O robotach planetarnych stało się głośno całkiem niedawno. Mimo wszystko szybko zdobyły sporą popularność i coraz więcej osób decyduje się na to właśnie rozwiązanie. Tylko czy słusznie? 

Czym robot planetarny różni się od tradycyjnych robotów kuchennych? Dlaczego warto go mieć w swojej kuchni i czy to się w ogóle opłaca? A może to kolejna moda i wydmuszka? To tylko kilka pytań, na które dziś postaram się odpowiedzieć.

Rodzaje robotów kuchennych

Robot kuchenny to niewątpliwa pomoc we wszystkich działaniach kuchennych. Pozwalają zaoszczędzić wiele czasu, energii, a dzięki nim domowe pichcenie wejdzie na kolejny poziom sztuki kulinarnej. 

Na rynku dostępnych jest obecnie kilka rodzajów robotów kuchennych, które różnią się od siebie rozmiarem, akcesoriami czy sposobem mieszania. 

Najważniejsze rodzaje robotów kuchennych to: 

  • roboty kompaktowe – świetne na start swoich kulinarnych podróży. Bez problemu zmieszczą się małej kuchni. Mimo, że mają nieco mniej funkcji, to i tak zazwyczaj spełniają oczekiwania początkujących kucharzy.  
  • roboty tradycyjne – są odrobinę większe, a jego mieszadła obracają się tylko wokół własnej osi – dokładnie jak w mikserze. 
  • roboty z misą – można powiedzieć, że to bardziej rozbudowane wersje mikserów stacjonarnych. Najczęściej występują one z obrotową misą, dzięki której utarcie kremu, masy czy wyrobienie ciasta będzie bajecznie proste. 
  • roboty z malakserem – malakser to pojemnik do precyzyjnego rozdrabniania i mieszania składników. Dzięki niemu krojenie czy siekanie to będzie czysta przyjemność.

A co z robotami planetarnymi? Co w sobie mają, że cieszą się tak ogromnym zainteresowaniem i praktycznie każdy chce teraz mieć go w swojej kuchni? 

Czym jest robot planetarny? 

robot planetarny

Do tej pory roboty planetarne pory używane były w przepastnych kuchniach restauracji czy bistro. Szybko jednak przekonano się o jego zaletach w “normalnych” kuchniach i coraz częściej robot planetarny stanowi stały element jej wyposażenia.  

Robot planetarny swoim wyglądem przypomina nowoczesny mikser – ale nie daj się zwieść tym pozorom! Sama nazwa wzięła się od ruchów mieszadeł. Kręcą się ono wokół własnej osi i jednocześnie poruszają się po obwodzie. Dzięki temu praca jest przyjemniejsza i bardziej efektywna

Robot planetarny posiada jedno lub kilka gniazd obrotów, do których przytwierdzane są rozmaite końcówki przeznaczone do konkretnych czynności. Głowicę z odpowiednią końcówką opuszcza się do misy – i wtedy dzieje się magia! 

Podstawową zaletą robotów planetarnych jest fakt, że możliwości jakie dają maksymalnie ograniczają wykorzystanie w kuchni innych sprzętów. Modele z najwyższej półki potrafią pracować nawet na kilkanaście różnych sposobów. 

W robocie planetarnym możesz z powodzeniem siekać, mieszać, blendować, kroić, ucierać, mielić mięso, wyrabiać i zagniatać ciasto. Często wyposażone są w automatyczne programy, a nawet przygotujesz w nich gotowe dania. Dorzućmy do tego możliwość wyciskania soków, młynek do kawy czy kruszarkę do lodu, nasadkę do wałkowania i cięcia makaronu czy szatkownicę – a powstanie nam prawdziwy kuchenny kombajn

Jak wybrać robot planetarny? Wszystko, co musisz wiedzieć

Decydując się na zakup robota planetarnego, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, które pomogą dokonać ostatecznego wyboru. 

Moc

To jeden z elementów, który w znaczący sposób określać będzie efektywność i wydajność pracy. Zasada jest prosta. Jeśli wykorzystywać będziesz go jedynie do prostych czynności, jak miksowanie czy ucieranie – wystarczy, że zaopatrzysz się w sprzęt o mocy 600-900 W. Chcąc dawać mu cięższe zadania, wybierz model o mocy powyżej 900W. Niektóre z nich mają nawet 1700 W. 

Misa

Tutaj najważniejsze są pojemność i materiał, z którego została wykonana. Standardowo roboty mają zwykle misy ze stali, choć te aluminowe są zdecydowanie lżejsze. Pojemność zależeć będzie od liczby domowników i wielkości serwowanych posiłków. Misa o pojemności powyżej 4 litrów powinna zaspokoić potrzeby statystycznej rodziny. 

Mieszadła i końcówki

Tu sprawdza się stare prawidło – im więcej, tym lepiej. To właśnie one decydują o wszechstronnych możliwościach robota planetarnego. Podstawa podstaw to trzepaczka, mieszadło do ucierania czy hak do wyrabiania gęstych ciast. W niektórych zestawach znajdziesz także elastyczne mieszadło do mas czy mieszadło typu K i inne. 

Zwróć uwagę, z jakiego materiału zostały one wykonane. Intensywna praca wymaga najwyższej jakości – najbardziej wytrzymałe i praktyczne są te ze stali nierdzewnej. 

Regulacja prędkości

Robot planetarny powinien mieć możliwie jak najwięcej stopni takiej regulacji. Tylko tak będzie można optymalnie dostosować jego pracę do konkretnych zadań. Robot będzie inaczej pracować przy ubijaniu piany z białek, a inne obroty włączysz mu przy wyrabianiu drożdżowego ciasta. 

Dodatkowe akcesoria

Jeśli chcesz, by robot planetarny praktycznie zastąpił inne sprzęty kuchenne, poszukaj modelu, który będzie miał inne akcesoria i dodatkowe wyposażenie. Najbardziej zaawansowane urządzenia będą miały także funkcje ważenia, a nawet smażenia czy gotowania na parze.

Roboty kuchenne – a co z ceną? 

Nie będę sugerować Ci, czy masz wybrać robot kuchenny marki kenwood czy robot planetarny Bosch. A może zdecydujesz się na robot planetarny Silvercrest (tak, marki własnej Lidla) – to ma być Twój wybór. Rozpiętość cenowa na rynku jest naprawdę spora. Co ważne, nie zawsze idzie ona z wysoką jakością.

Decydując się na konkretny model robota, spójrz przede wszystkim na codzienne potrzeby i możliwości finansowe. Tylko tak podejmiesz świadomą i przemyślaną decyzję. 

Masz w swoim kuchennym skarbcu już robot planetarny? Jakie zalety dostrzegasz? A może dopiero chcesz dopiero go kupić? Porozmawiajmy o tym w komentarzach. 

ZOBACZ TAKŻE: