Plamy i dzieci to codzienność w każdym domu. Nie znam mamy, która nie ma problemu z czyszczeniem i dopieraniem ubranek swoich szkrabów. Dlatego dziś opowiem Ci, jak usunąć plamy z dziecięcych ubranek, by nie stracić przy tym głowy (i nerwów). Poznasz babcine sposoby na plamy i pokażę też, 5 zasad postępowania w przypadku starych i trudnych plam. Owocnej lektury!

5 zasad, dzięki którym nie dasz plamy z plamami

Wiem, że potrzebujesz konkretów, dlatego bez zbędnego wstępu przechodzimy do rzeczy. 

Najważniejsza zasada, którą powinnaś sobie przyswoić, to: nie pozwól, żeby plama się zestarzała. Jak to osiągnąć?

  • Namocz ubranko możliwie szybko. Pamiętaj, żeby zrobić to w chłodnej wodzie – inaczej tylko utrwalisz zabrudzenie i pożegnasz się z łatwym jego usunięciem;
  • Po kilku minutach spróbuj plamy na ubrankach dziecięcy zaprać, używając szarego mydła (tak, to jeden z tych babcinych sposobów – więcej za chwilę);
  • Trudniejsze plamy trzymaj w wodzie z szarym mydłem i co jakiś czas szoruj plamę, by się jej pozbyć. 
  • Wyjątkowo oporne plamy możesz dodatkowo potraktować wodą utlenioną i dopiero potem należy zaprać je w wodzie z szarym mydłem. 
  • Na koniec upierz ubranka w specjalnym detergencie przeznaczonym dla małych dzieci. 

Babcine sposoby na plamy – korzystaj z ich doświadczenia! 

Może nie wszystkie kończyły studia i mogą poszczycić się naukowym autorytetem, jednak życiowa mądrość naszych babć każe korzystać z rad. Większość z nich do prania dziecięcych ubranek korzystała z szarego mydła. Bo uważano je za naturalne, bo nie uczulało, bo… Jeszcze kilka argumentów spokojnie byśmy znaleźli. 

Prawdziwe, tradycyjne szare mydło zawiera w sobie potas, który świetnie sprawdza się jako środek piorący. Niestety, coraz częściej to, co nazywamy szarym mydłem, w rzeczywistości nim nie jest, ponieważ do jego produkcji używa się związków sodu, a nie potasu. Dlatego uważnie czytaj skład i sprawdzaj, jakie sole zawiera mydło, które chcesz kupić dla swojego dziecka.

Wiadomo, że żyjemy w czasach, w których chcemy mieć wszystko szybko, najlepiej bez wysiłku i podane na srebrnej tacy. W tym kontekście jedynym możliwym rozwiązaniem na usunięcie plam z dziecięcych ubranek wydaje się odplamiacz. 

Tylko czy rzeczywiście tak jest? 

Nie do końca… 

Chemiczny odplamiacz to spore ryzyko reakcji alergicznych czy problemów skórnych u malucha. Owszem, nie każdy musi je wywołać. Mimo wszystko – jeśli już musisz z nich korzystać, kilka razy przepłucz ubranko zanim ubierzesz w nie swoją pociechę. 

Wciąż mało kto wie, że używając odplamiaczy, niszczymy środowisko wokół nas. To drugi powód, dla którego warto sięgnąć po sposoby na plamy, z których korzystały nasze babcie. 

Należą do nich wspomniane już szare mydło i woda utleniona (świetna na stare plamy z herbaty), a także ocet, sól oraz sok z cytryny. Skorzystaj z nich, a sprawisz, że nie tylko dziecko, ale cała planeta będzie Ci wdzięczna. 

Sprawdź najnowsze trendy eko i smart w mieszkaniu

Jak usunąć stare plamy z owoców?

Plamy na ubrankach niemowlęcych czy dziecięcych to rzecz zupełnie normalna. Jednak plama plamie nierówna i każda wymaga nieco innego podejścia. Przygotuj się na garść praktycznych wskazówek. Jak je zastosujesz, żadna plama nie będzie Ci straszna! 

Plamy po jagodach

Najlepiej spierają się w dość kwaśnym środowisku. Po pierwszej przepierce w wodzie z szarym mydłem, polej taką plamę sokiem z cytryny lub octem. Stare i oporne plamy namaczaj przez kilka godzin w wodzie ze zsiadłym mlekiem. 

Plamy po marchewce

Te pojawiają się dość często. Marchewka jest jednym z głównych składników gotowych posiłków dla dzieci w słoiczkach. W przypadku świeżych plam zastosuj standardowe działania – namoczenie w chłodnej wodzie i zapranie ich szarym mydłem. Po około pół godzinie przetrzyj plamę, wypierz ubranko w pralce i powieś na słońcu. 

Plamy z wiśni, porzeczek, truskawek czy czereśni

Czerwone plamy na dziecięcych ubrankach pokona domowa sól kuchenna. Posyp nią plamę i odstaw na jakiś czas. Kiedy sól stanie się czerwona od soku, usuń ją i posyp kolejną porcją. Powtarzaj tę czynność aż do momentu, gdy sól przestanie wchłaniać sok. Potem włącz delikatny program i upierz ubranko w pralce. 

A co z innymi rodzajami plam?

Żółte plamy na dziecięcych ubrankach – co robić?

Są one najczęściej “owocem” dziecięcej kupki, która “wydostała się” z pieluszki. W takim wypadku najpierw należy porządnie wygotować w wodzie z szarym mydłem, wypłukać i suszyć na słońcu. 

Z kolei skuteczną bronią na zaschnięte plamy z moczu będzie namoczenie ubranek w roztworze wody z octem – najlepiej w proporcjach 1:1. 

Plamy z czekolady

Takie plamy powinny być rzadkością, jednak gdyby się pojawiły, musisz być na nie gotowa. Świeżą plamę standardowo zamocz w chłodnej wodzie i zapierz szarym mydłem. Zostaw na kilka chwil i wypierz w pralce. 

Sprawa inaczej się ma w przypadku starych, zaschniętych plam – wtedy najpierw musisz namoczyć ubranko w kwaśnym mleku lub serwatce. Potem wystarczy tylko spłukać je w chłodnej wodzie i uprać. Zastanawiasz się, jak usunąć stare plamy z białej bluzki, którą pobrudziłaś ulubioną czekoladą? Właśnie tak! 

Plamy z flamastrów i długopisu

Chcesz usunąć plamy z długopisu lub flamastrów, które dorwał z biurka Twój maluch? Najpierw rozpuść trochę skrobi ziemniaczanej. Porządnie potraktuje plamy tym roztworem i pozostaw do wyschnięcia. Na koniec upierz ubranko w pralce. Zrób podobnie, jeśli chcesz usunąć plamy z krwi – tylko roztwór powinien mieć proporcje pół na pół.

Plamy z trawy

Te mogą być dość trudne do usunięcia, zwłaszcza jeśli masz w domu urwisa, który ciągle śmiga po podwórku. Aby pozbyć się tych zaschniętych, warto przed praniem przetrzeć ubranka alkoholem lub wodą z amoniakiem.  

Jak usunąć tłuste plamy?

U starszych dzieci mogą pojawić się także tłuste plamy. Wtedy sięgnij po płyn do naczyń. Dość energicznie wetrzyj go w plamę i przepłucz w ciepłej wodzie. Innym sposobem będzie proszek do pieczenia. Posyp nim plamę, a potem przetrzyj wilgotnym ręcznikiem lub gąbką. 

Wiadomo, że babcine metody nie będą zawsze skuteczne, dlatego proszę jeszcze raz – sięgaj po eko detergenty, które pozbawione są chloru, fosforanów, barwników czy konserwantów. Łagodnie usuwają brud, chronią kolory i materiały, a przede wszystkim są bezpieczne dla dzieci i całej planety. 

Czas to klucz do odplamiania dziecięcych ubranek! Im szybciej potraktujesz je odpowiednim specyfikiem, tym większą będziesz mieć szansę, że pozbędziesz się uciążliwych plam. A Ty jakie znasz sposoby na pozbycie się trudnych plam z dziecięcych ubranek?

ZOBACZ TAKŻE: