Maksyma, że diabeł tkwi w szczegółach, sprawdza się także w aranżacji wnętrz. To właśnie dodatki często decydują o tym, czy dane pomieszczenie mieści się w stylowych ramach, czy będziemy mówić o eklektycznym miszmaszu pozbawionym klasy i smaku. Na tapetę bierzemy styl industrialny. Od kilku lat moda na lofty wróciła ze zdwojoną siłą, dlatego dziś sprawdzimy,  jak dobrać dodatki do stylu loftowego.

Na początek jednak trochę historii i spojrzenia na jego cechy charakterystyczne.

STYL LOFTOWY. POSTFABRYCZNE WNĘTRZA ARTYSTYCZNYCH DUSZ

Esencją stylu industrialnego są minimalizm, surowość wnętrz, otwarta przestrzeń czy betonowe ściany i odkryte cegły. Boom na lofty wybuchł w latach 60. XX stulecia w Nowym Jorku, choć wszystko zaczęło się około 1900 roku w Paryżu, gdzie po raz pierwszy artyści wykorzystali stare hale i magazyny na swoje pracownie. 

Nowojorska bohema również oddawała się tam artystycznym uniesieniom. Pomyśl tylko – otwarte przestrzenie pełne światła, wysokie sufity, a do tego jeszcze stosunkowo niskie czynsze. Idealne miejsce do uprawiania sztuki i – jak się później okazało – także do mieszkania. Legendą owiana jest słynna “Fabryka” Andy’ego Warhola, która mieściła się właśnie w podobnym miejscu. 

Dzielnice loftowe z czasem zaczęły niczym magnes przyciągać coraz bogatszych mieszkańców, aż stały się one obiektem westchnień zamożnych biznesmenów, którzy za punkt honoru postawili sobie posiadanie industrialnego apartamentu. Stały się one synonimem prestiżu i luksusu. Nie dziwią więc horrendalne ceny, jakie obecnie trzeba płacić za lofty na całym świecie. 

W Polsce lofty z prawdziwego zdarzenia należą do rzadkości. Jedynie śląskie miasta czy Łódź mogą poszczycić się klasycznymi pofabrycznymi mieszkaniami. 

Miłośnicy tego stylu robią wszystko by jak najbardziej upodobnić swoje wnętrza do industrialnego ideału. 

CHARAKTERYSTYKA STYLU LOFTOWEGO

Wszystkie pomieszczenia – niezależnie od wielkości i przeznaczenia – aranżowane są zawsze według zasady “less is more”. Pamiętaj, że pierwotnie brakowało wielu sprzętów, dlatego wykorzystywano to, co było pod ręką i nadawano nowym meblom nowe życie. 

Salon w stylu industrialnym nie będzie błyszczał brokatowymi bibelotami, nie utoniesz także w puchatych, futerkowych poduszkach.

Będzie to raczej przestronne wnętrze, z odsłoniętymi oknami, oszczędne w umeblowaniu, z chropowatą podłogą. Wszystko utrzymane będzie w neutralnych, dość chłodnych kolorach, a najlepszymi dekoracjami okażą się widoczne rury, kable czy elektryczne instalacje.

Styl loftowy nie jest wcale taki prosty do odtworzenia, jak może się z pozoru wydawać. Odtworzenie go wymagać będzie designerskiego kunsztu i przygotowanego wcześniej planu, bez którego ani rusz w urządzaniu i wyposażaniu mieszkania lub domu

Industrial jest bowiem kombinacją naturalnych materiałów i elementów metalurgicznych, kolorów wprowadzających wrażenie przestronności i precyzyjnie dobranych detali, które przywiodą na myśl surowość hal i magazynów. 

LOFTOWE DODATKI – CZEGO NIE MOŻE ZABRAKNĄĆ? 

Fabryczne wnętrza kojarzą się z tajemniczym półmrokiem, dlatego jedną z najważniejszych kwestii, o jakie musisz zadbać jest oświetlenie. Zamiast przysadzistych zasłon, kotar czy firan do podłogi, wybierz żaluzje lub drewniane rolety rzymskie

Postaw też na designerskie lampy z metalowymi osłonami – zwłaszcza te nierozpraszające światła – lub na filamentowe żarówki vintage. Podkreślisz dzięki nim najważniejsze strefy loftu, nie tracąc nic z jego sensualnego charakteru. Resztę doświetlą punktowe kinkiety lub podwieszane reflektorki.

Chłód loftowych wnętrz warto nieco ocieplić. Ozdoby są obowiązkowe, jednak muszą być subtelne, wręcz niewidoczne. W myśl zasady “mniej znaczy więcej” postaraj się, by pełniły one prócz dekoracji, także praktyczną funkcję. 

Podłogi może okryć dywan w kontrastowych barwach i z geometrycznym wzorem. Betonowe ściany przyozdób wyrazistymi grafikami lub tablicą, na której dzieciaki będą mogły szlifować swój artystyczny talent. Ciekawym rozwiązaniem, który wizualnie powiększy przestrzeń, są z lustra oprawione w metalowe lub drewniane ramy

Styl loftowy to nie tylko smukłe wykończenia. Lubuje się on także w masywnych drzwiach (a gdyby tak wstawić przesuwne?) czy dekoracyjnych skrzyniach, kufrach i sejfach. 

To oczywiście jedynie kilka propozycji… 

Jeśli lubisz industrialny styl loftowy i chcesz wprowadzić go u siebie, nie musisz od razu burzyć ścian i myśleć o kapitalnym remoncie. Wystarczy trochę kreatywności, przemyślenia koncepcji i wytrwałych poszukiwań odpowiednich mebli i dodatków. Z radością pomogę Ci zrealizować to marzenie – skontaktuj się ze mną już teraz.