Salon w stylu loft jest odzwierciedleniem dawnych, trudnych czasów, kiedy to upadały ogromne fabryki i inne przemysłowe inwestycje.

Styl industrialny swój początek zawdzięcza tak naprawdę ogromnej recesji w latach 50. jaka miała miejsce w Stanach Zjednoczonych. Dokładnie w Nowym Jorku. W jej wyniku opustoszała ogromna ilość zlokalizowanych w mieście hal, magazynów i fabryk.

Z tej sytuacji skorzystali artyści, którzy wykorzystali porzucone przestrzenie wynajmowane za bardzo niski czynsz, aby znaleźć lokum mieszkalne połączone z ich galerią sztuki. Ze względu na swoje bardzo ograniczone fundusze, stali się więc prekursorami stylu industrialnego w przejmowanych loftach. 

Charakter wystroju w stylu industrialnym po latach 50. rozwijał się jeszcze przez kolejne dwie dekady i rozkwitał głównie w artystycznych dzielnicach, takich jak Soho czy Brooklyn. Przemysłowe przestrzenie służyły artystom za dom, pracownię jak i galerię swoich dzieł, a jednym z najbardziej znanych pomieszczeń tego typu stał się loft w dawnej wytwórni kapeluszy Sliver Factory, przearanżowany na atelier przez Andy`ego Warhola. W tym miejscu spotykała się cała nowojorska elita! 

Dlaczego styl loft stawia głównie na salon w stylu industrialnym?

Styl loft, a dokładnie styl industrialny, który był stosowany w loftach, można trafnie opisać jako przemysłową, jasną i otwartą przestrzeń. Głównym pomieszczeniem był właśnie salon z potężnymi oknami, który w bardzo małym stopniu był oddzielony od reszty pomieszczeń takich jak kuchnia czy pozostałe pokoje. Z tego względu stał się on centralną i najważniejszą częścią loftu, co powoduje, że salon industrialny obecnie jest najchętniej powielaną aranżacją w domach i mieszkaniach.

Salon w stylu industrialnym charakteryzuje się wysokimi sufitami, wielkimi oknami, ceglanymi bądź betonowymi ścianami, surową podłogą i różnymi elementami wyposażenia stworzonymi z metalu czy surowego drewna, skóry oraz charakterystycznym, fabrycznym oświetleniem.

Czy wnętrze salonu w stylu loftowym jest drogie?

Salon w loftowym stylu, biorąc pod uwagę rodzaj dekoracji, nie powinien pochłonąć dużego nakładu finansowego, jednak jest on uważany za jeden z najdroższych stylów w projektowaniu. Jest to spowodowane faktem, że obecne pomieszczenia często urządzone w innym stylu, trzeba najpierw kompletnie oczyścić i zmienić ich charakter. Nie wystarczy dodać tylko paru ozdobnych elementów, trzeba zacząć „od początku”. Pamiętaj jednak, że możesz w wielu częściach projektu oszczędzić fundusze i czas. Przykładowo, nie musisz kłuć ścian, aby wyeksponować cegłę. Możesz skorzystać z gotowych rozwiązań jak płytki ceglane czy farba imitująca beton, uzyskując w ten sposób artystyczne i przemysłowe ściany w salonie loft. 

Loftowy salon możesz uzyskać także, stosując cementowe bądź żywiczne posadzki i eksponując elementy, które zazwyczaj są ukryte jak belki, kable czy rury. Meble industrialne do salonu w większości również możesz wykonać niewielkim nakładem finansowym samodzielnie! Do tego celu możesz wykorzystać stare euro palety jako stelaże kanap lub ławy kawowej, a nawet jako niskie stoliki na czasopisma stare skórzane walizki zakupione na pchlim targu. 

Nie musisz kupować drogiego, metalowego regału… kup parę desek, zaimpregnuj je i wykorzystaj metalowe wsporniki. W ten sposób możesz po kosztach stworzyć industrialne półki, a montując ich kilka w pionie, zastąpisz regał! Zamiast drogich obrazów, kup płótno, trzy farby akrylowe: czarną, białą i ostatnią kolorową (niebieską, czerwoną, żółtą lub czerwoną). Z czarnej i białej zrób dodatkowo kilka odcieni szarości. Weź duży pędzel i chlap w chaosie na płótno po kolei różne farby. Powieś na ścianie bez ramy! 

Nie musisz kupować także drogich industrialnych lamp. Doskonale sprawdzą się ozdobne żarówki, po prostu zwisające na kablu! Jeśli chcesz, możesz sama stworzyć do nich klosz. Wykorzystując do tego np. kawałek miedzianej blaszki, którą podziurawisz, tworząc otwory na wydostające się z żarówki światło! Doniczki i półmiski możesz bardzo tanio wykonać, odlewając je samodzielnie z betonu. Prawda, jest taka, że im więcej wprowadzisz elementów wykonanych własnoręcznie, tym więcej duszy nabierze Twoje wnętrze w stylu loftowym, a portfel przy tym nie ucierpi 😉 

Styl loftowy salon – jak powinien wyglądać układ przestrzenny w tym stylu?

Upragniony styl loftowy, salon zawdzięcza głównie otwartej przestrzeni, jaka panowała w fabrykach i magazynach. Ten efekt uzyskasz, stawiając mocny nacisk na duże okna, najlepiej ze szprosami. Zrezygnuj z firan czy zasłon. Jeśli dbasz o swoją intymność, okna możesz przesłonić roletami bądź drewnianymi żaluzjami. 

Projektując loftowy salon, należy pamiętać, aby przynajmniej jedną ze ścian pozostawić w stanie surowym lub nadać jej surowy charakter (cegła, beton). Pozostałe ściany mogą być pomalowane na stonowane kolory w gamie szarości i bieli, lub stanowić silny akcent za sprawą czarnej farby. Mając małe pomieszczenie, możesz je dodatkowo powiększyć, wyburzając niektóre ze ścian, lub zamieniając je na szklane ściany. Jeśli chcesz uniknąć tak zaawansowanego remontu, wyłóż jedną ze ścian w całości dużym lustrem (bez ramy!). To również sprawi, ze przestrzeń stanie się optycznie większa. 

Styl loftowy salon z kuchnią nie może mieć żadnych ścian działowych. Tylko w ten sposób otworzysz przestrzeń i pozwolisz, aby industrialny styl w całości pochłonął całe mieszkanie. 

Planując salon w stylu loftowym, musisz pamiętać o głównej zasadzie umieszczania mebli. Ma być „luźno”. Unikaj zatem gromadzenia ich w jednym miejscu. Postaw nacisk na jeden, główny mebel – najlepiej masywną sofę / kanapę. Pozostałe meble rozłóż wokół niej tak, by nie tworzyć skupisk. Książki lub inne dekoracje możesz umieścić na otwartych półkach, metalowych regałach, lub niszach w ścianach. Unikaj dużej ilości ozdobników i bibelotów. Pochowaj wszystko, co jest zbędne, trzymając się zasad minimalizmu. 

Meble industrialne do salonu wybieraj kierując się ich funkcjonalnością, lub wykonaj je sama!

Meble industrialne do salonu powinny łączyć w sobie nowoczesną funkcjonalność i detale „z ubiegłego wieku”. Podkreślę jeszcze raz, że styl loftowy zakłada minimalną ilość mebli w danym pomieszczeniu. Z tego właśnie względu tak ważna jest ich funkcjonalność. Postaw na rozkładaną sofę, szafkę ze schowkiem czy przytwierdzony do ściany, rozkładany stolik (dodatkowa oszczędność miejsca).

Materiały, z których wykonane są meble do salonu industrialne to skóra, drewno, stal i aluminium. Mniejsze meble (jak krzesła, pufy, fotele) mogą być na stylowych kółkach. Dzięki temu w szybki i łatwy sposób możesz stworzyć większą przestrzeń, przesuwając przedmioty. 

Warto podkreślić również fakt, że wnętrza industrialne to przestrzenie tak naprawdę silnych i niezależnych samotników, jakimi byli właśnie artyści. Sprawdzą się zatem dla singli, bądź pary. Ze względu na minimalizm i pojedyncze sztuki mebli / przedmiotów, nie za bardzo jest to odpowiedni styl dla rodziny z dziećmi.

Salon loftowy – stary warsztat, manufaktura czy jednak przytulne mieszkanko?

Salon loftowy powinien w pierwszej chwili przypominać warsztat, magazyn lub wnętrze fabryki. Jednakże przy bliższym przypatrzeniu się, powinno być zauważalne „ciepło domowe”, czyli obecność mieszkańców w pomieszczeniu. Ten efekt zapewnia właśnie oryginalność i charakter stylu industrialnego. 

Tak zaaranżowany salon w loftowym stylu nie będzie sprawiał wrażenia obcego pomieszczenia, a właśnie naszego miejsca na tym świecie. 

Tworząc unikatowy salon loft, aranżacje oprzyj na jego najbardziej charakterystycznych elementach i wykorzystuj metal, beton, drewno, cegłę i szkło!

Planując salon loft, aranżacje różnych jego stref powinny głównie skupiać się na surowych, ceglanych ścianach i metalowych elementach. Metalowe dekoracje do salonu loft, które doskonale podkreślają ten styl to chociażby lampy w tylu fabrycznym. Te nie posiadają tradycyjnych kloszy, a jedynie metalowe osłonki. 

Kolejnym charakterystycznym elementem, jaki przejawia styl loft, to salon z antresolą. Ten element jest możliwy jedynie w wysokich pomieszczeniach, jeśli takim dysponujesz, koniecznie to wykorzystaj! Antresola wykonana z drewna czy metalu będzie przysłowiową wisienką na trocie całego pomieszczenia. 

Dodatkowo, mając wysoki salon, styl loftowy możesz podkreślić, wplatając także nowoczesne elementy. Przykładowo wykorzystując do budowy części antresoli materiał, jakim jest szkło, zwłaszcza połączone z metalem! Ale nowoczesność możesz połączyć nie tylko w  takim wydaniu. Industrialne części salonu wyglądają fenomenalnie obok nowoczesnego sprzętu, systemów oświetleniowych czy chromowanych detali i luster.

Kreując loftowy salon, inspiracje czerp ze zdjęć starych, amerykańskich fabryk. Zauważysz na nich, że nie dokonywano w nich żadnego kamuflażu elementów instalacyjnych. Zatem Ty również nie chowaj wszelkiego rodzaju rur, kabli czy systemów wentylacyjnych. Wyeksponuj je! Jeśli masz wrażenie, że rury wyglądają na brudne i nieapetyczne, pomaluj je czarną lub miedzianą farbą, dasz im drugie życie!

Jakie wybrać dodatki i kolory, aby salon w stylu industrialnym zachwycał?

Salon w stylu industrialnym swój „domowy” nastrój zawdzięcza głównie dodatkom. Mogą to być betonowe doniczki z liściastymi kwiatkami, miedziane misy, nietuzinkowe  obrazy czy porozrzucane czasopisma i książki. Telewizor możesz zastąpić rzutnikiem, a wieszaki na kurtki przy drzwiach wejściowych, starymi metalowymi kranikami, czy kawałkami rur przymocowanymi bezpośrednio do ściany, bądź drewnianej deski. Tak naprawdę wykonując salon industrialny, aranżacje powinny być mimo wszystko stonowane i przemyślane, aby uniknąć zbędnego nadmiaru, pstrokatości i bałaganu. Wszystko utrzymuj zatem według tych dwóch zasad: 

  1. materiały w salonie industrialnym: naturalne drewno, metal, szkło, beton,  cegła, bawełna, len, naturalna skóra,
  2. kolorystyka w industrialnym salonie: czerń, biel, szarości, miedziane odcienie, ceglane, khaki i brązowe kolory (w znikomych ilościach niebieski, zielony, żółty).

Zdecydowanie odpadają różnego rodzaju dywany, firanki, zasłony czy obrusy. 
Mimo iż styl industrialny, salon pozostawia wolny od różnego rodzaju tekstyliów, to jednak uwielbia ciekawe wzory tkanin. Mogą one być zastosowane przykładowo na poszewkach poduszek. Czyli można zastosować mocny akcent, nawet kolorowy, ale w małej ilości i tylko w jednym miejscu przestrzeni. To pozwoli utrzymać dodatki w ryzach.