Późna jesień i zima mogą poczynić ogromne szkody w ogrodzie i na balkonie. Przygotuj się na ten czas i odpowiednio zadbaj o swoje rośliny. Dziś opowiem Ci, jak zabezpieczyć rośliny na zimę w ogrodzie (i nie tylko). Jeśli przeczytasz tekst do końca, dowiesz się także, jakie rośliny wybrać, żeby cieszyć się ich pięknem także w zimowych miesiącach. Tak, istnieją zimowe kwiaty na balkon. 

Mróz i brak śniegu to największe zagrożenie dla Twoich roślin

Rośliny zielone zimą wymagają troski i odrobiny pracy, by mogły przetrwać ten trudny dla nich czas. 

Nieważne, czy masz ogromny ogród czy hodujesz kwiaty na balkonie, najbardziej powinnaś obawiać się mroźnych zim bez śniegu. Gruba warstwa białego puchu zazwyczaj wystarcza, by chronić rośliny przed niekorzystnym wpływem warunków pogodowych. 

Doskonale widać to po pędach. Zazwyczaj przemarzają one jedynie do linii śniegu. Poniżej zachowują świetną formę aż do wiosny. 

Tak czy inaczej, zarówno zimowe kwiaty doniczkowe trzymane na zewnątrz, jak zimowe kwiaty ogrodowe potrzebować będą Twojej opieki. Tak samo jak inne rośliny.

Kiedy zacząć osłaniać rośliny na zimę?

Oczywiście, nie jesteśmy jasnowidzami, a prognozy często okazują się chybione. Jedyne, co nam pozostaje to obserwacja pogody za oknem. Ważne, żeby nie robić tego zbyt wcześnie. 

Poczekaj aż przez kilka dni utrzymywać się lekki mróz – tak do -5 st. C – a wierzchnia warstwa gleby zacznie zamarzać. 

Jeśli zaczniesz działać przy dodatnich temperaturach, rośliny nie zdążą się zahartować i będą o wiele bardziej narażone na mróz. W najgorszym wypadku zaczną gnić. A tego przecież nie chcesz, prawda? 

Jak zabezpieczyć rośliny na zimę w ogrodzie? 

Sposobów i materiałów jest kilka. Oto tylko kilka propozycji. 

LIŚCIE

Nie uśmiechaj się pod nosem! Liście to zdecydowanie najtańszy materiał izolacyjny. Zabezpieczysz nim zarówno rabatki, jak i podstawy drzew, pnączy i krzewów. 

WAŻNE: pamiętaj, że w liściach mogą zamieszkać gryzonie, a silny wiatr może rozdmuchać “okrycie”, które stworzyłaś. 

SŁOMA

Słomiane chochoły przepuszczają powietrze i nie przegoni ich wiatr. Najlepiej sprawdzą się do zabezpieczenia róż, drzewek czy krzewów. Srogi mróz z pewnością nie zrobi krzywdy Twoim roślinom. 

WŁÓKNINA I SIATKA CIENIUJĄCA

Doskonale zabezpieczają rośliny przed mroźnym wiatrem i słońcem. Do ochrony przed niskimi temperaturami potrzebna będzie nieco grubsza warstwa.

KORA I TROCINY

Od lat wykorzystuje się je do zabezpieczania rabatek, a usypane z nich kopczyki chronią korzenie drzew czy krzewów. 

To tylko kilka prostych sposobów na to, by nasze rośliny bezpiecznie przezimowały. Macie własne sposoby? 

Teraz przyszedł czas na obiecany bonus. 

Rośliny na zimę – co najlepiej wybrać?

Słotna jesień i zima wcale nie muszą oznaczać, że Twój balkon musi być pusty, szary i ponury. Kwiaty sezonowe to nie wszystko. Wystarczy, że dobierzesz do nich kilka gatunków roślin zimozielonych, którym niestraszna będzie aura. 

W jesienno-zimowych aranżacjach główną rolę odgrywać będą te rośliny, które latem stanowiły tło dla kwitnących gwiazd. 

Pojemnikowe odmiany iglaków będą cieszyć oko soczystą zielenią, a w połączeniu z bielą śniegu stworzą iście baśniową scenerię. Wystarczy wtedy udekorować balkon lampkami i można spędzić tam kilka magicznych chwil – oczywiście tylko pod kocykiem i kubkiem czegoś rozgrzewającego. 

Najlepiej sprawdzą się do tego karłowate sosny, jodły, małe świerki czy żywotniki. 

Możesz spróbować także wykorzystać tzw. krzewy zimozielone. Nie zrzucają jesienią liści, więc ich urok będzie lśnił także zimą. 

Pamiętaj, że takie rośliny ozdobne zimą też potrzebują odpowiedniego zabezpieczenia przed pogodą, która w ostatnich latach jest nad wyraz kapryśna.  

Rośliny ogrodowe kwitnące zimą – nie samym przebiśniegiem żyje człowiek

Na koniec zostawiłam kilka przykładów roślin, które naprawdę potrafią zaskoczyć zimą. Rośliny ogrodowe kwitnące zimą często rozkwitają nagle – dosłownie z dnia na dzień. 

Jeśli chcesz, by Twój ogród był pełen kwiatów także zimą, koniecznie przyjrzyj się bliżej takim gatunkom, jak: 

  • ciemiernik biały, nazywany Różą Bożego Narodzenia (pewnie domyślasz się, dlaczego 🙂 )
  • wrzosiec
  • zimokwiat wczesny
  • oczar pośredni
  • jaśmin nagokwiatowy
  • kalina wonna

Choć są to krzewy śmiało możecie określać jako zimowe kwiaty – są tak piękne i urokliwe, że nie sensu rozdrabniać się na semantyczne dywagacje.

Ogrody i balkony mogą być piękne przez cały rok. Trzeba tylko o to się odrobinę zatroszczyć. Mam nadzieję, że teraz będzie to dla Ciebie o wiele łatwiejsze! 

ZOBACZ TAKŻE: