Własny pokój dla dziecka jest praktycznie całym jego światem. Tam się budzi, bawi, uczy, pracuje, spotyka się z przyjaciółmi, zasypia. Toczy się w nim jego całe życie. Wiesz, że pokój kształtuje także jego osobowość, emocje i późniejsze wybory? Właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednie projektowanie pokoju dziecięcego! Sprawdź, ile to trwa, na co warto zwracać uwagę i ile kosztują projekty pokoi dziecięcych. 

Dlaczego projektowanie pokoju dziecięcego jest tak ważne?

Maluch od pierwszych dni swojego życia poznaje otaczający go świat praktycznie wszystkimi zmysłami. Uczy się rozpoznawać dźwięki, dostrzega kolory, przypisuje je do konkretnych przedmiotów. Najczęściej bada wszystko dotykiem – dlatego tak często wszystko ląduje w buzi bobasa. Dzięki tym z pozoru prostym doznaniom kształtuje swoje emocje i buduje osobowość. 

Wpływ na jego rozwój ma wszystko – zwłaszcza jego mały świat, czyli pokój. To w nim będzie się bawić, odpoczywać i spać. Dlatego tak istotne jest, by starannie dobrać kolorystykę, wzory, odcienie czy fakturę poszczególnych przedmiotów, które się będą w nim znajdować.  

Ten wpływ nie kończy się jednak w wieku niemowlęcym czy dziecięcym. Im dziecko jest starsze, tym więcej przedmiotów wokół siebie potrzebuje. Dzięki nim może bezpiecznie rozwijać swoją motorykę, wyobraźnię czy kreatywność. Właśnie dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór mebli i akcesoriów, które będą odpowiadać jego wiekowi i potrzebom rozwojowym. 

Projektowanie pokoju młodzieżowego będzie przebiegać zupełnie inaczej niż projektowanie pokoju dla małego dziecka. 

Pokój dla dziecka to jego azyl, schronienie, miejsce nauki i relaksu. To zawsze ono jest najważniejsze – nie Ty, Twoje upodobania czy zachcianki. To jego potrzeby, charakter i preferencje należy wziąć pod uwagę zabierając się za projektowanie i aranżowanie.

Projekt pokoju dla dziecka (i nie tylko) przede wszystkim to ogromne wsparcie w organizacji całej przestrzeni. Zaprojektowanie pokoju pomoże Ci między innymi: 

  • podjąć najlepszą decyzję w kontekście liczby kupowanych mebli;
  • wybrać konkretną kolekcję mebli – sprawdź najnowsze inspiracje do pokoju dziecięcego;
  • dobrać odpowiednie dodatki, by wszystko tworzyło spójną całość;
  • zaplanować i podzielić pokój na funkcjonalne strefy. 

Więcej przydatnych wskazówek na temat aranżacji pokoju dziecięcego znajdziesz tutaj.

Projekt pokoju dla dziewczynki – na co zwracać uwagę?

Rodzice, zamawiając projekt pokoju dla dziewczynki, w przeważającej większości intuicyjnie wybierają kolory pastelowe (tak – zdecydowanie dominują wszelkie odcienie różowego i bieli) oraz wszelkie motywy związane z księżniczkami, jednorożcami czy baśniowymi bohaterami. 

Tak, to efekt naszej tradycji kulturowej i stereotypowego podziału na “różowe” dziewczynki i “niebieskich” chłopców. Od wieków jest to znak, który miał wyraźnie odróżnić płcie. 

Ale czy wiesz jeszcze do XIX stulecia kolor różowy zarezerwowano mężczyznom jako symbol siły i męstwa? Niebieski w tym czasie utożsamiano z delikatnością i subtelnością. To taka mała dygresja.  

Projekt pokoju dla dziewczynki nie musi ociekać różem. Świetnie sprawdzą się zielony, beżowy czy pastelowy błękit. Zwłaszcza beż stanowić będzie doskonałe tło dla mebli czy zabawek. 

Kolorystyka to nie wszystko, co musisz wybrać. Istotny będzie także styl, w którym wszystko ma być urządzone. 

Wydaje się, że styl skandynawski będzie najlepszy dla dziewczynki w wieku przedszkolnym i szkolnym. Wyróżnia go prostota kształtów, jasne barwy i nawiązania do natury. W takim pokoju nie powinno zabraknąć także miękkich poduszek, narzut i innych przyjaznych dziecku dekoracji. 

Jako alternatywę można wybrać styl prowansalski, który pełny jest pastelowych kolorów i roślinnych motywów – w szczególności lawendowych. Podstawą są w nim lekkie, drewniane meble, o lekko zaokrąglonych kształtach i delikatnym wykończeniu.

Młodzieżowy pokój dla dziewczynki z powodzeniem można zaprojektować w stylu vintage. Połączenie go z nieco awangardowymi rozwiązaniami zachwyci niejedną nastolatkę. Prawdziwym hitem będą dekoracje wykonane z przedmiotów znalezionych w antykwariatach czy na babcinym strychu. 

Projekt pokoju dla chłopca – co warto wiedzieć?

Projekt pokoju dla chłopca powinien odpowiadać na nieco inne potrzeby niż pokój dla dziewczynki – i nie mówię tu tylko o samej kolorystyce czy wzorach.

Powinien on uwzględniać charakterystykę i dynamikę jego rozwoju. W takim pokoju powinno być zdecydowanie więcej przestrzeni – chłopcy są zdecydowanie bardziej ruchliwi. Jego dorastanie wiąże się też z kształtowaniem tężyzny fizycznej, umiejętności technicznych czy manualnych. 

Dobrze zaprojektowany pokój – bez względu na wiek – zapewni mu bezpieczeństwo, prywatność i pomoże przygotować mu się do ról społecznych, które będzie pełnić w przyszłości. Dlatego tak istotne jest, by zapewnić mu przestrzeń i elementy, które będą stymulować jego rozwój. 

Powinien zawierać w sobie jego upodobania, ulubione kolory czy motywy z książek, komiksów i filmów, z którymi chłopiec się utożsamia. 

Sprawdź, jak urządzić pokój dla dziecka w każdym wieku.

Projektowanie pokoju dziecięcego – ile to wszystko trwa?

Projektowanie pokoju dla dziecka to proces. Długość jego trwania zależy zawsze od dwóch stron – Ciebie i wykonawcy, którym może być biuro projektowe, architekt wnętrz czy designer. 

Kwestia wzajemnego poznania się, researchu, odpowiedniego przepływu komunikacji, moce przerobowe czy wypadki losowe – to wszystko (i jeszcze więcej) może mieć wpływ na to, kiedy otrzymasz wymarzony projekt pokoju

Zazwyczaj trwa to około 3-4 tygodni, jednak warto o to wcześniej dopytać osobę, której powierzysz tę ważną misję. 

Projekt pokoju dla dziecka – cena

Tutaj znów posłużę się najbardziej popularną odpowiedzią – to zależy. 

Na wynagrodzenie projektanta wpływają między innymi: 

  • metraż (im większy, tym cena jednostkowa za metr będzie niższa);
  • zakres projektu (inaczej wyceniony będzie rzut z góry uwzględniający rozstaw mebli, a inaczej kompleksowy projekt z dodatkowymi rysunkami czy wizualizacjami, propozycjami stylistycznymi czy kosztorysem); 
  • stopień skomplikowania (projekt pokoju na poddaszu z licznymi skosami będzie droższy niż tego na parterze);
  • doświadczenie i pozycja na rynku (rozchwytywani projektanci wezmą zdecydowanie więcej).

Biura projektowe oferują różne opcje i pakiety, jeśli chodzi o projekty pokoju

Zawierają one różne usługi, które decydować będą o konkretnej cenie. Najdroższe wersje zawierają w sobie prócz podstawowych rzutów także koncepcję 2D, wizualizację 3D, listę mebli i akcesoriów, dokładny kosztorys i projekty techniczne. Jego cena oscylować może w granicach 1700-2000 PLN.

Budżet takiej inwestycji zawsze jest do uzgodnienia z projektantem – możesz zażyczyć sobie pokoju za 8000 PLN, ale możesz i za 50 000 PLN – kwestia możliwości i wielkości portfela.

Projekt pokoju dziecięcego z pewnością nie jest czymś, na czym warto oszczędzać. Zadbaj o spokojny i harmonijny rozwój swojego dziecka i stwórz przestrzeń, w której będzie to naprawdę możliwe. 

ZOBACZ TAKŻE: