Pokój dziecka. Planujesz remont lub chcesz urządzić pokój dla dziecka? Trafiłaś idealnie! Dziś wspólnie przyjrzymy się, na co dokładnie trzeba zwrócić uwagę, by pokój dziecięcy cieszył oko i spełniał wszystkie swoje funkcje.
Zanim przejdziemy do meritum, chcę obalić pewien mit i stereotyp, który krąży i rozpala umysły od wielu lat – i to zarówno wśród rodziców, jak i dekoratorów czy architektów wnętrz.
POKÓJ DLA CHŁOPCA I POKÓJ DLA DZIEWCZYNKI – CZY TAKI RZECZYWIŚCIE ISTNIEJE?
Nie raz pewnie słyszałaś, że jak pokój dla dziewczynki to w kolorach pastelowych i pudrowych z elementami różu, najlepiej z motywami bajkowych księżniczek. A pokój dla chłopca ma być niebieski, granatowy, pełen rakiet, samochodów i kosmicznych elementów.
Idąc za tym od samego początku wpisujemy nasze dzieciaki w pewien stereotypowy model społeczny – chłopiec ma być odważnym odkrywcą, a mała dziewczynka baletnicą, żoną i mamą. Oczywiście to tylko jaskrawe przykłady.
Historia czy literatura pokazują, że tych modeli jest zdecydowanie więcej.
Mamy do czynienia z wrażliwymi młodzieńcami czy kobietami, które swą walecznością i zaradnością onieśmieliłyby niejednego herosa. Możemy dzieciaki delikatnie inspirować, prowadzić, towarzyszyć im, ale nie wpychać w konkretny kierunek – ostateczny wybór należy do nich. My, rodzice, mamy je wspierać.
Także wśród naukowców pojawiają się głosy, że te różowawo-niebieskie barwy nie są korzystne dla rozwoju i stanu emocjonalnego dzieci. Uważa się, że niebieski prowadzi do nudy i przygnębienia, z kolei jaskrawy róż zbytnio pobudza, a z czasem może nawet denerwować. Intensywne kolory, a także ich przesyt będą przypominać raczej wesołe miasteczko. A przecież w tym samym środowisku dziecko ma także skupiać się na nauce, wyciszać czy podejmować nieco spokojniejsze działania.
Dlatego tak ważne jest odpowiednie łączenie kolorów we wnętrzach. Pamiętaj, żeby uwzględniać indywidualne potrzeby dziecka, temperament, upodobania, potrzeby i styl pokoju. To dziecko ma w tym pokoju mieszkać i rozwijać się, a nie ty. Dwie dominujące, w miarę spokojne barwy, okraszone kilkoma kontrastowymi akcentami powinny w zupełności wystarczyć.
OD CZEGO ZACZĄĆ URZĄDZANIE POKOJU DZIECIĘCEGO?
Pokój dla dziecka ma być przede wszystkim bezpieczny i funkcjonalny, a nasza pociecha (niezależnie od wieku) ma czuć się w pełni swobodnie. Pokój ma być jego azylem, miejscem pracy i wypoczynku – dobrze by było, jeśli całe wnętrze pobudzało też wyobraźnię, by mogło w nim harmonijnie dorastać i rozwijać się.
Zanim przystąpisz do jakichkolwiek prac, wszystko wcześniej omów z dzieckiem (nieważne, czy ma 3 czy 13 lat). Na pewno ma swoją wymarzoną wizję. Przedyskutujcie kolory, motywy i część wyposażenia. Sprawdź, na co możecie sobie pozwolić. Wiadomo, że nie możesz zgadzać się na każdą zachciankę – mimo wszystko zaangażuj swoje dziecko maksymalnie w proces planowania i wykańczania pokoju.
JAK URZĄDZIĆ POKÓJ DZIECKA? WYDZIEL STREFY
Planując aranżację pokoju dziecięcego postaraj się wyznaczyć w nim strefy, dzięki którym łatwiej utrzymasz porządek i maksymalnie wykorzystasz dostępną przestrzeń.
Pokój dziecka możesz podzielić na 3 sfery – snu i odpoczynku, nauki i pracy oraz kreatywnej zabawy.
W pierwszej z nich dziecko ma przede wszystkim się porządnie wyspać i zregenerować po całym dniu. Najważniejszym meblem jest tu oczywiście wygodne i trwałe łóżko wraz z dobrej jakości materacem.
Potraktuj łóżko jako inwestycję w zdrowie i dobre samopoczucie swojego dziecka, dlatego nie oszczędzaj na materiałach. A jeśli chcesz sprawdzić, czy kupić łóżko dopasowane do wieku dziecka czy bardziej uniwersalne – kliknij tutaj.
Organizując miejsce do pracy i nauki dziecka, pamiętaj o ergonomicznych meblach. Na rynku dostępne są biurka, które “rosną” wraz z nimi. Decydując się na nie, będziesz mieć pewność, że jego wysokość zawsze będzie dostosowana do wzrostu Twojej pociechy. Podobne kryteria powinny dotyczyć także krzesła. Najlepiej sprawdzi się lekki model z regulowaną wysokością i odpowiednio sztywnym oparciem, które utrzyma odpowiednią postawę i zapewni stabilność pleców oraz kręgosłupa.
Ciekawym i dość popularnym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku małego metrażu, może okazać się wielofunkcyjna antresola z łóżkiem na górze i biurkiem, regałem i szafką na dolnym poziomie.
Ważnym elementem tej strefy jest również oświetlenie. Ustaw biurko prostopadle do okna, by zapewnić jak najwięcej naturalnego światła słonecznego. Dopełnieniem niech będzie stylowa lampka z mocną żarówką.
Kreatywna strefa zabawy to przede wszystkim miejsce na ulubione zabawki dziecka. Chcąc zachować (względny) ład i porządek, wykorzystaj w tej części pokoju komodę z szufladami, regał, wszelkiego rodzaju pojemniki i koszyki. Możesz schować je pod łóżkiem lub w rogu pokoju.
Jeśli dziecko ma zapędy artystyczne fantastycznym urozmaiceniem pobudzającym twórczą wyobraźnię będzie zastosowanie na jednej ze ścian farby tablicowej lub magnetycznej. We wczesnym etapie rozwoju niezwykle ważna jest też motywacja. Postaraj się, zorganizować małą “strefę chwały” z największymi dokonaniami. Takimi jak chociażby pierwsze rysunki, dyplomy czy medale. Na początek, te wszystkie trofea z pewnością pomieści tablica korkowa.
MEBLE DO POKOJU DZIECIĘCEGO – FUNKCJONALNE I BEZPIECZNE
Niezależnie od tego, czy jest to pokój dla dziewczynki, czy jest to pokój dla chłopca, aranżacja powinna opierać się na zdrowo pojętym minimalizmie.
Najważniejsze trzy meble, które muszą się w nim znaleźć to łóżko, szafa oraz biurko do pracy i nauki. Także akcesoria do przechowywania zabawek i dziecięcych skarbów. Reszta zależeć będzie od wieku, upodobań, potrzeb i zainteresowań dziecka, a także stylu całego pokoju i jego umiejscowienia. Sypialnia na poddaszu będzie nieco inaczej zaaranżowana niż pokój dziecka na parterze
Dobierając wszystkie meble i akcesoria oraz elementy wykończenia, jak chociażby farby. Sprawdzaj dokładnie wszystkie aspekty związane z bezpieczeństwem i jakością wykonania. Zwróć uwagę na materiały, z jakich zostały wykonane, a także na to, czy posiadają wymagane certyfikaty i atesty.
Potraktuj urządzanie pokoju dziecięcego jako wyzwanie i przygodę. To proces, ktory uczy dialogu, pokory, kompromisu i wzajemnego szacunku. Meble schodzą na trochę dalszy plan, ponieważ to Ty i dziecko stoicie w centrum. Wspólnie macie szansę stworzyć wspaniałą przestrzeń do codziennego życia i rozwoju.
Jeśli potrzebujesz fachowej pomocy pełnej empatii i zrozumienia, skontaktuj się ze mną czym prędzej.
ZOBACZ TAKŻE:
Podobne wpisy
1 Comment
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
O autorze
Witaj na moim blogu Home by Kate Jestem Kasia, na co dzień mama dwójki niesfornych dzieciaków. Uwielbiam kolory, roślinność i piękne dodatki. Postanowiłam stworzyć bloga pełnego inspiracji i porad dotyczących urządzania mieszkania.
Czytaj więcejOstatnie wpisy
Kategorie
- Budowa (4)
- Design (18)
- Inspiracje (31)
- Inteligentny dom (8)
- Kuchnia (19)
- Łazienka (8)
- Porady (36)
- Wnętrza (37)
Rewelacyjne wskazówki nie trzeba błądzić