Płyta indukcyjna kojarzy się z nowoczesnością, natomiast kuchenkę gazową znamy od lat. Jakkolwiek byś się broniła, to gotowanie czeka Cię prędzej czy później 😉 Jesteś drugą Magdą Gessler? Super! Twój romans z technikami kulinarnymi jest tylko przelotny? Skombinuj sobie odpowiednie narzędzia!

Musisz sobie odpowiedzieć na dwa pytania: co ugotować i na czym? W to pierwsze się nie zagłębiam, bo każdy sobie pichci, co tam lubi. Interesuje mnie to drugie, a konkretnie: gaz czy indukcja?

Jak się gotuje na gazie?

Zacznijmy od bardziej tradycyjnego rozwiązania – gazu. Pierwsze co przychodzi na myśl to prostota: stawiasz na płytę 20-letni garnek od babci, odpalasz gaz i gotowe. Idylla chce się rzec. No tylko, że nie do końca…

Jeśli przedobrzysz w swoich kuchennych podbojach, coś Ci wykipi albo się przypali, to klops. Palnik zalany, grzeje tylko częściowo, gotowanie trwa i trwa. Zapomniałaś przykryć garnek? Kuchenka gazowa tylko w 50% przekazuje energię bezpośrednio do garnka lub patelni! Oznacza to, że aż połowa gazu praktycznie się ulatnia, tworząc tylko delikatnie wyczuwalne ciepło w pomieszczeniu.

Wszystko idzie więc mozolnie i pożera czas, który mogłabyś poświęcić na książkę. A skoro gotowanie trwa dłużej, pobiera też więcej energii (gazu).

A co z indukcją?

Trochę jak zestawienie Lamborghini z Maluchem. Indukcja jest prawdziwym sprinterem gotowania i podgrzewania. Przetwarza energię w ciepło nie na płycie, lecz w dnie naczynia. Zagotowanie wody (czy czegokolwiek innego) trwa chwilę, bez przykrywania!

Do tego indukcja jest niesamowicie mądra! Mamy do czynienia z elektryką, producenci oddają więc w nasze ręce różne bajery i ułatwienia m.in. automatyczne wyłączanie, podtrzymywanie ciepła, rozpoznawanie obecności i wielkości garnka. Szkoda, że marchewki nam jeszcze nie pokroi 😉

Jeśli chodzi o względy bezpieczeństwa, ten sprzęt nie ma sobie równych. Dopływ prądu jest odcinany zaraz po zdjęciu naczynia. Najnowocześniejsze modele płyt indukcyjnych są wyposażone m.in. w system automatycznego zagotowania, sensory smażenia i gotowania, a nawet same uruchamiają pracę okapu!

Gaz czy płyta indukcyjna – cena

No właśnie, co bardziej się opłaca? Co jest tańsze? Ile kosztuje gaz, a ile indukcja? Sprawdzamy!

Ile kosztuje kuchenka gazowa? Zacznijmy od instalacji:

  • Koszt zakupu płyty gazowej – od 300 złotych;
  • Koszt przyłącza gazowego (jeśli nie ma) – od 150 złotych za metr bieżący. Można tego kosztu uniknąć, a przynajmniej go zminimalizować, decydując się na zasilanie płyty gazem z wymiennej butli (która kosztuje, ma się rozumieć);
  • Koszt doprowadzenia przewodów wentylacyjnych, nawiewnych i wywiewnych (jeśli nie ma) – od 500 złotych.

Wydaje się drogo? Pamiętaj, że np. odbierając mieszkanie od dewelopera, nawiew i gaz już masz. Musisz więc tak naprawdę tylko podłączyć płytę. A jeśli potrzebne są jakieś drobne prace – ciężko będzie Ci wydać więcej niż 1000 złotych za całość. Całkiem nieźle!

A co z naszym demonem prędkości? Sprawdzamy, ile kosztuje indukcja:

  • Zakup płyty – od 1000 złotych.
  • Koszt przyłącza elektrycznego (płyta zasilana trójfazowo) – 100 złotych.
  • Ewentualna wymiany garnków – od 200 złotych.

Na start naszej przygody z płytą indukcyjną musimy przeznaczyć więc od 1100 do 1300 złotych. Minimum. A mówimy o tych tańszych rozwiązaniach! Im mądrzejszą płytę wybierzemy (lub ładniejsze garnki), tym chudsza będzie nasza skarbonka. 

Za ile to gotuje?

Ostatnie, ale szalenie ważne pytanie: ile kosztuje gotowanie na gazie, a ile na indukcji? Co jest tańsze? Czas na małe obliczenia: 

  • Płyta indukcyjna zużywa do gotowania wody około 0,090 kWh prądu, co przekłada się na uszczuplenie portfela o jakieś 5 groszy.
  • Płyta gazowa, na zagotowanie wody, zużywa śladową ilość gazu (licznik nawet tego nie zarejestrował), ale podpierając się danymi z instrukcji obsługi, możemy założyć, że będzie to koło 0,03 m3. Czyli – w granicach 5 groszy.

Wygląda na remis? W teorii tak: pamiętaj jednak o czasie gotowania. Idąc tropem wody: zagotowanie 10 litrów w garnku przystosowanym do płyty indukcyjnej, zajęło urządzeniu 3 minuty. Świetny wynik!

Płyta gazowa, na największym palniku, poradziła sobie zdecydowanie gorzej. Zagotowanie 10 litrów wody zajmuje nieco ponad 10 minut. W przeliczeniu eksploatacja wychodzi więc trochę drożej.

Płyty gazowe – mity

Kierując się wyborem płyty, zawsze warto spytać kogoś mądrzejszego, prawda? Sęk w tym, że możesz natrafić na różne opinie, co działa, co nie działa etc. Kilka kwestii już poruszyłam, a to, co umknęło, złapałam tutaj 😉

Czy płyty gazowe są bezpieczne?

Płyty są wyposażone w szereg zabezpieczeń: czujników, zaworów i detektorów gazu. Nawet jeżeli coś jest nie tak, płyta gazowa zamknie wszystko co się da, by nie doprowadzić do uszkodzeń.

Czy płyty gazowe ciężko się czyści?

Coraz więcej producentów stawia na rozwiązania, mające ułatwić sprzątanie. Często stosuje się płaskie palniki, które tylko trochę wystają nad powierzchnię płyty. Sama płyta to hartowane szkło, przetrzesz i po sprawie.

Czy płyta gazowa bez płomieni działa na gaz, czy na prąd?

Płyty typu „gaz pod szkłem” działają na każdy rodzaj gazu, zarówno ziemny, jak i z butli. Są one dedykowane do samodzielnej zabudowy (zabudowy szafkowej). 

Płyta indukcyjna – mity

Tak jak w przypadku płyt gazowych, indukcję owiewa atmosfera mitów i faktów. Warto się im przyjrzeć, zanim podejmiesz decyzję!

Do posiadania kuchenki indukcyjnej posiada potrzebne jest złącze siłowe 

Jeszcze do niedawna kuchnie indukcyjne można było zamontować tylko i wyłącznie w kuchniach, które posiadały złącze siłowe. Od kilku miesięcy na rynku występują nowe rodzaje kuchenek indukcyjnych, które mogą być podłączone do zwykłego złącza elektrycznego.

Potrawy gotowane na kuchni indukcyjnej mają inny smak, niż te gotowane na gazie

Mit. W kuchni indukcyjnej (w porównaniu z kuchnią gazową) zmianie ulega jedynie sposób ogrzewania dna garnka, a nie to, co do niego wkładamy. Jeśli sypniemy do zupy za mało soli, ciężko o to winić płytę 😉 

Płyta indukcyjna – trudno się ją czyści

W przypadku kuchenki indukcyjnej, mamy do czynienia z gładką, równą kwadratową płytką osadzoną na blacie kuchennym, bez żadnych palników, stalowych kratek, pokręteł, czy włączników. Wystarczy specjalny płyn i gąbka, a zabrudzenia znikną momentalnie.

Na indukcji łatwiej przypalić garnek

W kuchence indukcyjnej, na zewnętrznej powierzchni garnka, czy patelni w ogóle nie występuje płomień, co sprawia, że garnki są czyste. Resztki jedzenia, które wydostaną się z garnka np. podczas bulgotania nie przywierają tak łatwo, jak w przypadku przypalenia ich na kuchence gazowej.

Co wybrać?

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Wybór zależy więc przede wszystkim od budżetu oraz jak bardzo zależy Ci na szybkości.

Instalacja gazowa jest zdecydowanie tańsza w montażu, zniesie każdy garnek i nie wymaga specjalnych przyłączy. Niestety gotowanie na niej zajmuje więcej czasu i zużywa więcej energii, więc to, co zaoszczędziliśmy na instalacji, oddamy kiedyś… w gazie 😉

Płyta indukcyjna to przede wszystkim szybkość gotowania oraz liczne ułatwienia, które docenią wszyscy zabiegani. Płyta może pamiętać za nas o czasie gotowania, wyłączy się sama i trudno się o nią poparzyć. Ten luksus znajduje swoje odzwierciedlenie w cenie, zarówno instalacji, jak i samych garnków „pod indukcję”.

ZOBACZ TAKŻE: