Zastanawiasz się jak wybrać stół do kuchni i jakie cechy powinny spełniać dobre stoły kuchenne? Przeczytaj!

Jaki stół do kuchni wybrać, aby służył nam przez lata i stanowił ulubiony mebel domowników? Taki, który sprawi, że stanie się on ulubionym meblem w domu. Jego wybór będzie w późniejszym czasie rzutować na nasz komfort pracy w kuchni oraz wygodę spożywania posiłków. Jeśli dokonamy trafnego wyboru, każda osoba, nawet ta, która tylko nas odwiedza, z chęcią będzie przy nim przesiadywać. Co ciekawe, kuchnia jest jednym z najbardziej lubianych pomieszczeń w domach, w której ludzie lubią spędzać czas w gronie rodzinnym lub w otoczeniu najbliższych przyjaciół. A każdy, kto choć raz wyprawiał imprezę w domu, wie, że i tak skończy się ona w kuchni! 😉

Niemniej jednak, wybierając stolik do kuchni, nie powinniśmy patrzeć jedynie na jego prezencję. Przede wszystkim istotna jest jego funkcjonalność, konstrukcja i materiał, z jakiego jest utworzony. W przeciwnym razie możemy skończyć z pięknym stołem, który będzie ograniczać poruszanie się po kuchni, wspólne posiłki będą niewygodne, a blat szybko ulegnie zniszczeniu. Ale to nie wszystko – nie tylko na cechy stołu powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem, ale także i na pomieszczenie, w którym on stanie. 

A więc jak analizować stoły kuchenne i jak je ustawiać, aby nie popełnić błędu i później nie żałować zakupu? 

Stoły kuchenne mogą być kwadratowe, prostokątne, okrągłe, składane, z szufladami, z rozsuwanym blatem… Czy jest jakaś reguła, który z nich jest najlepszy?

Oglądając stoły kuchenne, natkniemy się na naprawdę bogatą ofertę tego typu mebli. Możemy wybrać stół kuchenny prostokątny, kwadratowy, okrągły, z rozsuwanym blatem lub tak jak kiedyś było w modzie: stół kuchenny z szufladami. W głównej mierze wynika to z różnych aranżacji wnętrz kuchni. W jednych pomieszczeniach doskonale sprawdzą się potężne, prostokątne stoły, w innych zaś mały stół kuchenny. Drugim powodem jest funkcjonalność, którą również warunkuje kształt stołu, a także materiał, z jakiego jest on wykonany. 

Niestety z tego względu, nie ma złotej reguły pozwalającej wyłonić najlepszy kształt stołu kuchennego. Ale są pewne ogólne warunki, które powinien spełnić każdy wygodny i „dobry” stół kuchenny: 

  • wysokość stołu rzędu 70-75 cm,
  • powierzchnia przestrzeni dla jednej osoby min. 60 × 40 cm,
  • blat odporny na wilgoć, przebarwienia, zarysowania i wysoką temperaturę
  • stelaż pod blatem (najlepiej łączący też nogi)
  • nogi nieprzytwierdzone bezpośrednio do blatu

Najważniejsze cechy stołów do kuchni

Odpowiednia wysokość stołu kuchennego zapewni wygodę w pozycji siedzącej podczas spożywania posiłku. Łokcie będą mogły być swobodnie oparte o blat, kolana nie będą uderzały od dołu w stół, a każda osoba z łatwością będzie mogła zachować prostą sylwetkę bez wysiłku. 

Zapewnienie minimalnej przestrzeni 60 × 40 cm dla każdej osoby pozwoli uniknąć ścisku przy stole i stykania się łokciami. Ponadto jest to też znakomity wyznacznik wielkości stołu kuchennego, jaki powinniśmy brać pod uwagę przy zakupie. Wystarczy pomnożyć liczbę domowników przez powierzchnię optymalną dla jednego z nich, a otrzymamy poszukiwaną wielkość blatu!

Kontrolując sposób łączenia nóg z blatem i obecność stelażu unikniesz zakupu mebla, który będzie niestabilny lub szybko się rozsypie! Nogi nie powinny być przymocowane bezpośrednio do blatu, a już najgorzej jak są „przyklejone” do niego. Wtedy bardzo łatwo można je wyłamać. Wybierz stół kuchenny, który ma solidny stelaż z mocowaniem nóg, najlepiej śrubami. 

Wybór materiału odpornego na wilgoć, przebarwienia czy też mechaniczne uszkodzenia jak zarysowania, czy przypalenia od gorących spodów garnków, zagwarantuje nieskazitelny wygląd mebla przez wiele lat. Stół kuchenny jest codziennie narażony na wiele z tych czynników, ale nawet wybierając materiał na nie odporny, pamiętaj, aby czyścić go odpowiednimi środkami i prowadzić regularną konserwację. Tylko wtedy zachowasz jego właściwości. 

Rodzaje materiałów, z jakich wykonywane są stoły kuchenne

Stół do kuchni może być wykonany z różnych materiałów, a także tworzyw sztucznych. Może nawet jednocześnie wykorzystywać kilka z nich. Jednak „sercem” stołu jest zawsze blat. To, z jakiego jest on materiału / tworzywa jest zatem najistotniejsze. Bardzo ważną cechą jest również to, aby blat posiadał gładką i równą powierzchnię. Będzie wtedy łatwy w utrzymaniu czystości i mniej podatny na mikrouszkodzenia, w tym także wynikające z wilgotności.

  • Blaty drewniane – podatne na zarysowania, przebarwienia i przypalanie od gorących naczyń. Wymagają częstej impregnacji, ale są też łatwe w renowacji. Są bardzo uniwersalne i ze względu na mnogość tekstur i kolorów, można je dopasować praktycznie do każdej aranżacji. 
  • Blaty metalowe – w zależności od użytego stopu / mieszanki metali, blaty te są stosunkowo trwałe i odporne na uszkodzenia. Posiadają stabilną konstrukcję i są łatwe w utrzymaniu czystości. Sprawiają jednak wrażeni bardzo surowych i zimnych.
  • Blaty szklane – choć wyglądają bardzo estetycznie, to wymagają bardzo częstego przecierania i czyszczenia. Wszelkie plamki, zabrudzenia, kurz czy odciski dłoni są od razu mocno widoczne. Jednakże czyszczenie szklanego blatu jest wyjątkowo łatwe. To tworzywo jest też stosunkowo odporne. Szkło pozwala zachować optyczną przestrzenność pomieszczenia.
  • Blaty ceramiczne – odporne na zabrudzenia, przebarwienia i zarysowania, a także wysokie temperatury. Są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości i posłużą zdecydowanie przez wiele lat.
  • Blaty kamienne – wyjątkowo trwałe, odporne na zarysowania (można spokojnie na nich kroić), a także odporne na wysokie temperatury. Cechuje je tzw. niepalność. Spokojnie możesz na taki blat odłożyć gorący garnek lub blachę. W zależności od rodzaju wybranego kamienia i jego porowatości są one odporne lub podatne na łapanie przebarwień – uważaj przy wyborze, ponieważ nie sposób później takie przebarwienia usunąć!
  • Blaty z tworzywa sztucznego – w zależności od wykorzystanej powłoki, często są podatne na zarysowania, przypalenia i odplamienia, a także odpryski.

Stolik do kuchni czy stół do jadalni – co wybrać?

Jeśli posiadasz malutką kuchnię, zaś duży salon, wybierz mały stolik do kuchni, a porządny, duży, rozkładany stół do jadalni. Nie ma sensu zabierać przestrzeni małej kuchni, jeśli dysponujemy innym pomieszczeniem, w którym spożywamy posiłki. Często jednak nie posiadamy dwóch pomieszczeń, a jedynie kuchnię. W takiej sytuacji sprawa jest prosta – wybieramy tylko stolik kuchenny. W zależności od dostępnej przestrzeni możemy wybrać duży, średni, bądź mały. Dużym szczęściem jest posiadanie dużej kuchni i jadalni, bądź kuchni połączonej z jadalnią. Tak otwarta przestrzeń umożliwia zakup jednego dużego stołu, bądź dwóch dużych, co zdecydowanie sprawdza się w przypadku dużych rodzin i licznych przyjaciół. 

Jak ustawić stół w kuchni i jaki wybrać jego kształt?

Zastanawiasz się jak ustawić stół w kuchni i stół w jadalni? Lepiej najpierw wybierz miejsce, gdzie może stać stół, nie blokując i nie ograniczając przestrzeni, a dopiero potem zacznij dobierać kształt stołu! Bowiem kształt stołu do kuchni uwarunkowany jest przede wszystkim miejscem, gdzie będzie stać! 

Okrągłego stołu kuchennego nie postawisz pod ścianą tak jak w przypadku stołów kwadratowych, czy prostokątnych. W małych pomieszczeniach sprawdzą się głównie kwadratowe kształty, a najlepiej stoły rozkładane. Bardzo modne i praktyczne są stoliki kuchenne przytwierdzone do ściany, które dwoma sprawnymi ruchami można złożyć. Ważne, tylko aby wybierając taki stół zwrócić uwagę na jego mocnowanie – powinno być ono w minimum 2 punktach, aby stół był stabilny!

Jeśli posiadasz dużą przestrzeń, możesz stół kuchenny ustawić w centralnej części kuchni, tak aby swobodnie można było dookoła niego przejść. Bardzo fajnym i praktycznym rozwiązaniem jest utworzenie z takiego stołu wyspy kuchennej, lub jej przedłużenia tworząc wyjątkowe meble kuchenne ze stołem!

Pamiętaj także o odpowiednim ustawieniu stołu względem oświetlenia, unikaj półmroków, ale także mocno nasłonecznionych części, gdyż słońce latem może okazać się wyjątkowo uciążliwe.

Czy stół i krzesła do kuchni powinny być zawsze kupowane w jednym komplecie? 

Stół i krzesła do kuchni sprzedawane w komplecie to bardzo praktyczne rozwiązanie, ale nie konieczność! W ofertach sklepów zawsze mamy wybór zakupu samego stołu, lub z krzesłami. To, na jaką opcję się zdecydujemy, zależy tylko i wyłącznie od nas i w sumie od naszego budżetu. Często bowiem posiadamy w domu komplet krzeseł i wystarczy jedynie nowy stół. Istnieje też możliwość zakupu droższego stołu kuchennego, a tańszych krzeseł, które stylistycznie będą nadal pasować! 

Jeśli mamy „nie do pary” stół z krzesłami do kuchni, zawsze możemy uszyć lub zakupić pokrowce na krzesła. Sposobów jest mnóstwo! Stół do jadalni z krzesłami zakupiony w komplecie, może być strzałem w dziesiątkę, ale jeśli dostawimy stół do ściany, to jedno z krzeseł w komplecie staje się zbędne… Dlatego przed zakupem sprawdź dokładnie ofertę na stoły kuchenne z krzesłami, wybierz dla nich miejsce w kuchni i zawczasu oceń, czy te krzesła są Ci potrzebne, czy nie. Ostatnim trendem wśród aranżacji jest też zastępowanie krzeseł ławami – to też bardzo dobra opcja!