Nowoczesne sufity podwieszane zdobywają od kilku lat coraz szersze grono swoich entuzjastów. Nie można się dziwić. Idealnie dobrany i zaprojektowany sufit podwieszany to rozwiązanie równie efektowne, co praktyczne. Koniecznie sprawdź, dlaczego.

Na pierwszy rzut oka podwieszany sufit kojarzy się jako “kwadratowy” relikt przeszłości, który nie przystaje do współczesnych trendów w architekturze. Jednak jeśli przyjrzymy się temu dogłębnie, to znajdziemy wiele argumentów za tym, żeby wykorzystać go w swoich wnętrzach.

Podwieszany sufit – zalety, które zmieniają życie

Jak się pewnie domyślasz, jest ich całkiem sporo, dlatego dziś omówię tylko te najważniejsze.

  • DEKORACYJNY EFEKT WOW

Pozornie można uważać, że podwieszony sufit w salonie czy w kuchni przeznaczony jest tylko dla posiadaczy naprawdę wysokich nieruchomości. 

To dość powszechne i mylne podejście. 

Z tego rozwiązania mogą skorzystać zarówno ci, którzy chcą mieszkanie skrócić lub obniżyć, jak i ci, którym marzy się optyczne powiększenie wnętrza. Konstrukcja pozwala na dużą swobodę w doborze kształtów, łuków czy skosów. 

Odpowiednio zaprojektowany sufit podwieszany może “dodać kilka centymetrów”, o ile będzie ściśle wykonany według wytycznych architekta.  

Podwieszany sufit to również świetne rozwiązanie na wizualny podział całego wnętrza. Jego linie mogą wyznaczać strefy, które spełniać mają określone funkcje. Szczególnie sprawdzić się to może w przypadku otwartych, pozbawionych ścian przestrzeni.

Niestety, wiele razy spotkałam się z takimi wykonaniami, w którym taki sufit wyglądał bardziej na przypadek niż zaplanowany zabieg. Prosty, elegancki design sprawi, że podwieszany sufit będzie subtelnym dopełnieniem całej koncepcji, a nie najważniejszym jej elementem.

  • SCHOWAJ TO! 

Masz coś do ukrycia? Podwieszany sufit w kuchni idealnie ukryje wentylację czy klimatyzację. Z kolei w salonie ukryje popękany, krzywy i zdezelowany strop, którego tak się wstydzisz. Schowasz tam też sporo kabli instalacyjnych.  

  • WIĘCEJ ŚWIATŁA 

Podwieszany sufit idealnie nada się, gdy chcesz w swoim wnętrzu zabawić się światłem. To kopalnia możliwości dla zastosowania wymyślnych opraw oświetleniowych i efektów świetlnych. 

To on uwalnia moc ich potencjału. Dzięki niemu nie jesteś skazana tylko i wyłącznie na oprawy sufitowe. Śmiało można w nim zamontować halogenowe oczka, oprawy typu “downlight”, oświetlenie ogólne czy podświetlenia liniowe. To wszystko pozwoli budować nastrojową atmosferę w zależności od okazji czy humoru. 

A gdyby tak włączyć podwieszany sufit w rozwiązania inteligentnego domu

  • IZOLACJA I OSZCZĘDNOŚĆ

Podwieszany sufit to nie tylko walory dekoracyjne. Doskonale wytłumia wnętrze, niweluje zjawisko pogłosu, a rozchodzące się dźwięki stają się bardziej miękkie i a także może zadbać o Twoje rachunki. Dzięki temu, że ingeruje w wysokość pomieszczeń, zużywać będziesz mniej energii, by je ogrzać. 

WAŻNE: chcąc uzyskać te efekty, wypełnij podwieszany sufit materiałem ociepleniowym, np. wełną mineralną. 

Tłumią dźwięki, ograniczają straty ciepła, maskują, dają nowe możliwości dekoracyjne – czy podwieszane sufity mają jakiekolwiek wady?

Wady sufitu podwieszanego – policzysz je na palcach jednej ręki

Bardziej niż o wadach, wolę mówić o przeciwwskazaniach i zastrzeżeniach. 

Podwieszany sufit może obciążać strop. Pomimo, że zasadniczo jest to dość lekka konstrukcja, może wpłynąć na stabilność stropów zwłaszcza w starym budownictwie. Upewnij się, czy wytrzyma dodatkowe obciążenie. 

Inną kwestią jest fakt, że nie wszystkie rury instalacyjne można ukryć pod konstrukcją gipso-kartonową. Głównie chodzi tu o przewody gazowe, na które trzeba mieć odpowiednie zezwolenia – najlepiej skontaktować się wtedy z instalatorem.  

PAMIĘTAJ: w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci – przede wszystkim w łazience czy w kuchni – zastosuj materiały odporne na nią. Błąd w doborze może naprawdę słono kosztować. 

Koniecznym złem jest zawsze wyniesienie wszystkich mebli bałagan, który czeka Cię przy okazji takich działań. No ale cóż – kto nie remontuje, nie ma wymarzonych wnętrz

Podwieszany sufit – jakie masz możliwości? 

Odpowiedź zależy od tego, jakie masz potrzeby i wizję na konkretne pomieszczenie. No i o zasobności portfela nie możesz zapomnieć. 

Najprostszą i najpopularniejszą opcją jest stelaż jednopoziomowy jednokierunkowy. To konstrukcja stosunkowo prosta w montażu i sprawdzająca się w pomieszczeniach o podłużnym kształcie. Widzisz już oczami wyobraźni taki sufit w korytarzu lub przedpokoju? 

Podwieszany sufit nie musi ograniczać się tylko do jednolitej płaszczyzny. Możesz wybrać wielopoziomowy projekt z intrygującymi skosami i niebanalnymi kształtami. 

Wielkopowierzchniowe wnętrza, które chcesz znacząco obniżyć, wymagać będą stelaża dwupoziomowego krzyżowego. W nieco mniejszych sprawdzi się podwieszany sufit krzyżowy jednopoziomowy – jest łatwiejszy wypoziomowania, zamontowania i ma zdecydowanie mniej punktów zaczepienia w stropie. 

Montaż zostaw fachowcom!

Przecież to tylko kilka profili przyściennych i sufitowych, kilka wieszaków i płyty gipsowo-kartonowe. Przecież każdy by sobie z tym poradził

Nic bardziej mylnego! 

Montaż podwieszanego sufitu wymaga jednak konkretnych umiejętności technicznych, wiedzy i bakcyla majsterkowicza. 

Jeśli chcesz mieć wszystko wykonane perfekcyjnie i zgodnie z projektem, najlepiej zwrócić się do fachowców, którzy będą w stanie zadbać o każdy detal. 

To gdzie planujecie go zrobić? 

ZOBACZ TAKŻE: