Druga połowa roku to czas podsumowań i snucia planów na przyszłość. W modzie i aranżacji wnętrz sezonowość jest szczególnie widoczna. Chcesz wiedzieć, co mówią światowi architekci wnętrz i producenci mebli? Sprawdź, jak przedstawiają się wnętrzarskie trendy 2022. Wybierz coś dla siebie i stwórz przestrzeń, którą pokochasz! 

Aranżacja wnętrz 2022 – w jakim kierunku pójdziemy? 

Światowe targi wnętrzarskiej o największym znaczeniu, czyli IMM w Kolonii lub Salone del Mobile w Mediolanie już od lat wyznaczają światowe trendy. 

Podobnie jak w zeszłym roku, producenci garściami będą czerpać inspiracje z natury, a architekci wnętrz będą chcieli jak najbardziej nas z nią złączyć. 

Nie tylko na tych targach widoczne są także trendy, by aranżacjach i stylizacjach kierować się zrównoważonym rozwojem i wykorzystaniem materiałów organicznych. Nawiązania do natury widoczne będą także w doborze kształtów i kolorów we wnętrzach.

Modne wnętrza 2022 – co z meblami? 

W najnowszych katalogach już widać ważny trend – producenci mebli stawiają coraz odważniej na naturalne materiały. 

Meble tapicerowane bogate będą w len, aksamit i bawełnę. Z kolei meble do salonu, jadalni, kuchni czy sypialni będą bogate w takie materiały, jak szkło, metal czy kamień i drewno. Wszystko po to, żebyśmy poczuli się bardziej zjednoczeni z naturą. Dodatkowo pozwalają one łatwo zaprojektować stylizację pełne komfortowej i przytulnej atmosfery, jak choćby w przypadku kuchni w stylu skandynawskim

Projekty wnętrz bardziej luksusowych łączyć będą naturalne materiały razem z ceramiką, kamieniem drewnem, cegłą czy szkłem. Takie podejście do wykończenia nadadzą im odrobinę przepychu i wykwintnego sznytu. 

Trendy 2022 – kolory pełne naturalnego ciepła

Wszystkie prognozy zgodnie mówią, że nowoczesne aranżacje będą także w warstwie kolorystycznej nawiązywać do motywów natury

Żółty w lekko musztardowym odcieniu i z przydymionym sznytem, brązy, poszarzane błękity, ciepłe biele i beże, brązy złamane kawą z mlekiem, wiśniowe czerwienie czy pastelowe pomarańcze – to tylko kilka propozycji, które możesz wziąć pod uwagę. 

Trendy wnętrzarskie 2022 – jakie dodatki wybrać? 

Chcąc iść razem z trendami, musimy się zastanowić, jakie dodatki do wnętrz będą najlepsze. 

Urządzanie wnętrz w 2022 roku to przede wszystkim sztuka odmawiania. Funkcjonalny minimalizm nie lubi pstrokatych i przeładowanych dodatkami wnętrz. Nie przesadzaj więc z liczbą użytych dekoracji.

Rośliny doniczkowe czy cięte to doskonały wybór. Pasować będą także wielkoformatowe grafiki, ręcznie wykonane patery czy plecione, cieplutkie koce. Ważnym elementem takich aranżacji będą także poduszki – sprawdź, jak dobrać poduszki dekoracyjne

Jaki styl zdominuje rok 2022? 

Rok 2021 należał do trzech stylów: art deco, boho i minimalizmu. 2022 rok będzie jego kontynuacją choć w nieco zmienionej formie… 

Styl japandi, który mocno nawiązuje do minimalizmu znów stworzą zgrany duet. Naturalne materiały i minimalistyczne formy mogą stworzyć naprawde interesujące kompozycje.

Wydaje się, że będą miały one także solidnego rywala w boju o palmę pierwszeństwa. A na imię mu “kawaii”

W języku japońskim kawaii oznacza tyle, co  „sympatyczny”, „uroczy”, „czarujący” czy „milutki”. Zgodnie z tym wnętrza powinne być delikatne, a jednocześnie słodkie i ciepłe. Wywodzi się on z Japonii lat 70-tych i stał w kontrze do panujących tam sztywnych zasad społecznych. Kawaii czerpie z japońskiej popkultury i szturmuje salony na całym świecie. 

Jego charakterystycznym wyznacznikiem jest pastelowa gama kolorów. Czerń i metale pełnią rolę raczej akcentów niż głównej osi aranżacji. We wnętrzach urządzonych w estetyce kawaii dominują miękkie kształty, zaokrąglone narożniki i elementy 3D. Całość jest minimalistyczna i przytulna – nie nosi ona znamion loftowego chłodu.

Nasze domy i mieszkania nigdy nie były aż tak ważne jak dziś. Żyjemy w nich, uczymy się, pracujemy, ćwiczymy. Nie tylko my dostosowujemy się do zmieniającego się świata. Nasze wnętrza również. Ewolucja znaczenia słów “dom” i “mieszkanie” odzwierciedlona jest także w panujących trendach. 

Na co postawisz w 2022 roku?