. Chodzi o to, że gdy jest ich za dużo, potencjalni najemcy mogą poczuć się przytłoczeni i nawet nie dadzą Ci szansy. 

Z kolei wielkie znaczenie mają przytulne tkaniny, które wnoszą do mieszkania wiele ciepła, a także poczucia bezpieczeństwa. Ludzi naprawdę kochają przestrzenie pełne “miękkich” materiałów, jak wełna, plusz czy żakard. Oprócz tkanin obiciowych, nie bój się postawić na  kapy, narzuty czy zasłony

Nawet zaganiana kobieta sukcesu będzie chciała wrócić po ciężkim dniu i spędzić wieczór pod mięciutkim kocem z kieliszkiem wina i książką w dłoni. Łóżko w sypialni pełne wzorzystych poduszek z pewnością będzie bardziej przekonujące dla przyszłych najemców niż tylko metalowy stelaż z kiepskim materacem

Wbrew pozorom przygotowania mieszkania na wynajem nie jest tak proste jak może się wydawać. Z jednej strony musisz nadać wnętrzom pewien sznyt i charakter, z drugiej – musisz zapomnieć o własnych upodobaniach, by stworzyć neutralną przestrzeń, która zachęci różnych najemców. Kluczem do sukcesu będzie tu czystość, uniwersalna estetyka i ergonomicznie zaplanowane pomieszczenia, co pokaże, że naprawdę zależy Ci na dobru najemców, a nie tylko na samych zyskach. 

ZOBACZ TAKŻE: