Chcąc wyposażyć pokoik dla niemowlaka, musisz zadbać o wiele rzeczy. Łóżeczko jest jedną z najważniejszych. Kiedy wybierzesz już konkretny model, czas zatroszczyć się o odpowiedni materac. Potem pościel – kołderka, wymarzona poszewka i… No właśnie. Poduszka jest niepotrzebna, wręcz zakazana – o tym za chwilę. Ale czy popularny klin do łóżeczka jest w ogóle potrzebny? Jaki wpływ na rozwój noworodka ma klin pod materacem? Co mówią na ten temat lekarze?
ZWYKŁA PODUSZKA A KLIN DO ŁÓŻECZKA
Jedno jest pewne. Niemowlę nie potrzebuje poduszki.
Może ona być nawet przyczyną nieszczęścia. Dlaczego? Po urodzeniu dziecko ma jeszcze nie do końca rozwinięty układ oddechowy, który nie zawsze działa sprawnie.
Gdy pojawią trudności z oddychaniem, rodzice powinni pomagać – to oczywiste. Jeśli użyjesz miękkiej poduszki, bobas może się zwyczajnie udusić. Maleństwo często przewraca się na brzuszek, nie potrafi jeszcze podnosić i utrzymać główki. Gdy opadnie na poduszkę w sposób uniemożliwiający oddychanie, nie obróci jej, nie nabierze powietrza i… tragedia gotowa.
Całkiem popularnym typem poduszki jest klin do łóżeczka dziecięcego, który wsuwa się pod materacyk. Choć trudno go nazwać stricte poduszką, jego głównym zadaniem jest podniesienie ciała malucha o odpowiedni kąt względem podłoża.
Klin jest najczęściej wykorzystywany u dzieci, które mają tendencję do ulewania pokarmu. Według badań aż 67% zdrowych bobasów w wieku 4 miesięcy przynajmniej raz dziennie jeszcze ulewa. Klin pod materac dla noworodka ma zapobiec cofaniu się treści żołądkowej i zmniejszać ryzyko zachłyśnięcia.
KLIN DLA NIEMOWLAKA A ROZWÓJ DZIECKA
Musisz pamiętać, że pierwsze miesiące rozwoju są najważniejsze, ponieważ rzutować będą na ich funkcjonowanie w dalszym życiu – zwłaszcza w kontekście układu ruchowego.
Kręgosłup dziecka po urodzeniu ma kształt litery C. Z czasem prostuje się, wzmacnia i kształtuje. Proces ten rozpoczyna się, gdy bobas zaczyna podnosić główkę, a kończy dopiero, gdy potrafi wstawać i samodzielnie chodzi.
Materac w łóżeczku powinien być dość twardy i elastyczny zarazem – ma pomóc dziecku zmianę pozycji i jednocześnie wspierać powstające naturalne krzywizny kręgosłupa.
Tradycyjna poduszka jest w tym okresie wysoce niewskazana także dlatego, że trudno wykonywać na miękkim podłożu jakiekolwiek ruchy główką, co zwiększa ryzyko utrwalenia się asymetrii dziecięcej czaszki.
Zazwyczaj poduszka leży również pod tułowiem i barkami, przez co dziecko może wyginać się w nienaturalny sposób i przyginać na siłę główkę do klatki piersiowej.
Z racji dynamicznego wzrostu zaleca się, by maluchy spały na płasko. Jedno z amerykańskich badań wykazuje, że aż 25% przypadków SIDS (Sudden Infant Death Syndrome – Zespół Nagłej Śmierci Łóżeczkowej) dotyczy dzieci, które spały na poduszce
Poduszka klin jest zdecydowanie bezpieczniejsza – nie tylko dla kręgosłupa.
Klin dla niemowlaka powinien służyć jedynie jako wsparcie prawidłowego rozwoju. Na klinie główka jest uniesiona bez obciążania szyi i kręgosłupa.
Odpowiednio ułożony klin przydaje się nie tylko w problemach z ulewaniem, ale też w przypadku kataru i chorób górnych dróg oddechowych. Wydzieliny łatwiej spływają, dziecku łatwiej się oddycha, a maluszek będzie spać spokojniej.
PODUSZKA KLIN DLA NOWORODKA – CO MÓWIĄ LEKARZE I BADANIA?
W opinii lekarzy, położnych i fizjoterapeutów układanie dziecka na płasko jest bezapelacyjnie najbezpieczniejszą pozycją.
Istnieje błędne przekonanie, że poduszka klin jest idealnym środkiem zaradczym w przypadku refluksu. Tymczasem badania naukowe jasno wskazują, że jego stosowanie nie przynosi oczekiwanych efektów. Według nich, najlepszymi pozycjami do snu dla dzieci cierpiących na refluks, jest pozycja na brzuszku oraz płasko, na lewym boku.
Amerykańska Akademia Pediatrii wydała zalecenia dotyczące bezpiecznego snu niemowląt. Ze względu na ryzyko występowania SIDS, pozycja na brzuszku nie jest polecana w pierwszych miesiącach życia. Najkorzystniejszą pozycją wydaje się być leżenie na lewym boku. Jednak AAP zaleca mimo to, aby do snu układać dzieci na plecach na płaskim, stosunkowo twardym podłożu.
Klin do materaca dla niemowlaka – o ile jest właściwie wsunięty – stworzy równię pochyłą o niewielkim nachyleniu, która nie będzie zaburzać prawidłowej symetrii ciała Twojego dziecka. Pamiętaj, aby zdrowo wspierać jego rozwój.
Stosujesz na co dzień klin do spania dla swojej pociechy?
Podobne wpisy
O autorze
Witaj na moim blogu Home by Kate Jestem Kasia, na co dzień mama dwójki niesfornych dzieciaków. Uwielbiam kolory, roślinność i piękne dodatki. Postanowiłam stworzyć bloga pełnego inspiracji i porad dotyczących urządzania mieszkania.
Czytaj więcejOstatnie wpisy
Kategorie
- Budowa (4)
- Design (18)
- Inspiracje (31)
- Inteligentny dom (8)
- Kuchnia (19)
- Łazienka (8)
- Porady (36)
- Wnętrza (37)