Kominek w salonie odpowiada za ciepło domowego ogniska – i to dosłownie. Buduje niepowtarzalny klimat, przy czym stanowi centrum relaksu, w którym odpoczniesz z aromatyczną kawą, lampką wina lub ulubionym drinkiem. Przy palenisku rozmowy z bliskimi nabierają wyjątkowego znaczenia, a czytanie książki jest jeszcze przyjemniejsze. Pamiętaj jednak, by wybrać kominek do salonu, który odpowiednio wpisze się w Twoją aranżację. Na co zatem zwrócić uwagę? 

Kominek w domu – otwarty czy zamknięty?

Kominki, znane już od starożytnego Rzymu, obecnie przyjmują przeróżną postać. Producenci oferują paleniska otwarte i zamknięte. To pierwsze kryterium, którym należy kierować się przy wyborze kominka do salonu. Modele otwarte są niezwykle efektowne i dekoracyjne. Zwłaszcza zabudowane cegłą, marmurem, drewnem lub granitem. Niestety ich funkcjonalność pozostawia wiele do życzenia. Kominki otwarte dają tylko około 20% ciepła, zużywają znaczne ilości drewna, a popiół trzeba wyrzucać po każdym jednorazowym paleniu. 

Alternatywą są wspomniane kominki zamknięte, które produkują aż 80% energii cieplnej. Na pewno przy wyborze paleniska zwracasz też uwagę na to, czy będzie ono bezpieczne, prawda? W tych modelach drewno spala się wolniej, a iskry nie stanowią zagrożenia. Ponadto kominki zamknięte świetnie nadają się do ogrzewania całego mieszkania oraz wody użytkowej.

Jeśli szukasz dekoracyjnego i reprezentatywnego kominka do salonu, modele otwarte to dobry wybór. Odpowiednio zabezpieczone, nie będą też stanowiły ryzyka pożaru. Gdy jednak chcesz połączyć ozdobność i funkcjonalność, kominki zamknięte to strzał w dziesiątkę. 

Nowoczesny kominek do domu – elektryczny, gazowy a może biokominek?

Jak powiedział Bill Gates: Prawdziwym motorem postępu jest innowacyjność. Dotyczy to nawet kominków! Do ich rozpalenia niekoniecznie zawsze potrzebujesz drewna. Tak jest w przypadku kominka gazowego, którego paliwo stanowi gaz ziemny lub LPG z butli. 

To efektywna, niedroga i równie wydajna alternatywa dla tradycyjnych palenisk. Co więcej, nie musisz zaprzątać sobie głowy popiołem i usuwaniem sadzy. Nowoczesne kominki gazowe programujesz według własnych upodobań, regulujesz ich temperaturę i włączasz jednym przyciskiem. Ceramiczne drewienka i sztuczny żar doskonale imitują prawdziwy ogień.

Godne uwagi są kominki elektryczne z funkcją grzania, podłączane do prądu. Wyświetlany obraz płomieni skutecznie naśladuje prawdziwe płonące drewienka. Wypukła szyba jeszcze bardziej zwiększa efekt 3D. Podobnie jak w przypadku kominka gazowego, to intuicyjne w obsłudze i bezpieczne urządzenie, które nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Sterowanie paleniskiem odbywa się z użyciem pilota. Dzięki temu zmienisz nawet kolor ognia, natężenie światła oraz włączysz dodatkowe wizualne efekty. 

Prawdziwą furorę robi jednak biokominek w salonie, zwany ekologicznym paleniskiem. Jego paliwo to podpalany bioetanol w płynnej lub żelowej postaci. Po wypaleniu substancji w komorze nie ma ani grama popiołu, więc pielęgnacja biokominka w salonie jest banalnie prosta. Do bioetanolu można dodawać olejki eteryczne, dzięki czemu w Twoim salonie będzie unosił się zapach żywicy albo kwiatowy lub owocowy aromat. 

Ogrzewanie domu kominkiem – aranżacje i koszt budowy

Kominek do domu na tradycyjne drewno lub pellet? Czy model gazowy, elektryczny albo ekologiczny? Niezależnie od tego, jakie palenisko wybierzesz, możliwości aranżacyjne są nieograniczone. Producenci oferują paleniska z prostą, minimalistyczną obudową, jak i modele z dekoracyjnymi oraz ozdobnymi motywami. 

Zapewne zastanawiasz się, jaki jest koszt budowy kominka. Ceny zaczynają się zazwyczaj od 3 tysięcy w górę. Ostateczny koszt zależy od rodzaju paleniska i jego obudowy. Droższe są również specjalne modele z płaszczem wodnym, który stanowi wymiennik ciepła. To urządzenie 2w1 – ogrzewa mieszkanie, przy czym podgrzewa wodę użytkową. Takie dodatkowe funkcje wpływają na koszt budowy kominka. 

Wybór kominków jest, delikatnie ujmując, ogromny! Jeśli więc marzysz o przytulnym i wyjątkowym zakątku w salonie, bez wątpienia znajdziesz idealne palenisko – stworzone na miarę własnych potrzeb.