Nasze dzieciaki – niezależnie od tego, ile mają lat – potrzebują swojego własnego miejsca, gdzie mogą odpocząć, bawić się, uczyć i rozwijać. Zaaranżowanie przestrzeni, w której dziecko spędzać będzie naprawdę wiele czasu, to nie lada wyzwanie. Dlatego dziś opowiem Ci o tym, jak urządzić pokój dla dziecka w każdym wieku. 

POKOJE DLA DZIECI – O CZYM MUSISZ PAMIĘTAĆ? 

Przede wszystkim o jednej, bardzo ważnej kwestii: dzieci rosną szybciej niż nam się wydaje. Wraz z wiekiem zmieniają się także ich potrzeby czy zainteresowania: inaczej wyglądać będzie pokój niemowlaka, inne będę meble do pokoju dziecięcego, inne wymagania będzie spełniać pokój dla nastolatka. 

Niech właśnie ta perspektywa dynamicznych zmian przypomina Ci, że pokój dziecięcy błyskawicznie staje się jednym z najbardziej wielofunkcyjnych pomieszczeń w domu lub mieszkaniu. Pamiętaj o tym, projektując całą przestrzeń. 

Wybierając meble czy poszczególne sprzęty i akcesoria, nie przywiązuj zbytnio się do nich czy do wystroju. I tak w przeciągu kilku lat konieczny będzie remont czy choćby malowanie ścian.

Pokój dla dziecka musi być przede wszystkim przytulny, bezpieczny, funkcjonalny i elastyczny względem przyszłych zmian – wszystko po to, by mogło się one harmonijnie rozwijać przez cały czas.

Podstawowe zasady i wytyczne architektów wnętrz, designerów, ale też psychologów rozwoju, z których sama korzystam, opisałam tutaj.

POKÓJ DZIECIĘCY – OD NIEMOWLAKA DO STARSZAKA

Okres niemowlęcy to czas, w którym najważniejsza jest bliskość z rodzicami, a potrzeba odrębności i własnej przestrzeni narasta wraz z wiekiem. 

Z tego powodu wiele osób rezygnuje z urządzenia własnego pokoju niemowlakowi, stawiając na wydzieloną przestrzeń w swojej sypialni. Jeśli chcesz jednak od samego początku zaaranżować bobasowi samodzielny pokój, pamiętaj, że prace nad nim trzeba rozpocząć długo przed jego przyjściem na świat. 

Dlaczego?

Kojarzysz pewnie charakterystyczny zapach nowych mebli. Jedni go lubią, inni nie za bardzo. Mając na uwadze zdrowie i dobro maluszka warto kierować się zasadą: “im szybciej, tym lepiej” – zwłaszcza, że ta chemiczna woń wywietrzeje w pełni po kilku tygodniach. 

Najważniejszym elementem wyposażenia takiego pokoiku jest łóżeczko – powinno być solidne, funkcjonalne i przede wszystkim bezpieczne. Koniecznie sprawdź, z jakich materiałów wykonany został wybrany model oraz czy posiada potrzebne atesty i certyfikaty. 

Kiedy dziecko podrośnie – z myślą o przyszłości – warto wydzielić w pokoju trzy strefy, które ułatwią codzienne funkcjonowanie i użytkowanie. Są to strefy odpoczynku, nauki i pracy oraz kreatywnej zabawy

Projektując strefę snu, musisz dość szybko odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy wybrać dorosłe łóżko dla dziecka – najważniejsze to uważnie obserwować swoją pociechę.

Na każdym etapie rozwoju warto w pokoju dziecka ograniczyć liczbę sprzętów do tych najważniejszego minimum. Dzięki temu łatwiej będzie o harmonię i ład w takim wnętrzu, a i dzieciom łatwiej będzie skupić się na nauce. 

Mając trochę miejsca w rezerwie zawsze będzie można uzupełnić wyposażenie o to związane z nowymi potrzebami czy hobby, do których można zaliczyć sztalugę czy wymarzony instrument muzyczny.

Oprócz łóżka, podstawowe meble do pokoju dziecięcego to pojemna szafa, biurko (zastanów się nad takim, który będzie “rosnąć” wraz z dzieckiem) z ergonomicznym krzesło, komoda, regały lub półki na książki, zestawy do przechowywania zabawek, które pomogą utrzymać porządek. 

POKÓJ DLA DZIECKA – JAKIE KOLORY WYBRAĆ?

Nieważne, czy urządzasz pokój dla chłopca, czy pokój dziewczynki wybierz na początek neutralną kolorystykę. Postaw na biel, pastele, beże, szarości czy ecru – w przyszłości łatwiej dokonasz zmian, a z pewnością unikniesz tych najbardziej radykalnych. 

W doborze koloru ścian i wystroju pomoże Ci także wiedza z psychologii kolorów i ich wpływie na psychikę dziecka. Oto kilka przykładów: 

  • ŻÓŁTY – zwiększa poczucie bezpieczeństwa
  • POMARAŃCZOWY – mocno energetyczny; pobudza do działania
  • NIEBIESKI – relaksuje, wspomaga pracę twórczą i poprawia koncentrację
  • ZIELONY – uspokaja, pomaga usunąć stres i zmęczenie

W nieco późniejszym wieku najlepiej będzie, jeśli kolorystykę uzgodnisz ze swoim dzieckiem – to przecież ono będzie tam najczęściej przebywać. 

Najważniejsze to zachować odpowiedni balans i harmonię, dlatego kategorycznie odradzam używanie soczystych czerwieni. Może i ma sporo pobudzającej energii, jednak na dłuższą metę może rozpraszać i działać drażniąco. Podobnie z czernią – może okazać się zbyt przytłaczająca i przygnębiająca. 

Nie wiesz, w jakich proporcjach dobrać kolory w dziecięcym pokoju? Koniecznie przeczytaj mój tekst o praktycznej sztuce łączenia barw.

POKÓJ DZIECKA – PROPOZYCJE DLA NASTOLATKÓW

Dziecko wchodzące w nastoletni wiek posiada własne zdanie i często ma własną wizję swojego pokoju. Nie będzie w nim już miejsca na dziecięce zabawki. Ich miejsce zajmą “dorosłe” akcesoria.

Najlepszym wyjściem będzie wspólne planowanie zmian w wystroju. Słuchaj go, a na nierealne propozycje reaguj raczej spokojnie i dąż do racjonalnego kompromisu. 

To bardzo ważny czas odkrywania siebie i budowania własnej tożsamości. Spraw, by pokój jak najbardziej odzwierciedlał ulubione hobby czy zainteresowania. Miłośnicy sztuki niech każdego dnia mają szansę podziwiać dzieła swoich mistrzów. Zapaleni sportowcy mogą zrobić małą “strefę chwały” ze zdobyczami swoich ulubionych klubów. 

Naprawdę niewielkie zabiegi wystarczą, by podkreślić wyjątkową osobowość dziecka, a także stymulować jego kreatywność. Może to być specjalna ściana na ulubione cytaty, swoje rysunki lub pięciolinia do komponowania swoich melodii.

Jeśli chodzi o meble, to spróbuj namówić swoje dziecko na coś klasycznego. Może połączenie błyszczącej bieli i szarego matu z dodatkiem drewnianych dekorów? Tak uniwersalna aranżacja sprawdzi się w pokoju dziecka w każdym wieku. Co ważne – będą pasować do nawet najbardziej zwariowanych pomysłów na ściany, tekstylia, poduszki czy inne dodatki.

Oczywiście, dziś jedynie zarysowaliśmy temat. Starałam się przekazać ogólne wytyczne i zasady, których warto się trzymać aranżując pokój dla dziecka w każdym wieku. Na konkretne inspiracje jeszcze przyjdzie czas.

Jeśli potrzebujesz fachowej i empatycznej pomocy, która będzie odpowiedzią na konkretne potrzeby i wyzwania nie wahaj się. Skontaktuj się ze mną czym prędzej. Wspólnie urządzimy wymarzony pokój dla Twojego dziecka! 

ZOBACZ TAKŻE: