Mała łazienka. Wielkie wyzwanie. Tak w skrócie można podsumować zmagania z niewielkim metrażem. Chcemy, żeby wszystko było funkcjonalne, ale też wyglądało. Tu wanna, tu umywalka, może jakaś półka… i nagle nie ma się gdzie obrócić! A przecież jeszcze tyle trzeba tam zmieścić. Na szczęście, na wszystko są sposoby! 

Od A do Z!

Projektując swoją łazienkę, musisz już na samym początku ustalić jej funkcje. Będziesz z niej korzystać sama? A może razem z dziećmi? Każda opcja wymaga trochę innego spojrzenia na sprawę. Pamiętaj, że łazienkę planuje się na lata!

Kiedy już wiemy, co i dlaczego musi znaleźć się w naszej łazience, warto wybrać sprzęt, które zarówno ze względu na swoje rozmiary, jak i wygląd nie będzie przytłaczać pomieszczenia. I o tym za chwilę…

Ceramika mniejsza, lecz wciąż wygodna

Na szczęście, producenci rozumieją nasze problemy! Wiele firm oferuje rozwiązania przeznaczone właśnie na mały metraż. Umywalka, wanna czy półki są skonstruowane tak, żeby oszczędzić miejsce, wyglądać i nie stracić na funkcjonalności! Dodajmy do tego estetyczne, lekkie kształty i nagle tworzy się przed nami harmonia, nawet w małym wnętrzu.

Wyrzucasz wannę? Zyskaj centymetry!

Jeśli decydujesz się na kabinę prysznicową zamiast wanny, wybierz model z przezroczystymi drzwiami i ściankami. Dlaczego? Zyskujesz w ten sposób wrażenie przestrzeni, a kabina, czyli całkiem masywny element w łazience, nie będzie jej przytłaczała. Wielkość i kształt kabiny zależy oczywiście od Twoich upodobań. Pamiętaj jednak, że owalne kształty znacznie lepiej wyglądają w małym wnętrzu: dodają mu lekkości i wdzięku.

Kabina nie dla Ciebie?

Preferujesz wannę? Żaden problem! Technologia idzie do przodu i nie jesteś już skazana na bryłę, która zajmuje połowę pomieszczenia. Zastanów się nad wanną asymetryczną, która przede wszystkim zajmuje mniej miejsca, a także nie pomniejsza optycznie łazienki tak bardzo, jak klasyczna wanna prostokątna. Obecnie można znaleźć wanny asymetryczne w bardzo wielu kształtach i kolorach, a używany do nich akryl jest trwałym tworzywem, więc nie musimy obawiać się jego szybkich uszkodzeń. Pamiętajmy, że kolor wanny również wpływa na całe pomieszczenie – im jaśniejsza wanna, tym lepiej będzie wyglądać.

Schowaj się!

W małej łazience wystarczy jeden ręcznik rzucony na podłogę, a już mamy wrażenie bałaganu. Zwróć na to uwagę i zaplanuj wszystko tak, aby półki, wieszaki i szafki umożliwiały odkładanie na miejsce wszystkich przedmiotów, których używasz. Dobrym rozwiązaniem są drabinkowe grzejniki łazienkowe o kształcie przystosowanym do wieszania ręczników. W zimie mają one dodatkową zaletę – pozwalają szybko wysuszyć mokry ręcznik. Najlepiej jest umieścić taki grzejnik w pobliżu prysznica lub też między wanną a umywalką.

Więcej, jeszcze więcej!

Możemy wizualnie powiększyć łazienkę, stosując jasne, połyskliwe powierzchnie. Odbijane w nich światło powiększy nasz metraż i rozjaśni całe pomieszczenie. Jedyna wada? Trzeba je utrzymać w czystości! Zabrudzone nie świecą już tak ładnie!

Dodatkowe centymetry możesz też uzyskać w pionie. Sufit Twojej łazienki ma olbrzymi wpływ na odbiór przestrzeni. Możesz „zarobić” trochę miejsca sufitem podwieszanym, z którego rozchodzić się będzie łagodne światło.

A skoro już o świetle mowa: jasne kolory, dobrze naświetlone powodują, że pomieszczenie wydaje się większe. Biała łazienka postrzegana jest jako bardziej przestronna, gdzie panuje więcej miejsca. Tylko nie zapomnij o czystości Ma lśnić!

Mała łazienka może więcej!

Z małą łazienką jest tak, że wydaje się być dużym problemem. Ograniczona ilość miejsca „gryzie” się nam z wizją wielkiej wanny, przestronnej umywalki i specjalnego kącika do malowania. Nie ma jednak co narzekać, trzeba brać się do roboty!

Odpowiednio dobrany sprzęt, kolory i ustawienie sprawią, że z kłopotu wyjdzie coś naprawdę stylowego i praktycznego. Do dzieła!

ZOBACZ TAKŻE: