Styl cosagah. Szkocja kojarzy się raczej z surowością, smagającym od morza czy oceanu wiatrem, potworem z Loch Ness, whisky, haggis czy potężnymi zamkami. Trudno zatem wyobrazić sobie, by szkocki design przywodził na myśl przytulną oazę rodzinnego ciepła. A jednak! Dziś otwiera przed nami swoje podwoje styl cosagach. 

Było duńskie hygge, szwedzkie lagom, japońskie wabi-sabi. Przyszedł czas na szkockie cosagach!

Cosagach w wolnym tłumaczeniu oznacza coś przytulnego, coś komfortowego. I nie mam na myśli jedynie aranżacji wnętrz. To filozofia codziennego życia – w zgodzie z naturą, pełne wzajemnego szacunku i miłości do siebie i otoczenia. 

Cosagach to po prostu szczęśliwe życie, pielęgnowanie relacji, rozmowy, wspólne posiłki i spędzany razem czas. Wnętrza w stylu cosagach są integralną częścią tej idei. Dają schronienie, pozwalają odpocząć po całym dniu, wprowadzaja wszechogarniający błogostan. 

Co je wyróżnia na tle minimalizmu stylu loftowego lub przaśnego stylu rustykalnego?

Styl cosagach. Na czym polega?

Szkocki design to przede wszystkim drewno. I to w dużych ilościach – podłogi, ściany, meble. Nie powinno to nikogo dziwić – przecież to symbol solidności, mocy i powrotu do tego, co naturalne. 

Drugim wyznacznikiem są materiały o miękkiej, delikatnej strukturze. We wnętrzach cosagach znajdziesz duży, wygodny fotel, wełniane pledy, grube zasłony czy puszyste poduszki. 

Kolejnym są kolory. Aranżacje w stylu cosagach pełne są pastelowych, stonowanych barw, o których śmiało można powiedzieć, że są to kolory ziemi. Pełno tam zieleni, beży, brązów, żółcieni i subtelnych szarości. 

Czujesz już ten klimat? Widzisz już oczyma wyobraźni przygaszone światło świec? Czujesz na twarzy ciepło skrzącego się ognia w kominku? Tak – to cosagach. 

Wbrew pozorom nie jest to styl przeznaczony tylko na jesienną słotę czy długie zimowe wieczory. Doskonale sprawdza się przez cały rok! 

Ważne, by stworzyć podstawową bazę, którą można swobodnie uzupełniać w zależności od aury i okoliczności przyrody 😉 

Meble w stylu cosagach – tradycja, prostota i wygoda

Chcesz urządzić mieszkanie lub dom, kierując się duchem cosagach? Szukaj drewnianych mebli i sprzętów mocno osadzonych w tradycji. Komody, kredensy z frezowanymi frontami, drewniany stoły i krzesła o prostej konstrukcji. Idealnie sprawdzą się modele z mocno uwydatnionymi słojami – nadadzą one lekko surowego sznytu, który będzie dopełniać się z sielskimi elementami wnętrz. 

Chcesz wiedzieć, jak wybrać idealny stół do kuchni lub jadalni? Kliknij!

We wnętrzach cosagach nie może zabraknąć także mebli związanych z relaksem. Duża kanapa, narożnik z leżanką, sofa czy głęboki fotel z pewnością pomogą wszystkim domownikom po całym dniu ciężkiej pracy. 

W zależności od własnych preferencji wybierz kolekcję obić skórzanych lub z tkanin o wyraźnym, grubym splocie. 

A do tego…

styl cosagach miękkością stoi! Koce, dywany i zasłony

Szkocki wystrój wnętrz ma przede wszystkim wprowadzać domowników i gości w stan wszechogarniającego błogostanu, dlatego nieodzownym elementem aranżacji są tekstylia wykonane z przyjemnych, miękkich i naturalnych materiałów

Postaw na delikatne w dotyku koce (może być w kratę) i futerkowe poduszki, a fotel możesz przykryć plecionym pledem, którym okryjesz się w trakcie wieczornych pogaduszek przy kieliszku ulubionego wina. 

Może i dla wielu są passe, ale wnętrze w stylu cosagach po prostu musi mieć dywan!. Wiem, że możesz się ich obawiać. Nie ma czego. Pomyśl, jak cudownie będzie przechadzać się boso po dużym, puszystym dywanie shaggy. Korytarz i przedpokój najlepiej wyposażyć w wąski chodnik, dzięki czemu – zwłaszcza jesienią i zimą – unikniesz ciągłego sprzątania i prania. 

Całość dopełniać będą mięsiste zasłony, które będą kolorystycznie odrobinę kontrastować ze ścianami

Aranżacje w stylu cosagach – zawsze bliżej natury

Urządzając wnętrza cosagach nie możesz zapomnieć o zieleni i sezonowych roślinach, które możesz wymieniać w zależności od pór roku.

Wiosną zrób bukiety ze świeżych ziół, latem wybierz kompozycje ze zbożami i łąkowymi trawami, a jesień to czas dla wrzosów i dzikiej róży. Będą one świetnym uzupełnieniem dla roślin doniczkowych. Pomyśl również o wazonach i flakonach – mogą być przezroczyste lub kolorystycznie spójne z resztą wystroju.

Charakterystyka stylu cosagach skłania, by wnętrze każdego wieczoru wypełniało się także ciepłym światłem, przynoszącym ukojenie i wewnętrzny (s)pokój. Tradycyjne lampy stojące, świeczki i porozstawiane w kilku miejscach lampiony dodadzą również nieco romantycznej intymności.

Nie wiem, jak Ty – ja uwielbiam tego typu wnętrza. Jednocześnie surowe i delikatne, szorstkie i pełne ciepła, chropowate i miękkie. Co ważne, styl cosagach jest na tyle elastyczny, by swobodnie żonglować wybranymi akcentami.

Pragniesz stworzyć przytulny dom inspirowanym szkockim cosagach? Zróbmy to wspólnie!