Średnio 8 godzin snu na dobę oznacza, że aż ⅓ życia spędzamy w łóżku. To szmat czasu, dlatego odpowiednio dobrany materac do łóżka jest absolutnym must have – także ze względów zdrowotnych.
Dlatego dziś opowiem Wam o tym, jak wybrać najlepszy materac na łóżko i obalę często spotykane mity.
DEDYKOWANY MATERAC DO ŁÓŻKA – DLACZEGO WYBÓR JEST TAK WAŻNY?
Chyba nikomu nie trzeba mówić o tym, jak istotny jest dla każdego z nas zdrowy sen. Czas snu to przede wszystkim szansa na regenerację, rozluźnienie mięśni i uspokojenie skołatanych stresem nerwów.
Optymalnie wybrany model materaca zapewni nie tylko upragniony odpoczynek, ale także zadba o kondycję kręgosłupa na kolejne lata. Pozwoli Ci to zmniejszyć ryzyko urazów i uciążliwych dolegliwości.
TWARDY? MIĘKKI? JAKI POWINIEN BYĆ MATERAC DO ŁÓŻKA?
Najważniejsze zadanie, które ma spełniać materac to komfortowe podparcie kręgosłupa. Właśnie dlatego powinien być on dostosowany do wzrostu i wagi ciała.
Materac do łóżeczka różnić się będzie swoimi parametrami od modelu dla dorosłych. Wbrew stereotypowym opiniom, twardy materac wcale nie musi być najlepszy. To przekonanie zakorzenione jest w tym, że dawniej nie było aż takiego wyboru materiałów, wypełnienia czy technologicznych rozwiązań.
Jeszcze kilkanaście lat temu stosowano przede wszystkim bonnelowe sprężyny czy włókno kokosowe, a symbolem jakości była właśnie twardość. Dziś mamy komfort wyboru materaca, który dostosuje się do wagi i naturalnych krzywizn ciała. Idealny model nie jest ani za twardy, ani za miękki.
Za twardy materac może spowodować brak swobodnego krążenia w miejscach nacisku, przez co będziesz ciągle zmieniać pozycję ciała. Nici z fazy REM i ciągle będziesz budzić się zmęczona i niewyspana.
Z kolei zbyt miękki model sprawia, że mięśnie ciągle muszą być napięte, by znaleźć najwygodniejsze ułożenie, a kręgosłup wciąż jest zapadnięty. Ból pleców i kurcze mięśni gwarantowane. Niestety.
Zwróć zatem uwagę na oznaczenia producentów, które znajdziesz w specyfikacji. Najczęściej spotyka się czterostopniową skalę twardości, którą sygnuje się literą “H”.
- H1 – materace miękkie; przeznaczona dla dzieci i osób o wadze do 60 kg
- H2 – materace średnio miękkie; najlepsze dla osób o wadze między 50 a 80 kg
- H3 – materace średnio twarde; zalecany ludziom o wadze od 80-100 kg lub lżejszych
- H4 – materace twarde; sprawdzą się wśród osób o wadze powyżej 100 kg
Skala twardości materacy
Oczywiście, to tylko ogólne zalecenia, ponieważ najważniejszy jest tzw. nacisk miejscowy. Jest on związany także z pozycją, w jakiej najczęściej śpisz.
Inaczej rozkłada się masa osoby ważącej 90 kg przy wzroście 180 cm, a inaczej osoby o tej samej wadze, ale mierzącej 165 cm.
PAMIĘTAJ: materac powinien być przynajmniej 20 cm od wzrostu mającej na niej spać osoby. Jeśli chodzi o szerokość, to dla dwóch osób komfortowe wymiary zaczynają się od 140×200 cm. Najpopularniejszy wymiar to materac 160×200 cm.
Inna twardość materaca zalecana będzie także osobom z konkretnymi problemami zdrowotnymi. Poczynając od schorzeń związanych z kręgosłupem i krążeniem aż po kłopoty ze snem.
W każdym przypadku skonsultuj decyzję z lekarzem czy specjalistą, który pomoże we właściwym wyborze i dopasowaniu właściwości do Twoich potrzeb. To nie tylko oszczędność czasu, ale przede wszystkim dzięki temu unikniesz pojawienia się nowych lub pogłębienia się dotychczasowych problemów.
Czym są strefy twardości?
Rozwój technologii sprawił, że dziś nie jesteśmy skazani już tylko na jedną twardość materaca. Na rynku dostępne są wyroby, które zaprojektowano w oparciu o najnowszą wiedzę o anatomii człowieka, dlatego posiadają one w różne strefy twardości.
W zależności od preferencji możesz wybrać materace 1-, 3-, 5-, oraz 7-strefowe.
Wyznaczono je, by zapewnić maksymalny komfort i podparcie dla głowy, szyi, barków, lędźwi, ud, łydek oraz stóp. Strefy twardości projektuje się, wykorzystując uśrednione pomiary rozmiarów ludzkich, dlatego nie są to materace dla każdego.
O ile śpisz w miarę spokojnie, nie wiercisz się za mocno i nie zmieniasz często pozycji w czasie snu, a przy tym jesteś dość typowej budowy – błyskawicznie docenisz możliwości tego typu materaca.
Pokaż do masz w środku
Wypełnienie materaca to kolejna rzecz, na którą musisz zwrócić uwagę, wybierając materac do łóżka. Można dostać niezłego mętliku, przeglądając oferty poszczególnych producentów.
Żeby Ci to trochę ułatwić, wszystko zebrałam w jednym tekście pisząc o tym, jak wybrać materac dla dziecka – kliknij tutaj. Dedykowane rozwiązania technologiczne są praktycznie identyczne.
Ile to wszystko kosztuje?
Na cenę materaca mają wpływ surowce i poszczególne komponenty użyte do produkcji. W tym aspekcie zdecydowanie sprawdza się slogan, że wraz ze wzrostem ceny, rośnie też jakość. Naturalne wypełnienia
Jeśli chcesz, by materac służył Tobie i Twoim Bliskim przez dobrych kilka, kilkanaście lat, nie wybieraj budżetowych opcji. Potraktuj to jako inwestycję dla zdrowia.
Tańsze modele są zdecydowanie bardziej narażone na odkształcenia i deformacje. Powodują przejmujący ból kręgosłupa, a z czasem nawet wady postawy.
Trendy rynkowe wyznaczają materace 160×200 cm. Cena takiego materaca mieści się w widełkach 1500-4000 PLN.
Czy to dużo?
I tak, i nie. Pomyśl, ile czasu i pieniędzy możesz zaoszczędzić w przyszłości, kupując teraz wysokiej klasy materac. Będzie to oszczędność i czasu, i pieniędzy.
Płacisz przede wszystkim za jakość, trwałość, zdrowie i spokój. Osobiście wolałabym jednorazowo wydać więcej, niż postawić na tańszy model i codziennie budzić się zmęczona i obolała.
A Ty? Na co zwracasz uwagę, gdy musisz wybrać materac do łóżka? Pogadajmy w komentarzach.
ZOBACZ TAKŻE:
Podobne wpisy
O autorze
Witaj na moim blogu Home by Kate Jestem Kasia, na co dzień mama dwójki niesfornych dzieciaków. Uwielbiam kolory, roślinność i piękne dodatki. Postanowiłam stworzyć bloga pełnego inspiracji i porad dotyczących urządzania mieszkania.
Czytaj więcejOstatnie wpisy
Kategorie
- Budowa (4)
- Design (18)
- Inspiracje (31)
- Inteligentny dom (8)
- Kuchnia (19)
- Łazienka (8)
- Porady (36)
- Wnętrza (37)