Odpowiednia temperatura pomieszczenia to klucz do lepszego samopoczucia, spokojnego snu czy odpoczynku w upalny dzień. Zimą możesz nałożyć więcej warstw ubrania i tulić się do kaloryfera. Latem – przygotować sobie chłodzący napój i unikać słońca wpadającego przez okna. Czy naprawdę nie ma wygodniejszego rozwiązania na cały rok? Jest – klimatyzacja w domu.

Uwaga, klimatyzator to nie wszystko!

Jeśli zdecydujesz się na klimatyzację do domu, pamiętaj, że nie może ona zastąpić starego, sprawdzonego przez Twoją babcię wietrzenia. Działanie klimatyzacji i odpowiednia wentylacja są jak yin i yang. Te dwa procesy polepszają jakość powietrza w Twoim domu i wzajemnie się uzupełniają. Nie rezygnuj więc z wietrzenia pomieszczenia po zainstalowaniu klimatyzatora! 

Gdzie by to tu…

Instalacja klimatyzacji nie jest taka prosta, jak się może wydawać. Zastanów się, gdzie spędzasz najwięcej czasu w ciągu dnia. Jeśli chcesz zainwestować tylko w jeden klimatyzator, Twój wybór powinien paść na salon lub sypialnię. 

Salon to miejsce, w którym często spędzamy popołudnia i wieczory, oglądając telewizję lub spotykając się z przyjaciółmi. Kilka osób w jednym pomieszczeniu i żar lejący się z nieba? To woła o prawdziwą cysternę napojów chłodzących! Klimatyzacja i po sprawie. Z kolei zimą będziesz mogła odłożyć dodatkowe koce do szafy.

Wiele osób montuje klimatyzator w sypialni, aby zapewnić sobie komfortowy i możliwie najlepszy sen. Nie da się ukryć: w czasie upałów nawet noce są bardzo, bardzo ciepłe. Wylegiwanie się w łóżku nie należy wtedy do najprzyjemniejszych i trudno o dobry wypoczynek.

Klimatyzacja w domu – co musisz wiedzieć?

Na rynku dostępnych jest wiele typów urządzeń. Ja skupię się na klimatyzatorach ściennych. Dlaczego? Bo to najczęściej wybierany typ do domu i mieszkania. Nie musisz przecież regulować temperatury w hali przemysłowej wielkimi wirnikami 😉

Klimatyzator ścienny jest też najprostszy w montażu. Ale bez szaleństw! Pamiętaj, żeby o instalację i pierwsze uruchomienie poprosić specjalistę! Samodzielne grzebanie przy sprzęcie może narazić gwarancję producenta i powodować problemy w przyszłości. Koszt instalacji takiego urządzenia to ok. 600-800 zł. Dodatkową zaletą klimatyzacji ściennej jest też tanie serwisowanie.

No i pamiętaj o jednym – taki klimatyzator musi też wyglądać! Zapomnij o sterylnie białych „klockach” bez wyrazu, które możesz kojarzyć z seriali lub biur. Producenci prześcigają się w projektowaniu eleganckich, stylowych urządzeń, które zapewnią wrażenia estetyczne i temperaturowe 😉 

Bez problemu dobierzesz więc model, który będzie współgrał z estetyką pomieszczenia. Błyszczące, matowe, jasne, ciemne: do wyboru do koloru!

Grosz do grosza

Klimatyzacja w domu – ile to Cię sumie może kosztować? Już sam wybór urządzenia może przyprawić o ból głowy. Opcji jest cała masa!

Nie brakuje oczywiście tanich rozwiązań, jednak warto wydać trochę więcej i zaoszczędzić w przyszłości. Nie mam na myśli tylko napraw, ale też np. pobór energii. Droższy sprzęt to paradoksalnie większa oszczędność. 

Ceny klimatyzatorów naściennych zaczynają się już od ok. 2000 złotych. Dodaj do tego montaż, o którym wspomniałam wcześniej, i masz wydatek rzędu 3000 – 4000 złotych. Jakby się tak zastanowić, to chyba niewielka cena za optymalną temperaturę przez cały rok, na kilka lat?

Klimatyzacja w mieszkaniu i domu to coraz częściej stosowane rozwiązanie. Optymalna temperatura przez cały rok to kusząca propozycja. Nie jest to może najtańsza inwestycja, ale myślę, że warto dla niej odchudzić Twoją świnkę skarbonkę.

ZOBACZ TAKŻE: