Szczeniak w domu to nie tylko niesamowita radość, ale przede wszystkim wyzwanie dla wszystkich domowników. Czy da się w ogóle do tego przygotować? Od czego zacząć początek wspólnego mieszkania z małym czworonogiem – bo przecież dobry początek może pozytywnie wpłynąć na resztę naszego wspólnego życia i zapoczątkować wspaniałą przyjań…

Zadbaj o odpowiednią wyprawkę i niezbędne akcesoria

Na szczeniaka powinno czekać przygotowane legowisko do którego można włożyć ulubiony przez szczeniaka kocyk który przypomina mu zapachem psią mamę – będzie się tam czuł bezpiecznie.

Należy pamiętać aby maluch miał własne miski na pokarm i wodę. Stały dostęp do świeżej wody jest absolutnie niezbędny.  Dodatkowo należy wyposażyć psa w psią karmę – najlepiej dostosowaną do jego wieku i potrzeb – aby uniknąć problemów trawiennych najlepiej kupić karmę którą był wcześniej karmiony. Po pewnym czasie można wprowadzać urozmaicenia do diety szczenięcia.

Każdy szczeniak powinien posiadać swoją smycz, szelki lub obrożę – jak tylko otrzyma komplet szczepień warto rozpocząć wspólne spacery i naukę czystości. Aby nauczyć psiaka czystości powinno się go wyprowadzać nawet co dwie godziny  – do momentu, aż wszystkie swoje potrzeby zacznie załatwiać poza domem. Mimo, że czasem brakuje nam czasu  a dzień nie jest z gumy pamiętajcie, że nic nie zbliża do siebie tak bardzo jak wspólne spacery i aktywności.

Zabawki??? Jak najbardziej – odpowiednio dobrane do wieku i wielkości szczeniaka. Odpowiednie gryzaki będą cudownym sposobem na nudę i bolesne ząbkowanie. Wszelkiego rodzaju maty węchowe będą dla psiaka atrakcyjnym sposobem zjadania pokarmu, oraz rozwiną jego zmysł węchu. Maty węchowe mają korzystny wpływ na rozwój intelektu naszego pupila. Aktywność z matą  węchową porządnie zmęczy nawet najbardziej energetycznego osobnika. Angażuje zarówno łapki jak i pyszczek – dzięki czemu uczy cierpliwości i skupienia. Pamiętajmy, ze każda zabawa nie tylko nie pozwala psu na nudę i psie psoty ale przede wszystkim stymuluje jego rozwój  i buduje prawdziwą więź z psim opiekunem.

Równie ważne są akcesoria do higieny psów. W zależności od rodzaju sierści naszego pupila powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednią szczotkę do sierśc lub furminator. Odpowiedni psi szampon okaże się niezbędny kiedy maluch postanowi wykąpać się w kałuży lub wytarzać się w zapachach które nie koniecznie przypadną nam do gustu.

Zadbaj o psie bezpieczeństwo w naszym domu

Każdy szczeniak jest szczerze zainteresowany każdym najmniejszym detalem napotkanym w nowym otoczeniu. Najchętniej poznaje otoczenie podgryzając napotkane nowe przedmioty jak również kwiaty. Dlatego ważne jest, żeby odpowiednio zabezpieczyć każdy kąt w naszym mieszkaniu. Należy pochować wszelkie wystające kable, ostre przedmioty czy trujące rośliny.  Nowe lokum malucha musi być dla niego przede wszystkim bezpieczne. 

Bardzo ważne jest również bezpieczeństwo naszego pupila poza domem i jest to bezwzględny obowiązek każdego psiego opiekuna. Pies powinien otrzymać wszystkie niezbędne szczepienia ochronne zanim wyruszy eksplorować świat i nawiązywać psie przyjaźnie. Tak jak i my potrzebujemy opieki medycznej tak i szczeniak powinien również pozostawać pod opieką weterynarza. Aby wizyty przebiegały w przyjaznej atmosferze warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej kliniki weterynaryjnej – tak, tak – wierzcie mi wybór odpowiedniego weterynarza ma znaczenie jak również zaznajomić psiaka z wizytami u weterynarza.

Ponieważ zdarzają się psy lękliwe, lub wręcz przeciwnie – bardzo odważne pędzące bez zastanowienia przed siebie – warto zaczipować  psiaka lub zaopatrzyć go w specjalną adresatkę z danymi kontaktowymi do właściciela. W dobie smartfonów dostępne są również inne smart rozwiązania, które pokazują nam lokalizację GPS naszego psa – należy je przypiąć do obroży i w razie zaginięcia wiemy gdzie szukać naszego uciekiniera.

Zadbaj o socjalizacja swojej psiej pociechy

Socjalizacja szczenięcia polega na stopniowym przyzwyczajaniu malucha do kontaktu z ludźmi i innymi zwierzętami, aby w przyszłości mógł się odnaleźć w różnych sytuacjach i nie reagować lękiem czy agresją. Dzięki procesowi socjalizacji nasz czworonożny przyjaciel wyrośnie na szczęśliwego psa. Psiaka od wczesnych chwil należy oswajać z różnymi rodzajami bodźców – zarówno dźwiękami jak i miejscami – jeżeli przemieszczasz się komunikacją miejską warto zapoznać pupila z takim właśnie środkiem lokomocji. Neutralne skojarzenia związane z nowymi bodźcami sprawią, że pies nie będzie się w przyszłości obawiał tego z czym zdołał się zapoznać w okresie szczenięcym.

W nowym otoczeniu psiak może czuć się zagubiony. Należy mu pomóc w nowo zastałej sytuacji.  Od początku należy stawiać psu granice i uczyć przydatnych dla Was obojga umiejętności – jak choćby przywoływanie czy sygnalizowania wyjścia na spacer.

Jeżeli jesteście pewni, że wszystko zostało odpowiednio przygotowane, aby Wasz pupil mógł spokojnie i bezpiecznie przyzwyczaić się do nowego otoczenia i nowej rodziny jesteście na najlepszej drodze by stworzyć wyjątkową więź z nowym członkiem rodziny. Nie ważne czy odhaczyliście wszystkie punkty z powyższego zestawienia – wierzcie mi – na pewno Was coś jeszcze zaskoczy