Masz wspaniały salon, cudowną sypialnię, przestronną jadalnię, funkcjonalną kuchnię, wymarzoną łazienkę i wciąż zastanawiasz się, jakie oświetlenie tam zastosować, by było nie tylko praktyczne, ale też piękne? Oprawa oświetleniowa to sprawa, która spędza sen z powiek nie tylko zawodowym projektantom. Dziś pomogę Ci się z nią uporać. Co powinniśmy wiedzieć o oprawach, by wybrać tę najlepszą do naszych wnętrz? 

Czym jest oprawa oświetleniowa? 

Znamy ją wszyscy. Na początku przyglądamy się jej każdego dnia, z czasem traktujemy jako “pewnik” i element wystroju, który był z nami od zawsze. A jednak na początku tak trudno się nam zdecydować na ten jeden jedyny model. 

Oprawa oświetleniowa zawiera niezbędne elementy do jego przymocowania oraz podłączenia do instalacji elektrycznej. 

Dostępne na rynku oprawy oświetleniowe wykorzystywane są jako główne, jak i punktowe źródła światła. Stosuje się je w domach, mieszkaniach, biurach czy innych lokalach – wszystko zależne jest od ich konkretnego przeznaczenia. 

Oprawy oświetleniowe służą przede wszystkim do dystrybucji i filtrowania strumienia światła w pomieszczeniu. Umożliwiają nadanie pożądanego kierunku strumieniowi światła, rozproszenie go czy skupienie w konkretnym miejscu. Niektóre modele zawierają także elementy pozwalające na dowolną zmianę kierunku padania światła. Mogą one modyfikować jego barwę w zależności od potrzeb estetycznych czy użytkowych. 

Do ważnych funkcji oprawy oświetleniowej należy także zabezpieczenie źródła światła przed uszkodzeniami. Każdy z nas widział lampy z kloszem, siatką czy abażurem.

W zależności od miejsca przeznaczenia, oprawy oświetleniowe mogą być dodatkowo wyposażone. Zewnętrzne oprawy oświetleniowe mają do swojej dyspozycji m.in. wyłącznik zmierzchowy, wyłącznik z detektorem ruchu czy układy umożliwiające redukcję mocy i natężenia światła. 

Zobacz, jak dobrać oświetlenie do salonu!

Na jaki rodzaj się zdecydować?

Oprawy oświetleniowe opisywane są na rynku wieloma parametrami i oznaczeniami. Nie będziemy zagłębiać się w skomplikowane niuanse technologiczne, jednak musisz wiedzieć, że: 

  • każda z dostępnych opraw oświetleniowych należy do jednej z klas ochronności (od 0 do 4);
  • wskaźnik IP określa stopień ochrony przed dotknięciem części pod napięciem i przedostaniem się wody lub ciał stałych. Właśnie dlatego wyróżnia się oprawy pyłoodporne, bryzgoodporne, wodoszczelne czy deszczoodporne. Oprawy oświetleniowe z co najmniej IP 20 można stosować w mieszkaniach i lokalach publicznych. Oprawy IP 42 w pomieszczeniach sanitarnych, zaś IP 44 na zewnątrz;
  • wyróżnia się 5 klas oświetlenia, które informują o tym, jak światło wypromieniowuje przez oprawę w przestrzeń dolną i górną;
  • oprawy oświetleniowe możemy podzielić także ze względu na rodzaj podłoża, do którego mają być przytwierdzane, rodzaj światła czy sposób montażu.

Głównym zadaniem, jakie mają spełniać oprawy, to oświetlanie wybranych powierzchni czy wnętrz, dlatego musisz pamiętać, by dobierać je zgodnie z przeznaczeniem i miejscem docelowego zastosowania. Zewnętrzne oprawy oświetleniowe nie będą skuteczne w domu czy w garażu. I odwrotnie. Nie wspominając o bezpieczeństwie.

Jakie oprawy i lampy mamy do wyboru?

Rynek pełen jest nowoczesnych rozwiązań, dlatego przyjrzyjmy się tym najważniejszym i sprawdźmy, gdzie je stosować, a także jakie są ich wady i zalety. 

Stropowe oprawy oświetleniowe

Najczęściej występują w postaci małych oczek, które montuje się w podwieszanych sufitach. Są niezwykle praktyczne i estetyczne. Aby wykorzystać w pełni ich potencjał, konieczne jest ich równomierne rozmieszczenie w odpowiednich punktach sufitu. Możecie ich użyć w łazienkach, salonach i kuchniach, aby pełniły rolę wspierającą oświetlenia głównego.  

Oczka możesz wykorzystać także jako tzw. oświetlenie strefowe, chcąc zaakcentować ważne i funkcjonalne miejsca, jak choćby lustro łazienkowe czy wannę. 

Oprawy oczkowe tak naprawdę znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie chcesz wprowadzić odrobinę elegancji i nowoczesności. 

Sprawdź, jak dobrać oświetlenie do kuchni!

Oprawy schodowe

Jak sama nazwa wskazuje ich głównym przeznaczeniem jest oświetlenie schodów czy korytarzu w domach jednorodzinnych – bezpieczeństwo przede wszystkim, prawda? 

Ale to nie koniec! 

Możesz je śmiało wykorzystać jako dodatkowe podświetlenie ścian w salonie czy w jadalni – zwłaszcza, jeśli zależy Ci na uzyskaniu nastroju sprzyjającego relaksowi czy wypoczynkowi. 

Co ważne – oprawy schodowe możesz zainstalować także na zewnątrz. Zadbasz tak o bezpieczeństwo, ale też o wymarzony nastrój na balkonie, tarasie czy w ogrodzie. 

Oprawy meblowe – oprawy oświetleniowe LED

Jeśli zależy Ci na doświetleniu mebli kuchennych, wyeksponowaniu świątecznej zastawy czy podświetleniu barku ze szkłem i alkoholami, koniecznie postaraj się o oprawę meblową. 

Będą to oczka lub listwy i lampy oświetleniowe LED, które będą wyposażone we własny włącznik lub czujnik ruchu, który automatycznie je uruchomi. 

Takie oprawy mogą nie tylko oświetlać strefę roboczą w kuchni, ale zamontowanie ich pod szafkami w warsztacie zdecydowanie poprawi komfort majsterkowania. Jak widać lampy oświetleniowe do garażu to nie tylko mocne halogeny czy sufitowe plafoniery. Można je zainstalować bez większego wysiłku czy konieczności wiercenia – najczęściej posiadają w zestawie specjalne elementy do montażu.

Oczywiście, to tylko kropla w oceanie możliwości, jakie masz. Wystarczy wybrać się do marketów budowlanych czy specjalistycznych sklepów, a przekonasz się, że można dostać solidnego bólu głowy, gdy ma się wybrać tę jedną jedyną. 

Nowoczesne oprawy oświetleniowe – koniec z nudą!

Zdobycze technologii i designu sprawiły, że do lamusa odchodzą plastikowe lampy solarne czy fajansiarskie oprawy oświetleniowe, których wyglądu będziesz się wstydzić, a montujesz je tylko ze względów praktycznych czy bezpieczeństwa. 

Oprawy natynkowe, zewnętrzne lampy oświetleniowe, najazdowe lampy wpuszczane, kinkiety, lampy sufitowe – możliwości jeśli chodzi o funkcjonalności i estetykę jest bez liku. Oprawę oświetleniową zamontujesz teraz praktycznie wszędzie, a wszystko zależeć będzie od przeznaczenia, budżetu i stylu, w którym będziesz się obracać.

ZOBACZ TAKŻE: