Wyobraź sobie takie miejsce w domu, gdzie będziesz mieć sam na sam ze swoimi sukienkami czy ulubionymi butami. Miejsce, gdzie do woli będziesz mogła przygotowywać swoje stylizacje. Miejsce, w którym pomieszczą się wszystkie ubrania, a całość będzie utrzymana w idealnym, nienagannym porządku. 

Doskonałym pomysłem jest garderoba. Ale nie taka zwyczajna – nie każdy przecież dysponuje potężnym metrażem, by zorganizować na nią oddzielny “apartament”. Doskonałym pomysłem na wykorzystanie dostępnego miejsca jest zabudowa garderoby. 

Zastanawiasz się, jak zabudować garderobę, by cieszyć się jej wszystkimi funkcjonalnościami? Chcesz wiedzieć, jakie miejsce będzie na nią najlepsze? Dziś postaram się odpowiedzieć na te pytania!

Zabudowana garderoba – czy ma tylko same zalety?

Zdziwi Was to, jeśli powiem, że osobiście nie widzę żadnych w niej żadnych wad? Garderoba w zabudowie – zwłaszcza ta wykonana na zlecenie przez stolarza według autorskiego projektu – to przede wszystkim: 

  • doskonale zagospodarowana przestrzeń: nieważne, czy zabudowujesz wnękę na poddaszu, czy chcesz stworzyć garderobę w przedpokoju z siedziskiem, dzięki temu wykorzystasz nawet najmniejszy zakamerek.
  • idealna personalizacja: nieważne, czy masz mnóstwo szpilek czy kolekcję skórzanych ciuchów do jazdy motocyklem – sama zdecydujesz, czy potrzebujesz więcej półek, czy wieszaków, a może szuflad? 
  • 100% estetyki i Twojego smaku: od początku do końca masz wpływ na to, jak będzie wyglądać – od frontów, przez klamki, aż po wzór dziurek od klucza. 

Może i zestawy szaf modułowych będą tańsze, jednak nie dadzą Ci tego poczucia sprawczości, że Twoja garderoba będzie naprawdę Twoja. 

SPRAWDŹ 5 POMYSŁÓW NA ARANŻACJĘ FUNKCJONALNEJ GARDEROBY, KTÓREJ BĘDĄ CI WSZYSCY ZAZDROŚCIĆ!

Zabudowa garderoby – od czego zacząć? 

Od początku, czyli od planowania. Zanim przystąpisz do wiercenia czy kucia ścian, musisz zdecydować, czy interesuje Cię garderoba w sypialni, czy garderoba w przedpokoju. A może zorganizujesz garderobę na poddaszu?

Czy będzie to mała garderoba we wnęce, czy oddzielne pomieszczenie. Już na wstępie warto też zastanowić się, jakie meble do garderoby będą Ci potrzebne. 

Pytań i wątpliwości na początku jest sporo, jednak poświęcony czas i świadome decyzje z pewnością zaoszczędzą Wam niedomówień i przykrych niespodzianek na dalszych etapach

Gdy wstępny plan będzie gotowy, przedstaw go wykonawcy, który zbierze wszystkie potrzebne wymiary. Będą one potrzebne do wykonania mebli na zamówienie, by jak najlepiej wykorzystać dostępne miejsce. 

Z pewnością doradzi Ci on także i zaproponuje najlepsze rozwiązania do tego, by “wycisnąć z niego” możliwie jak najwięcej. Wszystko po to, by garderoba była maksymalnie komfortowa i przyjemna w użytkowaniu

Wszak będzie to Twoje małe królestwo. 

Inspiracji możesz także szukać sklepach, które oferują praktyczne i ergonomiczne systemy przechowywania – to prawdziwa kopalnia pomysłów! Szafa do garderoby sama się nie stworzy, prawda?

Sypialnia z garderobą czy garderoba w przedpokoju? Oto jest pytanie! 

Wprowadzając się do gotowego mieszkania czy domu, odpowiedź na to pytanie będzie trudniejsza. Będzie wymagać więcej potu, kurzu, czasu i wysiłku. 

Jednak na etapie projektowania domu lub ustaleń z deweloperem możesz zdecydować, która opcja będzie tą najlepszą. Każda z nich ma swoje oczywiste wady i zalety. 

Wszystko rozbijać się będzie o to, jakie będzie jej przeznaczenie. A dokładniej o to, co będziesz w niej trzymać. 

Zabudowana garderoba w przedpokoju będzie praktyczniejsza, jeśli będziesz tam przechowywać płaszcze, kurtki czy buty. Nie będziesz musiała wracać się do sypialni, jeśli w ostatniej chwili jednak zdecydujesz się na szarą jesionkę, a nie na sportową kurtkę, którą właśnie ubrałaś. 

Garderoba w sypialni to przede wszystkim komfort porannego wyjścia do pracy. Wystarczy, że wstaniesz z łóżka, a już możesz otworzyć szafę i wybierać stylizację, w której rozpoczniesz kolejny dzień w biurze. Także wieczorne wypady na miasto lepiej “załatwiać” w intymnie bezpiecznej sypialni niż przedpokoju.

Oba rozwiązania mogą okazać się wygodne i praktyczne z wielu powodów – pozostaje pytanie, na czym zależy Ci najbardziej. W sumie to dwie garderoby są lepsze niż jedna, prawda? 😉 

Garderoba na poddaszu – o tym nie możesz zapomnieć! 

Z pozoru może się wydawać, że zabudowa garderoby na poddaszu to nie lada wyzwanie. Bo skosy, bo ograniczenia, bo sporo kombinowania… 

Potraktuj to jako szansę na wspaniałą przygodę i sposób na wykorzystanie każdego centymetra kwadratowego dostępnej przestrzeni. Z nudnego, niewykorzystanego miejsca, możesz uczynić coś nad wyraz pięknego i praktycznego. 

Wystarczy, że zastosujesz się do tych wskazówek. 

Wiem, że obawiasz się, co zrobić z tymi fragmentami poddasza, które mają ograniczoną wysokość. 

Możesz tam przechowywać sezonową odzież, a także codzienne akcesoria. Wystarczy system drążków i szuflad, by wszystko miało swoje miejsce, a Ty bezproblemowo i w pełni komfortowo będziesz z niego korzystać. Ruchome komody czy wysuwane wieszaki sprawdzą się tu idealnie. 

Z kolei na niższych ściankach i przy ostrym skosie najlepiej zamontować prowadnicę z koszami lub szufladami. 

Pamiętaj też o możliwościach “zwyczajnych”, otwartych półek i odpowiednim oświetleniu, zwłaszcza jeśli tego dziennego jest naprawdę niewiele! 

Wiesz, że garderoba na antresoli też może przynieść wiele korzyści? Sprawdź, jak się za nią zabrać – kliknij tutaj.