Potrzebujesz okapu kuchennego? To absolutny must have każdej kuchni. Dzięki niemu nie musisz się martwić o skutki uboczne gotowania – parę wodną i zapach. Okap kuchenny bierze to na siebie, a Ty możesz cieszyć się czystszym powietrzem w domu. Dlatego wybór odpowiedniego sprzętu jest szalenie ważny. Czas wybrać okap idealny!

Jak pracuje?

Swój wybór zacznij od określenia, jakiego typu okapu szukasz. Sprzęty tego typu dzielą się na dwie kategorie: pochłaniacze i wyciągi. 

Pochłaniacz jest tym mniej wydajnym, ponieważ zasysa powietrze do środka, filtruje je i wypuszcza na zewnątrz. Robi się nam więc błędne koło cyrkulacji powietrza, bo taki filtr nie wyłapie wszystkich zapachów i innych mikro cząsteczek. Trochę kiepsko.

Wyciągi prezentują się w kwestii oczyszczania zdecydowanie lepiej. Okapy tego typu muszą być podłączone do instalacji wentylacyjnej. W ten sposób wszystkie nieprzyjemne zapachy są wysyłane na zewnątrz. Jeśli przypadkiem przypalisz kotlety, wyciąg poradzi sobie z dymem o niebo lepiej, niż pochłaniacz. 

Zwróć też uwagę na hałas. Większość nowoczesnych mieszkań i domów łączy ze sobą kuchnię, jadalnię i salon w jedną, otwartą przestrzeń. Jeśli odpalisz swój okap-odrzutowiec na maksimum mocy, możesz trochę przeszkadzać innym domownikom. Warto więc zagłębić się w specyfikację techniczną. 

Cicho pracujący okap kuchenny to taki, który na średniej mocy hałasuje na poziomie 50 decybeli. Taki poziom szumu nie powinien być zbyt uciążliwy, jeśli ktoś chce uciąć sobie drzemkę na kanapie obok. Dla porównania, 60 decybeli można porównać do włączonego odkurzacza. A ten potrafi utrudnić relaks!

Wyżej czy niżej? 

Jak na sprzęt kuchenny przystało, musisz znaleźć na niego miejsce. W przypadku okapu najważniejsza jest wysokość, na jakiej go powiesisz. Jeśli będzie za nisko, będzie przeszkadzał w gotowaniu. Parę centymetrów za wysoko i już nie będzie “łapał” jak należy.

Co na to poradzić? Sprawdź na czym gotujesz! Jeśli korzystasz z płyty elektrycznej lub indukcji, okap kuchenny powinien się znajdować przynajmniej 60 cm ponad powierzchnią płyty. W ten sposób zapewnisz sobie bezpieczeństwo i komfort użytkowania oraz skuteczną pracę okapu. Idealnie!

Gotujesz na gazie? Musisz wspiąć się trochę wyżej. W przypadku kuchenek gazowych, musisz zachować przynajmniej 70 cm odstępu. 

Teoria teorią, ale wzrost ma znaczenie. Jeśli miałabyś walić głową w przysłowiowy okap za każdym razem, gdy gotujesz zupę, możesz go powiesić trochę wyżej. Tylko pytanie: czy będzie wszystko dobrze zbierał?

Jest na to rada! Po prostu wybierz okap szerszy niż Twoja kuchenka. Dzięki temu zwiększysz powierzchnię zasysającą, co zrekompensuje kilka dodatkowych centymetrów.

Okap kuchenny – wolny czy zabudowany?

Teraz coś przyjemniejszego: wystrój i montaż Twojego cacka! Kupując okap, możesz zdecydować się na model wolnowiszący (samodzielny, bez żadnych szafek) lub do zabudowy (tego nie trzeba tłumaczyć). 

Wybór jest naprawdę spory, i możesz być pewna, że ktoś gdzieś wyprodukował okap, który idealnie sprawdzi się w Twojej kuchni. Mamy więc urządzenia do montowania przy ścianie (kominowe), narożne (jeśli masz kuchenkę w rogu) czy podszafkowe (nazwa mówi sama za siebie). 

A jak to wygląda pod kątem designu? Rewelacyjnie! Okapy już dawno przestały przypominać metalowe pudła i silniki odrzutowców. Błyszczą, są matowe, czarne, białe, kwadratowe, owalne… dość powiedzieć, że okap może być elementem dekoracyjnym samym w sobie. Dobrze dobrany podkreśli charakter wnętrza i wywoła u Twoich znajomych efekt “Wow, ale okap!”. 😉 

Okap się!

Jesteś gotowa na zakupy! Pamiętaj, dobry okap ułatwia życie Twoje i domowników. Nie kupuj na hop-siup, a wszystko będzie dobrze 😉

ZOBACZ TAKŻE: