Powiedz szczerze, na co zwracasz uwagę przy zakupie pralki lub lodówki? Czy wśród Twoich kryteriów znajdują się klasa energetyczna urządzenia, jego poziom hałasu oraz zużycie energii? To jedne z najważniejszych parametrów, od których zależy jak wydajnie, głośno i energooszczędnie pracuje sprzęt. 

Na pewno podczas wyboru urządzenia zdarzyło Ci się dostrzec na etykiecie oznakowania A+++ lub A++, które świadczą o najwyższych klasach energetycznych. Jednak od marca 2021 roku charakterystyczna literka A i plusy znikają z etykiet, a ich miejsce zajmuje oznaczenie C. Dlaczego etykiety energetyczne ulegają przeskalowaniu po ponad 20 latach? I najważniejsze pytanie, co to znaczy dla Ciebie jako konsumenta?

Nowe etykiety energetyczne – czyli jakie?

Dla użytkowników etykiety energetyczne stanowią mini kompendium wiedzy na temat parametrów urządzeń elektronicznych. Czy wiesz, że aż 79 procent konsumentów kieruje się właśnie informacjami zawartymi na etykiecie przy podejmowaniu decyzji o zakupie?

Jeśli zatem chcesz dowiedzieć się, jaki poziom hałasu emituje sprzęt, czy jest energooszczędny oraz jakie ma dodatkowe funkcje, zerkasz po prostu na charakterystyczną naklejkę. Wyczytasz z niej również, jaką klasę energetyczną ma dany model.

Dotychczas na rynku prym wiodła klasa A+++ wyróżniająca najefektywniejsze urządzenia. Jednak od marca 2021 roku nie ujrzysz już tego oznaczenia, ponieważ oznakowanie dotyczące efektywności energetycznej ulega przeskalowaniu. Zgodnie z Rozporządzeniem wraca 7-punktowa skala A do G, a urządzenia z klasą A+++ będą oznaczone literą C. Najbardziej energochłonne sprzęty natomiast otrzymają oznaczenia F oraz G.

Nowa etykieta energetyczna bez plusów może jednak budzić małą konsternację. Dlaczego urządzenia A+++ nie otrzymały oznaczenia A, tylko C? Otóż A i B zarezerwowano dla najnowszych oraz najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń, które dopiero pojawią się na rynku. 

Nowe etykiety energetyczne bez plusów – co jeszcze ulegnie zmianie?

Na nowych etykietach bez plusów zobaczysz również inne zmodyfikowane parametry.

  • Skala hałasu – najcichsze sprzęty otrzymały chlubne oznaczenie A, natomiast te pracujące najgłośniej D. 
  • Piktogramy – pojawiły się nowe znaki graficzne, które określają charakterystyczne cechy i funkcje danego urządzenia. 
  • Kod QR – umożliwia zeskanowanie etykiety, w efekcie czego otrzymasz wgląd do bazy EPREL. To specjalna strona internetowa, na której szybko sprawdzisz techniczną specyfikację urządzenia. To pomocne udogodnienie zwłaszcza dla osób, które nie lubią zasypywać sprzedawców gradem pytań odnośnie do parametrów telefonu, lodówki czy pralki – wszystkie dane odnajdą w bazie. 

Nowe etykiety bez plusów znajdą się na:

  • telewizorach i monitorach,
  • pralkach,
  • pralko-suszarkach,
  • zamrażarkach,
  • chłodziarkach,
  • lampach.

Nowa etykieta energetyczna – jak się ma do wydajności urządzenia?

Może zastanawiasz się teraz, czy urządzenie o klasie energetycznej C będzie mniej wydajne od tego z wcześniejszą klasą A+++? Otóż nie, ponieważ zmiana obejmuje tylko oznaczenie klasy energetycznej, a nie jakości sprzętów. Po prostu nowe etykiety energetyczne A i B, kolokwialnie mówiąc, czekają na nowocześniejszych i jeszcze bardziej energooszczędnych następców. Jeśli zatem teraz zainwestujesz w wymarzoną pralkę z przeskalowanym oznaczeniem C i tak otrzymasz model z aktualnie najwyższą klasą energetyczną. 

Członkowie Komisji Europejskiej uważają, że nowa etykieta energetyczna będzie czytelniejsza, dzięki czemu konsumenci świadomiej wybiorą jak najbardziej niskoemisyjne urządzenia. Finalnie ma to ograniczyć wydatki finansowe użytkowników, ale też pozytywnie wpłynąć na środowisko naturalne. W końcu bardziej energooszczędne urządzenia pobierają mniej prądu, są najżywotniejsze, przy czym cechuje je mała awaryjność. 

Zapowiada się więc, że być może wkrótce ujrzymy na rynku jeszcze bardziej energooszczędne i innowacyjne produkty, ale już z klasą A i B. Branża RTV i AGD rozwija się tak błyskawicznie, że jest to jak najbardziej prawdopodobne. Możliwe zatem, że to nie ostatnie przeskalowanie etykiet w najbliższych latach.